Były główny rabin Moskwy: Żydzi powinni opuścić Rosję

Były główny rabin Moskwy: Żydzi powinni opuścić Rosję

piątek, 06 styczeń 2023 18:48
Pinchas Goldschmidt Pinchas Goldschmidt fot. Swiss-Image.ch/Wikimedia

Pinchas Goldschmidt, były główny rabin Moskwy, ostrzega - Żydzi powinni opuścić Rosję dopóki mogą. Zanim zostaną uczynieni kozłami ofiarnymi z powodu trudności, jakich ten kraj doświadcza w wyniku wojny prowadzonej na Ukrainie.

- Gdy spojrzymy wstecz na historię Rosji, to kiedykolwiek system polityczny znajdował się w niebezpieczeństwie, rząd starał sie przekierować gniew i niezadowolenie mas w stronę społeczności żydowskiej. Widzieliśmy to za czasów caratu i pod koniec reżimu stalinowskiego - powiedział brytyjskiemu "Guardianowi" Goldschmidt.

Według niego, antysemityzm wzrasta także obecnie, a Rosja przekształca się w nowego rodzaju Związek Radziecki, a krok po kroku powraca żelazna kurtyna.

- Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla rosyjskich Żydów jest wyjazd - stwierdził.

Goldschmidt zrezygnował ze stanowiska głównego rabina w Moskwie i opuścił Rosję w lipcu po tym, jak odmówił poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Na liderów społeczności została wywarta presja, by poprzeć wojnę, a ja odmówiłem. Zrezygnowałem ze stanowiska, ponieważ gdybym na nim pozostał, oznaczałoby to problem dla społeczności ze względu na represje wobec dysydentów - wyjaśnił.

W ciągu ostatnich stu lat z Rosji wyjechały dziesiątki tysięcy Żydów - najpierw do Europy i Ameryki, a ostatnio do Izraela.

W 1926 roku w Związku Radzieckim było 2 mln 672 tys. Żydów, z czego 59 proc. mieszkało na Ukrainie. Obecnie w Federacji Rosyjskiej przebywa już tylko 165 tys. Żydów, podczas gdy populacja Rosji sięga 145 milionów.

Według Goldschmidta, z powodu obecnej wojny również Ukrainę opuściła znaczna część społeczności żydowskiej.

Na podstawie: The Guardian

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  teoretyk · 1 lata temu
  i kto by pomyślał, że od Putina zacząć się może wielki ucisk.
 • This commment is unpublished.
  Tubal · 1 lata temu
  Ziemia Gomer, wg. niektórych uczonych to też terytorium Ukrainy które obecnie okupuje Rosja (głównie Krym). To jest ciekawe odnośnie króla z północy i ludów które zaatakują prześliczną ziemię, jak wyraża się bodajże księga Joela o Jerozolimie.
 • This commment is unpublished.
  ko$$$cielny · 4 miesiecy temu
  zgadzam się z tym żydem - powinni opuścić Rosję , ale najpierw niech opuszczą Polskę !!!! Najlepiej niech idą do Abrachama

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.