Papież Franciszek: pielęgnujcie zażyłą i przyjazną relację z Matką Bożą

Papież Franciszek: pielęgnujcie zażyłą i przyjazną relację z Matką Bożą

czwartek, 23 marzec 2017 20:51
papież Franciszek papież Franciszek fot. YouTube

Papieskie orędzie na Światowy Dzień Młodzieży 2017 jest prawie całkowicie skoncentrowane na Maryi.

Dzień ten ma być obchodzony w poszczególnych diecezjach.

Według zwierzchnika Kościoła katolickiego, to właśnie Maryi wierni powinni "powierzać swoje radości, niepokoje i obawy", a tego "nie pożałują".

Papież odnosi się w orędziu do niedawnego ŚDM w Krakowie, gdzie, jak stwierdza, katolicy "pozwolili się poprowadzić świętemu Janowi Pawłowi II i świętej Faustynie Kowalskiej", których nazywa "apostołami Bożego Miłosierdzia".

Franciszek stwierdza, że w pielgrzymce do Panamy (ŚDM odbędą się tam w 2019 r.) katolikom "towarzyszy Maryja Panna".

Również w obecnym 2017 roku wierni Kościoła katolickiego mają "zastanawiać się nad wiarą Maryi".

Z kolei tematem następnego roku będzie: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga" na podstawie fragmentu z Ewangelii Łukasza 1,30.

Światowy Dzień Młodzieży 2019 ma być inspirowany słowami „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!", a więc tymi, które Maria wyrzekła w odpowiedzi dla anioła, który poinformował ją, że urodzi Syna Bożego.

Papież sugeruje następnie w orędziu, by młodzież wzorowała się na Maryi, która "nie jest typem kobiety, która, by czuć się dobrze, potrzebuje kanapy, gdzie mogłaby usiąść wygodnie i bezpiecznie" i "nie jest młodą kanapową", a więc nie patrzy na przeszkody.

Odwołując się do wiary Marii, która mówi "wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny", stwierdza, że modlitwa Maryi jest "rewolucyjna" i dodaje, że "wiara jest sercem całej historii Maryi".

Franciszek wskazuje katolickim młodym, że podobnie jak młoda Maryja mogą sprawić, by ich życie stało się narzędziem dla ulepszenia świata.

Tu po raz pierwszy pisze o Jezusie.

"Jezus was wzywa, abyście pozostawili swój ślad w życiu, ślad, który naznaczyłby historię, waszą historię i historię wielu osób" - podkreśla i przypomina, że Jezus może "uzdrowić nasze serca, przekształcając nasze rany w prawdziwe perły".

Po chwili Franciszek wraca jednak do tematu Maryi i tego, by katolicy "trwali w łączności", idąc za jej przykładem.

"Jest powiedziane, że Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu (por. Łk 2, 19.51). Ta prosta dziewczyna z Nazaretu swoim przykładem uczy nas zachowywania pamięci wydarzeń życiowych, ale także ich łączenia, odtwarzając jedność fragmentów, które razem mogą tworzyć mozaikę" - zwraca uwagę.

Zauważa, że Maryja "dobrze znała Słowo Boże" i "modlitwy swego ludu", których "z pewnością nauczyła się od swoich rodziców i dziadków", co ma wskazywać na ważność przekazywania wiary z pokolenia w pokolenie.

Maryja, według papieża, "zbiera dziedzictwo wiary swego ludu i komponuje je na nowo", a cały Kościół śpiewa razem z nią.

Podając także inne powody, by wzorować się na Matce Boskiej, papież na koniec zawierza pielgrzymkę do Panamy i proces przygotowań do następnego Synodu Biskupów "macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny".

Apeluje też, by katolicy pamiętali o dwóch "ważnych rocznicach" w 2017 roku - rocznicy "300 lat od odkrycia obrazu Matki Bożej z Aparecidy w Brazylii i o stuleciu objawień w Fatimie".

Wskazuje, że "Święty Marcin de Porres, jeden z patronów Ameryki Łacińskiej i Światowego Dnia Młodzieży 2019, w swojej codziennej pokornej posłudze zwykł ofiarowywać najpiękniejsze kwiaty dla Maryi, jako znak swojej synowskiej miłości".

W związku z tym Franciszek apeluje, by młodzi katolicy również "pielęgnowali zażyłą i przyjazną relację z Matką Bożą, powierzając Jej swoje radości, niepokoje i obawy".

"Młoda Dziewczyna z Nazaretu, która na całym w świecie przybrała wiele oblicz i imion, by stać się bliską swoich dzieci, niech wstawia się za każdym z nas i pomoże nam wyśpiewywać wielkie dzieła, jakich Pan dokonuje w nas i poprzez nas" - kończy swoje orędzie.

Uwaga. Artykuł ma charakter informacyjny i nie musi odzwierciedlać poglądów redakcji.

Na podstawie: Radio Watykańskie

Zobacz także: Pastorzy stanowczo w sprawie ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.