Były główny rabin Moskwy: Żydzi powinni opuścić Rosję

Były główny rabin Moskwy: Żydzi powinni opuścić Rosję

piątek, 06 styczeń 2023 18:48
Pinchas Goldschmidt Pinchas Goldschmidt fot. Swiss-Image.ch/Wikimedia

Pinchas Goldschmidt, były główny rabin Moskwy, ostrzega - Żydzi powinni opuścić Rosję dopóki mogą. Zanim zostaną uczynieni kozłami ofiarnymi z powodu trudności, jakich ten kraj doświadcza w wyniku wojny prowadzonej na Ukrainie.

- Gdy spojrzymy wstecz na historię Rosji, to kiedykolwiek system polityczny znajdował się w niebezpieczeństwie, rząd starał sie przekierować gniew i niezadowolenie mas w stronę społeczności żydowskiej. Widzieliśmy to za czasów caratu i pod koniec reżimu stalinowskiego - powiedział brytyjskiemu "Guardianowi" Goldschmidt.

Według niego, antysemityzm wzrasta także obecnie, a Rosja przekształca się w nowego rodzaju Związek Radziecki, a krok po kroku powraca żelazna kurtyna.

- Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla rosyjskich Żydów jest wyjazd - stwierdził.

Goldschmidt zrezygnował ze stanowiska głównego rabina w Moskwie i opuścił Rosję w lipcu po tym, jak odmówił poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Na liderów społeczności została wywarta presja, by poprzeć wojnę, a ja odmówiłem. Zrezygnowałem ze stanowiska, ponieważ gdybym na nim pozostał, oznaczałoby to problem dla społeczności ze względu na represje wobec dysydentów - wyjaśnił.

W ciągu ostatnich stu lat z Rosji wyjechały dziesiątki tysięcy Żydów - najpierw do Europy i Ameryki, a ostatnio do Izraela.

W 1926 roku w Związku Radzieckim było 2 mln 672 tys. Żydów, z czego 59 proc. mieszkało na Ukrainie. Obecnie w Federacji Rosyjskiej przebywa już tylko 165 tys. Żydów, podczas gdy populacja Rosji sięga 145 milionów.

Według Goldschmidta, z powodu obecnej wojny również Ukrainę opuściła znaczna część społeczności żydowskiej.

Na podstawie: The Guardian

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  teoretyk · 1 lata temu
  i kto by pomyślał, że od Putina zacząć się może wielki ucisk.
 • This commment is unpublished.
  Tubal · 1 lata temu
  Ziemia Gomer, wg. niektórych uczonych to też terytorium Ukrainy które obecnie okupuje Rosja (głównie Krym). To jest ciekawe odnośnie króla z północy i ludów które zaatakują prześliczną ziemię, jak wyraża się bodajże księga Joela o Jerozolimie.
 • This commment is unpublished.
  ko$$$cielny · 8 miesiecy temu
  zgadzam się z tym żydem - powinni opuścić Rosję , ale najpierw niech opuszczą Polskę !!!! Najlepiej niech idą do Abrachama

Ostatnie komentarze

@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.
A syndrom sztokholmski w Polsce poszedl i zaglosowal na oredownikow : przyjdzta do Polski i robta co chceta,wy biedni nachodzcy

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.