Warszawa

0°C

  Abp Gądecki o "pogaństwie" w Polsce

  Abp Gądecki o "pogaństwie" w Polsce

  sobota, 04 listopad 2017 17:06
  abp Stanisław Gądecki abp Stanisław Gądecki fot. Facebook

  Ostre słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

  W rozmowie z KAI stwierdził, że "poprzez tolerowanie pracy w niedzielę zgadzamy się na obecność pogaństwa w naszym kraju".

  W ten sposób, rzecz jasna, odniósł się do trwającej dyskusji na temat wprowadzenia wolnych niedziel.

  Komunikat w tej sprawie wystosowało również prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

  Podkreśliło, że chciałoby "przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku, czasu budowania więzi rodzinnych i umacniania relacji społecznych".

  Wyraziło zaniepokojenie, że aktualnie proponowane rozwiązania "odbiegają zasadniczo" od kształtu obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego "Solidarność" w tej sprawie.

  Episkopat pisze, że chodzi mu o "uwolnienie człowieka", bo "osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym".

  Hierarchowie za "materializm" uznali spędzanie "jedynego wolnego dnia" w galerii handlowej, a to właśnie o handel najbardziej chodzi w proponowanych rozwiązaniach.

  "Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji
  z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego" - czytamy.

  Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zakłada on, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

  Jak widać, wolne niedziele mają być dla wybranych czyli osób pracujących w handlu. Pytanie jednak, co mają powiedzieć pracownicy innych branż?

  Platforma Obywatelska opowiedziała sie przeciwko zamykaniu sklepów w niedziele. Szef klubu PO Sławomir Neumann oświadczył, że będzie "namawiał do tego, żeby dać możliwość ludziom wyboru w niedzielę czy idą do sklepu czy na spacer".

  Z drugiej strony uważa, że należy dać pracownikom prawo do dwóch niedziel wolnych w miesiącu.

  Na podstawie: ekai.pl, propertynews.pl, Gosc.pl

  Zobacz także: Pastor Stepanow odpowiada abp. Jędraszewskiemu

  REKLAMA

  Ostatnio zmieniany sobota, 04 listopad 2017 17:34

  Please publish modules in offcanvas position.