Warszawa

-1°C

  Papież na spotkaniu z luteranami: hipokrytą jest ten, kto...

  Papież na spotkaniu z luteranami: hipokrytą jest ten, kto...

  piątek, 14 październik 2016 00:00
  papież Franciszek papież Franciszek fot. La Stampa

  Dosadne słowa papieża Franciszka na spotkaniu z grupą około tysiąca katolików i niemieckich luteranów w Watykanie.

  Podczas rozmowy ze zgromadzonymi w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy papież wyraził opinię, że "hipokrytą jest chrześcijanin, który przegania uchodźcę, głodnego i szukającego pomocy".

  Według niego, "sprzecznością jest to, że ci, którzy chcą bronić chrześcijaństwa na Zachodzie, są jednocześnie przeciwko uchodźcom i innym religiom".

  Zauważył, że takie sytuacje "są znane nie z książek, ale z codziennych gazet i dzienników telewizyjnych".

  - To choroba albo, można też powiedzieć, grzech, a tym grzechem, który Jezus najbardziej potępia, jest hipokryzja - podkreślił Franciszek.

  Wskazał, że chrześcijaninem jest się tylko wtedy, gdy żyje się jak chrześcijanin.

  Luteranie przybyli z ekumeniczną pielgrzymką do Watykanu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obchodów 500. rocznicy Reformacji.

  Papież zachęcił katolików i luteranów, by lepiej rozumieli siebie nawzajem i wspierali dialog teologiczny poprzez pomaganie ludziom w potrzebie modlitwą i dobroczynnością.

  Za "najsilniejszą truciznę" przeciwko ekumenizmowi uznał prozelityzm. Zaznaczył, że oba wyznania więcej łączy, niż dzieli.

  - Naprawdę lubię dobrych luteranów, którzy praktykują swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Czego nie lubię, to letni katolicy i letni luteranie - stwierdził.

  Za "największych reformatorów" Kościoła uznał "świętych - ludzi, którzy idą za Słowem Pana i je praktykują".

  - W obu Kościołach, luterańskim i katolickim są święci, mężczyźni i kobiety ze świętym sercem, którzy podążają za ewangelią. Oni są reformatorami Kościoła - zaznaczył.

  Wezwał też wiernych do składania świadectwa przez swoje życie.

  - Musicie składać świadectwo swojego chrześcijańskiego życia. Świadectwo rozpala serce tych, którzy was widzą. I ten niepokój wywołuje pytanie: "dlaczego ten człowiek tak żyje?". To przygotowuje grunt dla Ducha Świętego, który pracuje w sercach ludzi - podkreślił.

  Odnosząc się do tematu poruszonego w protestanckiej Reformacji Franciszek, stwierdził, że Bożym darem jest łaska i Duch Święty.

  - To dar, który Jezus posłał nam przez Swoją śmierć i zmartwychwstanie. To Duch Święty poruszy serce przez twoje świadectwo i wtedy możesz subtelnie wyjaśnić powód, ale bez starania się, by tę osobę przekonać - powiedział.

  Papież przypomniał, że pod koniec października odwiedzi Lund w Szwecji, by upamiętnić razem z luteranami 500-lecie Reformacji.

  Poniżej wideo ze wspomnianego spotkania Franciszka z luteranami i katolikami w Watykanie.

  Źródło: La Stampa, tvp.info

  Zobacz także: Ci chrześcijańscy liderzy mają pomysł, jak skutecznie wpłynąć na świat (WIDEO)

  REKLAMA

  Please publish modules in offcanvas position.