Theresa May chce koalicji z nimi. To, w co wierzą, budzi w Wielkiej Brytanii wściekłość

Theresa May chce koalicji z nimi. To, w co wierzą, budzi w Wielkiej Brytanii wściekłość

poniedziałek, 12 czerwiec 2017 05:50
Demokratyczna Partia Unionistów Demokratyczna Partia Unionistów fot. YouTube

Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) to prawdopodobny partner nowego rządu premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Na wyspach odbywają się protesty przeciwko porozumieniu z nim.

Strony odbyły już pierwsze rozmowy. Liderka DUP Arlene Foster określiła je jako "pozytywne". Jest więc spora szansa, że Partia Konserwatywna, która wygrała wybory parlamentarne, ale straciła większość bezwzględną w parlamencie, zawrze umowę z tym ugrupowaniem. Według doniesień, wsparcie DUP dla konserwatystów ma dotyczyć najbardziej zasadniczych kwestii, jak budżet czy bezpieczeństwo. Pozostałe mają być negocjowane oddzielnie.

Demokratyczna Partia Unionistów pochodzi z Irlandii Północnej. To protestanci, a dokładnie prezbiterianie. To też jedna z najbardziej konserwatywnych społecznie partii politycznych w Europie.

"Małżeństwa" homoseksualne

DUP jest przeciwna tzw. małżeństwom homoseksualnym i zawetowała kilka projektów, które starały się zmienić definicję małżeństwa w Irlandii Północnej. Jej członkowie są znani ze stanowczych wypowiedzi w tej sprawie.

"Nie interesuje mnie w ogóle to, co ludzie robią w kwestii swojej seksualności. Interesuje mnie to, gdy próbują zmienić definicję małżeństwa" - powiedziała Arlene Foster w 2016 roku.

Z kolei Ian Paisley Jr, syn założyciela partii Iana Paisleya, nazwał określił homoseksualizm jako "niemoralny, obraźliwy i ohydny".

Partia swego czasu prowadziła też kampanię "Uratujmy Ulster przed sodomią".

Były minister zdrowia DUP Jim Wells powiedział w 2015 roku: "gejowskie lobby jest nienasycone. Nigdy nie wiedzą, kiedy "dość" znaczy "dość"."

Twardy opór ugrupowania przed gejowską agendą wywołał niepokój w szeregach Partii Konserwatywnej, która wspomniane "małżeństwa" zalegalizowała.

Liderka konserwatystów w Szkocji, Ruth Davidson, oświadczyła jednak, że premier May zapewniła ją, iż w rozmowach z DUP nie będzie mowy o cofnięciu "praw" osób LGBT w całym kraju.

Aborcja

Demokratyczna Partia Unionistów jest także przeciwna aborcji i wszelkim próbom liberalizacji prawa w tej dziedzinie.

"Nie chciałabym, żeby aborcja była tak swobodnie dostępna jak w Anglii i nie popieram zmiany prawa" - to słowa Arlene Foster.

W Irlandii Północnej aborcja jest dostępna tylko w przypadku konieczności "zachowania życia matki".

Globalne ocieplenie, kreacjonizm

Partia jest także sceptyczna, jeśli chodzi o wpływ działalności człowieka na ocieplanie się klimatu.

Wśród jej liderów jest wielu kreacjonistów, a więc osób wierzących, że świat nie jest skutkiem ewolucji, ale Bożego stworzenia.

Jeden z członków DUP Thomas Buchanan w ubiegłym roku poparł wprowadzenie nauki o kreacjonizmie do szkół.

Wśród wydarzeń promujących tę koncepcję znajdował się między innymi wykład dotyczący "biblijnego, zdrowego nauczania dzieci" i "oferowania praktycznych rad odnośnie tego, jak przeciwdziałać nauce o ewolucji".

"Mówi się, że kosmiczne kule pyłu się zgromadziły i doszło do eksplozji. Mieliśmy wiele eksplozji w Irlandii Północnej i nigdy nic z tego dobrego nie wynikło" - zauważył wówczas Thomas Buchanan.

Przeciwko współpracy Partii Konserwatywnej z Demokratyczną Partią Unionistów na wyspach odbywają się protesty. Członkowie DUP nazywani są "rasistami, seksistami i homofobami". Powstała też internetowa petycja przeciw umowie. Do tej pory podpisało ją ponad 700 tysięcy ludzi.

Na podstawie: The Independent

Zobacz także: Teoria ewolucji. Wierzysz w nią ty albo twoi znajomi? Musisz to obejrzeć! (WIDEO)

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.