Oto co papież powiedział w kongresie USA. Było o aborcji i rodzinie. Zabrakło najważniejszego

Oto co papież powiedział w kongresie USA. Było o aborcji i rodzinie. Zabrakło najważniejszego

czwartek, 24 wrzesień 2015 19:30
papież Franciszek w Kongresie USA papież Franciszek w Kongresie USA fot. YouTube/PBS News Hour

Papież Franciszek nie zawahał się w Kongresie Stanów Zjednoczonych poruszyć tematów, które wywołują duże emocje.

Odniósł się między innymi do kłopotów, z jakimi zmaga się tradycyjna rodzina. Jak wiadomo, w USA decyzją Sądu Najwyższego zalegalizowano tzw. "małżeństwa" homoseksualne.

- Nie mogę ukryć mojej troski o rodzinę, która jest zagrożona być może jak nigdy wcześniej. Fundamentalne relacje są podawane w wątpliwość, podobnie jak podstawa małżeństwa i rodziny - zaalarmował.

Franciszek odniósł się także do wielu innych kwestii społecznych.

Zaapelował o akceptację dla imigrantów.

- W ostatnich wiekach miliony ludzi przybyły na tę ziemię, by spełnić swoje marzenie o budowie przyszłości w wolności. (...) Mówię to jako syn imigrantów i wiem, że wielu z was pochodzi z imigranckich rodzin. (...) Nie możemy być zaskoczeni liczbą uchodźców, ale raczej postrzegać ich jako ludzi, widzieć ich twarze i słuchać ich historii, starając się jak najlepiej odpowiedziec na ich sytuację - podkreślił.

Zaznaczył, że należy pamiętać o "złotej zasadzie": "wszystko, co byście chcieli, aby wam ludzie czynili, to i wy im czyńcie". (Ewangelia Mateusza 7,12)

Dodał, że ta zasada przypomina także o odpowiedzialności, by "chronić ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju", co odebrano jako sprzeciw wobec aborcji.

Jednocześnie Franciszek wezwał do zniesienia kary śmierci, a także do poszanowania wolności religijnych, intelektualnych i osobistych.

Amerykańska telewizja CNN, komentując wystąpienie papieża, wyraziła opinię, że coraz bardziej powstaje on jako "globalny przywódca polityczny, a nie tylko głos moralny i duchowy".

W tekście przemówienia papieża w Kongresie zabrakło odniesień do Jezusa Chrystusa. Franciszek mówił za to o Zbawicielu wcześniej podczas spotkania z przedstawicielami katolickich organizacji dobroczynnych, choć oczywiście waga tych dwóch wydarzeń jest nieporównywalna.

Jak stwierdził wtedy, "Syn Boży przyszedł na świat jako Osoba bezdomna i wiedział, co znaczy zacząć życie bez dachu nad głową".

Papieskie przemówienie w Kongresie można obejrzeć poniżej (w jęz. angielskim).

Zobacz także: Papież Franciszek odniósł się do wątpliwości czy jest katolikiem

Źródło: CNN

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.