Warszawa

4°C

  Nieoczekiwana prośba prezydenta Iranu do papieża Franciszka podczas wizyty

  Nieoczekiwana prośba prezydenta Iranu do papieża Franciszka podczas wizyty

  czwartek, 28 styczeń 2016 11:43
  Hassan Rouhani i papież Franciszek Hassan Rouhani i papież Franciszek fot. ODN/YouTube

  Prezydent Iranu Hassan Rouhani, szyicki muzułmanin, duchowny, spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

  Podczas wizyty wymienili się podarunkami i życzeniami.

  Franciszek podarował Rouhaniemu medalion św. Marcina. Jak wyjaśnił, umieszczony na nim obraz przedstawia "znak bezinteresownego braterstwa". Przekazał prezydentowi również egzemplarz swojej encykliki. Jak wyjaśnił, dokument ten mówi o "ochronie stworzenia".

  Gdy irańscy oficjele opuszczali już papieską bibliotekę, Franciszek zwrócił się do Rouhaniego: "dziękuję za tę wizytę. Mam wielką nadzieję na pokój".

  Wtedy irański przywódca poprosił przez tłumacza, by papież się za niego modlił. Dodał, że wizyta była dla niego "prawdziwą przyjemnością" i życzył Franciszkowi wszystkiego dobrego.

  Po spotkaniu Watykan wydał oświadczenie, w którym napisał:

  "Strony podkreśliły ważność dialogu międzyreligijnego i odpowiedzialność społeczności religijnych, jeśli chodzi o promowanie pojednania, tolerancji i pokoju".

  Dodano też:

  "Podczas serdecznych rozmów poruszono wspólne duchowe wartości i odniesiono się do dobrych stosunków międzypaństwowych pomiędzy Stolicą Apostolską i Islamską Republiką Iranu, do życia Kościoła w tym kraju i działań Stolicy Apostolskiej na rzecz godności osoby ludzkiej i wolności religijnej".

  Minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni wyraził opinię, że wizyta irańskiego przywódcy w Rzymie to sygnał, iż Teheran chce odnowić swoje relacje ze światem (spotkał się także z premierem i prezydentem Włoch).

  - Sądzę, że spotkanie prezydenta Rouhaniego z papieżem to jeden z sygnałów, że po porozumieniu nuklearnym mamy możliwość zaangażowania Iranu w struktury regionalne i globalne - stwierdził Gentiloni.

  Hassan Rouhani to nie jedyny irański przywódca, który złożył wizytę w Watykanie. Przed nim uczynił to prezydent Mohammad Chatami. W 1999 roku spotkał się z Janem Pawłem II.

  Zobacz także: Papież Franciszek do muzułmanów: to byłoby wspaniałym znakiem naszego braterstwa (WIDEO)

  Źródło: Catholic Herald, Christian Post, Fox News

   

  Please publish modules in offcanvas position.