Warszawa

0°C

  Powstała wizja rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w Polsce

  Powstała wizja rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w Polsce

  piątek, 23 marzec 2018 15:57
  Powstała wizja rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w Polsce fot. ewangeliczna.pl

  Przedstawiciele ewangelicznych Kościołów w Polsce wstępnie uzgodnili wizję rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w naszym kraju.

  W projekcie roboczym "Ewangeliczna Polska. Wizja Rozwoju Ewangelicznego Chrześcijaństwa w Polsce do 2050 r." wśród planów wymieniono obecność w mediach, komunikację i zwiększanie społecznej świadomości ewangelicznego chrześcijaństwa. Oczywiście wśród punktów znalazła się ewangelizacja i zakładanie kościołów, a także szkolenie i rozwój przywódców dla Kościoła. Jest również działalność w sferze edukacji i aktywność charytatywno-społeczna.

  W pierwszej ze wspomnianych dziedzin liderzy planują między innymi utworzenie stanowiska rzecznika prasowego i Ewangelicznej Agencji Prasowej (EAP), a także Polskiego Forum Liderów. Chcą, aby ewangeliczni wierzący reprezentowali swoje środowisko w polityce jako posłowie czy radni. Celem jest także, aby w 2050 roku co najmniej 70 proc. Polaków "słyszało" o ewangelicznych chrześcijanach i by 25 proc. wymieniało nurt ewangeliczny jako "drugi Kościół chrześcijański w Polsce".

  Twórcy programu chcieliby także, aby ruch zakładania kościołów przyczynił się do założenia do tego czasu około 5 tysięcy wspólnot.

  Odnosząc się do kwestii szkolenia, autorzy projektu piszą o kształceniu "przywódców, pracowników i wolontariuszy". W planach są wyższe uczelnie teologiczne, specjalistyczne seminaria i konferencje, a także działalność szkoleniowa organizacji "parakościelnych". 

  Aby wpływać na polską edukację, zakładane mają być placówki oświatowe, takie jak przedszkola, szkoły podstawowe i licea, a także uniwersytet.

  Zapowiedziano też zintensyfikowanie działań, jeśli chodzi o działalność charytatywno-społeczną.

  Aktualnie trwają konsultacje z pastorami i liderami w sprawie projektu. To oznacza, że jego kierunki i cele, a także założenia, jeśli chodzi o podane liczby, mogą wciąż ulec zmianie. Mają zostać zaaprobowane przez prezbiterów Kościołów w czerwcu. Samo rozpoczęcie działań ma być poprzedzone modlitwą na wielu szczeblach i w wielu miejscach.

  Dokument został opracowany w składzie:

  Adam Urban - reprezentant Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan

  Dawid Muszkiet - reprezentant Kościoła Chrześcijan Baptystów

  Konrad Krajewski - reprezentant Kościoła Chrystusowego w Polsce

  Norbert Palimąka - reprezentant Kościoła Bożego w Chrystusie

  Wojciech Kuleczka - reprezentant Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej

  Andrzej Mytych - konsultant

  Andrzej Górski - koordynator projektu.

  Więcej informacji na stronie ewangeliczna.pl

  REKLAMA
   

   

   

   

  Ostatnio zmieniany piątek, 30 marzec 2018 12:50

  Please publish modules in offcanvas position.