Polski pastor wyjaśnia 5 "Sola" Reformacji

Polski pastor wyjaśnia 5 "Sola" Reformacji

wtorek, 31 październik 2017 15:03
Polski pastor wyjaśnia 5 "Sola" Reformacji

5 głównych założeń protestanckiej Reformacji - tzw. "Sola". Co mówiły i co oznaczały? O tym w specjalnym przesłaniu z okazji 500-lecia Reformacji mówi pastor ewangelicznego kościoła Armia Dawida w Gdańsku - Krzysztof Majdyło.

"Jeden odważny krok człowieka spowodował bardzo dużą rewolucję" - tak rozpoczyna swoje przesłanie.

Kontynuując wypowiedź o Marcinie Lutrze stwierdza:

"Pewien katolicki ksiądz, doktor Kościoła, po lekturze Listu do Rzymian i porównaniu tego, co przeczytał w Bożym Słowie z tym, co widział, co było rzeczywistością Kościoła i życia ludzi w tamtym czasie, postanowił rzucić wyzwanie systemowi".

Według pastora, przybicie 95 tez przez Lutra i jego odwaga, skłoniły ludzi przede wszystkim do "chwycenia na nowo Pisma Świętego".

Majdyło przypomina, że głównymi założeniami protestantyzmu było 5 tzw. "Sola" czyli "Tylko" i wyjaśnia, o co w nich chodzi:

1. Tylko Pismo Święte.
 
"To był wielki powrót do Pisma. Już wcześniej krzyczano w Europie: "do źródeł". Ludzie postanowili, że potrzebują uchwycić Pismo Święte - nieskażone, niezmącone, czyste Pismo Święte i na tej podstawie budować swoją wiarę" - tłumaczy.

2. Tylko Chrystus.

"Powiedziano, że jedynym pośrednikiem do Boga jest sam Chrystus. Dzisiaj ludzie bardzo chętnie szukają innych dróg, które wydają się prostsze. Jedni wolą znaleźć Marię, inni jakichś świętych, ale Pismo Święte mówi, że tylko Chrystus jest drogą do Ojca. On powiedział: "jestem droga, prawda i życie". To było główne założenie rewolucji protestanckiej" - stwierdza.

3. Tylko łaska.

"Luter zauważył, że Kościół uczyniono wielkim systemem sprzedaży, sprzedaży odpustów. I wrócił do tego, co w Piśmie, w którym jest powiedziane, że Bóg daje wszystko na podstawie łaski. Wszystko jest Jego darem" - podkreśla pastor Armii Dawida.

4. Tylko wiara.

"To znaczy, że nie nasze uczynki religijne, jakieś starania się religijne dają nam dostęp do tej łaski, ale serce pełne wiary. Oczywiście, kiedy wiara pojawia się w sercu, to porusza ona całe twoje życie - wyraża się przez to, co mówisz i czynisz, ale to wiara w sercu łączy cię z Bożą łaską i powoduje, że możesz być zbawiony i otrzymać od Boga wszystkie Jego dary" - tłumaczy.

5. Tylko Bogu chwała.

"Dzisiaj ludziom często łatwo jest zginać kolana nie przed Bogiem. Sam możesz zastanowić się, komu śpiewasz hymny i przed czym zginasz kolana, ale pamiętaj - główne założenie jest takie, żeby zgiąć kolana przed Bogiem" - zaznacza pastor.

Zachęca, by trzymać się tych 5 głównych założeń jako "zalążku prawdziwej wolności dla człowieka".

"Wolność zaczyna się od relacji z Bogiem. Człowiek, który jest w relacji z Bogiem, potrafi być wolnym człowiekiem, zbudować wolny naród, wolne społeczeństwo i myślę, że dzisiaj 500 lat po Reformacji moje myślenie, moje marzenia dla Polski są takie, aby obchodzenie tej rocznicy nie było dla nas tylko sentymentalnym wspomnieniem, ale pewną nadzieją na przyszłość" - mówi.

Na koniec jeszcze raz podkreśla, że dziś "potrzebujemy na nowo Pisma Świętego".

Całe przesłanie Krzysztofa Majdyły poniżej.

Zobacz także: Dziennikarz "Wiadomości": Luter nie jest dla protestantów papieżem

 

Opublikowany przez Krzysztof Majdyło na 31 października 2017

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 15:15
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.