Ukraina przeciw pomysłowi Watykanu. Jest koncepcja z Polakami w roli głównej

Ukraina przeciw pomysłowi Watykanu. Jest koncepcja z Polakami w roli głównej

czwartek, 14 kwiecień 2022 20:11
Droga Krzyżowa 2021 w Watykanie Droga Krzyżowa 2021 w Watykanie fot. Vatican News/YouTube

Zamieszanie i kontrowersje wywołał pomysł Watykanu dotyczący przebiegu ceremonii wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Watykan w nawiązaniu do toczącej się na Ukrainie wojny rosyjsko-ukraińskiej chce, by w trakcie uroczystości krzyż wspólnie na oczach widzów z całego świata niosły rodziny ukraińska i rosyjska.

Ma to nastąpić przy przedostaniej XIII stacji poświęconej śmierci Chrystusa na krzyżu.

Odczytane zostaną rozważania napisane przez przyjaciółki - Ukrainkę i Rosjankę.

Napisały one: "Śmierć wokół. Wydaje się, że życie traci wartość. Wszystko zmienia się w kilka sekund: istnienie, dni, beztroski śnieg zimą, odbiór dzieci ze szkoły, praca, uściski, przyjaźnie, wszystko".

Ma zostać odczytana też modlitwa o pokój, braterstwo i odbudowę.

Ambasador Ukrainy przy Watykanie Andrij Jurasz wyraził zaniepokojenie w związku z tą koncepcją.

"Ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie w Ukrainie i wielu innych wspólnotach ideą połączenia ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum" - napisał w tweecie.

"Pracujemy nad tą kwestią, starając się wyjaśnić trudności w jej realizacji i możliwe konsekwencje" - dodał.

Tymczasem stowarzyszenie włosko-ukraińskie wystąpiło z propozycją alternatywnego rozwiązania, by podczas Drogi Krzyżowej zastąpić Rosjan Polakami.

Prezes stowarzyszenia Oleś Horodecki koncepcję Watykanu skomentował w następujący sposób:

"W powszechnym odbiorze na Ukrainie ten fakt jest postrzegany tak, jakby ustawić razem w odpowiednich okresach historycznych niemieckiego żołnierza i Polaka z Auschwitz".

- Jeśli u boku Ukrainy powinien stanąć ktoś, by razem nieść krzyż, mogłaby to być Polska, by reprezentować Europę, która przyjęła miliony uchodźców i daje przykład chrześcijańskiej miłości i braterstwa - stwierdził.

Na podstawie: PolsatNews.pl, Interia.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Jaromir · 2 lata temu
  Ciekawy ten pomysł stowarzyszenia włosko-ukraińskiego, aby podczas Drogi Krzyżowej zastąpić Rosjan Polakami.
 • This commment is unpublished.
  ToD · 2 lata temu
  Pojawienie się Ukrainki i Rosjanki mogłoby być odczytywane jako jednonarodowość tych państw i w konsekwencji nawoływanie do Ukraińców do odstąpienia od obronności państwa ukraińskiego.
 • This commment is unpublished.
  katolik · 2 lata temu
  Gdzie się podziało sumienie papieża? 
  • This commment is unpublished.
   brat prawdy · 2 lata temu
   @katolik cale  jego  sumienie zawarte  jest  w tej  tajnej  przysiedze  jezuitow  -  mozna  sie  zapoznac  z  tematem .  jaka przysiega taki papiez  a  niczego  boskiego  w tym  nie  ma  wiec  nie  bez  powodu     oficjalnie   wyznal  ,  ze  czci  lucyfera i nawet  jemu  msze  ofiarowal  w watykanie  .. czyzbysmy  nie  wiedzieli kto  tu  jest  wladca  ????  tu  nie  ma  miejsa  niestety  na  powatpiewania , tu jest wszystko  jasne  bo  i te czarne msze  ,  handel  wiadomo jaki itd..  rowniez  o  tym swiadczy...   https://www.youtube.com/watch?v=F_LZdde76KM
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @brat prawdy błagam, tylko bez spiskowych teorii i innych głupot. 
   Papież po prostu jest zupełnie niezorientowany w naszych europejskich realiach. Tak jak ja bym miała rozwiązywać spory między Argentyną a Urugwajem.
  • This commment is unpublished.
   Kamil · 2 lata temu
   @natasza Nie ma co błagać kk to nauka antychrysta, nie chodzi o ludzi ktorzy nieswiadomie w tym tkwia, ale nauke ktora odwodzi od prawdziwej wiary w prawdziwego zywego Boga
  • This commment is unpublished.
   krzysiek · 1 lata temu
   @brat prawdy Bardzo źle świadczy o chrześcijanach ewangelicznych taki stopień nieodpowiedzialności i łatwości krzywdzenia ludzi innych wyznań. Bo powielając kłamstwa, prostackie, niesprawdzone i wyssane z palca głupoty, których źródłem są uprzedzenia, niechlujność intelektualna, pycha i świadomość własnego wybraństwa, krzywdzi się lekką ręką miliony ludzi (KK to 1,3 mld ludzi). Zawstydzające i żenujące. Każdy taki chrześcijanin dla osoby jeszcze poszukującej i neutralnej, ale ceniącej prawdę ponad wszystko, staje się antyświadectwem i odwodzi od Chrystusa (skoro ma On takich przyjaciół i skoro nie można w nich znaleźć niczego, co by ich odróżniało od 'świata', tego brzydkiego, nieprzenikniętego przez Boga). Gdy czyta się komentarze na tym portalu dotyczące KK, to aż trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach można mieć jeszcze takie przekonania jak obecne wśród tutejszych chrześcijan. W większych Kościołach, ceniących edukację, rzetelność intelektualną i moralną oraz współpracujących ze sobą, taka mentalność cec*u*ąca sekty, jest niespotykana. To bardzo smutne.
  • This commment is unpublished.
   PrawdaToJezus · 1 lata temu
   @krzysiek Po prostu Prawdy nie możesz przyjąć 🤷 
 • This commment is unpublished.
  Nowy początek · 1 lata temu
  Nie zesrajcie się tą ukrainą czasem

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.