Warszawa

0°C

  Watykan zajął stanowisko w sprawie uczczenia Marcina Lutra

  Watykan zajął stanowisko w sprawie uczczenia Marcina Lutra

  poniedziałek, 31 sierpień 2015 16:59
  Marcin Luter Marcin Luter fot. shoebat.com

  Watykan odniósł się do inicjatywy dotyczącej uczczenia Marcina Lutra uznawanego za ojca Reformacji.

  Chodziło o pomysł, by imieniem reformatora ekskomunikowanego z Kościoła katolickiego prawie 500 lat temu (papież Leon X ekskomunikował go na zawsze) nazwany został plac w centrum Rzymu.

  Watykan poparł tę inicjatywę.

  Plac zlokalizowany na wzgórzu niedaleko Koloseum będzie od 16 września nazywał się po włosku: Piazza Martin Lutero.

  Pomysł powstał już sześć lat temu. Zgłosili go adwentyści dnia siódmego. Początkowo planowano, by inauguracja nowej nazwy nastąpiła w 500. rocznicę historycznej podróży Lutra do Rzymu, a więc w 2010 roku.

  Pomimo historii wyrzucenia Lutra z Kościoła katolickiego, Watykan zareagował teraz pozytywnie na wieść o nadchodzącej inauguracji.

  - To decyzja podjęta przez radę miejską Rzymu. Jest dobra dla katolików, ponieważ pozostaje w zgodności ze ścieżką dialogu rozpoczętą z radą ekumeniczną - oświadczył ks. Ciro Benedettini - wicedyrektor biura prasowego Watykanu.

  Jak zauważa portal Religion News Service, stoi to w kontraście z poglądami Lutra w czasach, gdy odwiedził Rzym. Miał wtedy powtarzać powiedzenie: "jeśli istnieje piekło, to Rzym jest na nim zbudowany".

  Ostatnio jednak kwitnie dialog ekumeniczny między luteranami (i innymi protestanckimi denominacjami), a Kościołem katolickim. Otwartość na rzecz protestanckich denominacji przejawia także papież Franciszek. Opowiada się on za jednością wszystkich chrześcijan.

  W samych Włoszech katolicyzm jest religią dominującą. Według danych z 2009 roku, spośród 60 milionów mieszkańców Włoch aż 98 proc. zostało ochrzczonych w Kościele katolickim. Tylko 435 tys. Włochów uznaje się za protestantów.

  Zobacz także: Nieoczekiwana odpowiedź waldensów na prośbę papieża Franciszka o przebaczenie

  Źródło: Religion News Service, Catholic Culture

  Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

   

  Please publish modules in offcanvas position.