Pastorzy stanowczo w sprawie ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim

Pastorzy stanowczo w sprawie ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim

piątek, 17 marzec 2017 18:48
Watykan Watykan fot. ChnNews.pl

To z pewnością nie były słowa sprzyjające ekumenizmowi Kościołów ewangelicznych i protestanckich z Kościołem katolickim.

Protestanccy pastorzy i liderzy zebrali się na corocznej konferencji Ligonier National Conference na Florydzie, której tematem było "500 kolejnych lat" w upamiętnieniu 500. rocznicy Reformacji.

Leonardo De ChiricoLeonardo De Chirico, pastor włoskiego ewangelicznego kościoła Breccia di Roma powiedział zgromadzonym, że pomimo wyciągania ręki w stronę kościołów protestanckich, papież Franciszek i Kościół rzymskokatolicki utrzymują stanowisko sprzeczne z duchem protestanckiej Reformacji i współczesnym ewangelicznym chrześcijaństwem.

- To pierwszy papież jezuita. Pamiętajmy, że Zakon Jezuitów został założony w XVI wieku, by walczyć z rozprzestrzenianiem się protestanckiej Reformacji - przypomniał pastor.

Według niego, wraz z Franciszkiem zakon ten wychodzi do ewangelicznych chrześcijan "z uśmiechem na twarzy", jednak wciąż niesie ze sobą "nie tylko tradycję, ale i cel Zakonu Jezuitów, by rozmontować, rozłożyć protestancką Reformację i zaoferować alternatywę rzymskokatolicką".

Chirico skrytykował także stanowisko Franciszka w sprawach doktrynalnych, zwłaszcza odnośnie zbawienia.

Jego zdaniem, niektóre komentarze zwierzchnika Kościoła katolickiego mogą sugerować, że zbawienie mogą uzyskać także osoby niebędące chrześcijanami.

- Franciszek ma mało czasu na prawdy niepodlegające negocjacjom, a poświęca więcej uwagi zróżnicowaniu ludzkich sumień. Bardziej interesuje go ciepło niż światło, empatia niż ocena. Skupia się raczej na nastawieniu, niż na tożsamości, na akceptowaniu niż nauczaniu. Podkreśla kwestię relacji bardziej niż kwestie doktrynalne. Dla niego ludzka bliskość jest ważniejsza od słuszności teologicznej. Przynależność ma priorytet wobec wiary - zauważył włoski pastor.

John MacArthurZ kolei baptystyczny kaznodzieja John MacArthur oświadczył, że "Reformacja jeszcze się nie skończyła". Ma ona trwać nadal i być "walką o ewangelię".

- Kwestia nienegocjowalności ewangelii została ustalona nie 500 lat temu, a 2 tysiące lat temu. Ale my nadal wzywamy Kościół, by był wierny prawdzie. Reformacja się nie skończyła. Musimy odnosić się do każdego zakrętu na drodze, każdego nowego fałszywego nauczyciela, który powstaje, by uczyć tej lub innej wersji alternatywnego przesłania - powiedział.

Podkreślił ważność doktryny "Sola Fide", zgodnie z którą grzeszny człowiek może przyjąć Boże przebaczenie jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Skontrastował to z postanowieniami katolickiego Soboru Trydenckiego.

- Myślicie, że istnieje harmonia między rzymskim katolicyzmem a ewangelicznymi kościołami i doktrynami prawdziwej ewangelii? Nie istnieje - oświadczył.

Chirico i MacArthur są więc krytycznie nastawieni do ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim.

Niemniej, nadal nie brakuje wśród ewangelicznych chrześcijan osób otwartych na obecnego papieża.

Wizyty w Watykanie składali już między innymi tak znani kaznodzieje jak Kenneth Copeland, Joel Osteen czy sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego dr Geoff Tunnicliffe, a także wielu innych pastorów.

W 2013 roku w wywiadzie dla "Christianity Today" znany argentyński ewangelista Luis Palau przypomniał, że Franciszek jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio utrzymywał bliskie stosunki z miejscową ewangeliczną społecznością.

- Przywódcy ewangelicznego Kościoła w Argentynie wysoce go cenią po prostu ze względu na jego styl życia, szacunek i czas, jaki z nimi spędził - powiedział Palau.

Na podstawie: Christian Post

Zobacz także: To reklama kościoła w Toruniu. Piszą, co ich różni od Kościoła rzymskokatolickiego

Reklama

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 
@nie rozumiemCzłowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.