Warszawa

17°C

  Parlament kraju uznał Jerozolimę za stolicę Palestyny

  Parlament kraju uznał Jerozolimę za stolicę Palestyny

  środa, 27 grudzień 2017 18:13
  Jerozolima Jerozolima fot. jewsdownunder.com

  Ustawa została przyjęta przez parlament Iranu jednogłośnie. Zobowiązuje ona rząd w Teheranie do uznania Jerozolimy za wieczną stolicę Palestyny.

  Przyjęta ustawa to odpowiedź na uznanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa 6 grudnia Jerozolimy za stolicę Izraela. Trump zapowiedział wtedy także, że Amerykanie przeniosą do tego miasta swoją ambasadę z Tel-Awiwu.

  Ostatnio przeniesienie ambasady Gwatemali do Jerozolimy zapowiedział prezydent Jimmy Morales. 

  Z kolei według wiceminister spraw zagranicznych Izraela, Tzipi Hotovely, uznanie Jerozolimy za stolicę tego kraju rozważa ponad 10 kolejnych państw. 

  W miniony czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję (Polska wstrzymała się od głosu), w której pośrednio (bez wymieniania Stanów Zjednoczonych) wezwało Waszyngton do cofnięcia decyzji w sprawie stolicy Izraela.

  Pytanie czy Zgromadzenie podejmie jakiekolwiek kroki, gdy rząd w Teheranie oficjalnie uzna Jerozolimę za stolicę Palestyny.

  Iran to odwieczny wróg Izraela i przyjaciel Palestyńczyków. Nieraz wzywał muzułmanów na całym świecie, by zjednoczyli się przeciwko Izraelowi, którego sam nie uznaje.

  Na podstawie: Fars, Jerusalem Post

  Zobacz także: Polscy chrześcijańscy liderzy o Trumpie i Jerozolimie

  REKLAMA

  Dodaj komentarz

  Please publish modules in offcanvas position.