Będzie wojna? Oto co myślą chrześcijanie na Ukrainie

Będzie wojna? Oto co myślą chrześcijanie na Ukrainie

środa, 26 styczeń 2022 19:23
rosyjski czołg T-90 rosyjski czołg T-90 fot. Flickr

Rosja wciąż gromadzi wojska w pobliżu granic Ukrainy. Stany Zjednoczone ostrzegają, że do ataku może dojść praktycznie w każdej chwili. W szczególnie trudnym położeniu pozostają sami Ukraińcy. Czy będzie wojna? Co robić w tej sytuacji? Na te pytania muszą sobie odpowiadać także chrześcijanie mieszkający na Ukrainie.

O to, co myślą i jakie działania podejmują wobec wiszącej nad krajem groźby inwazji zapytaliśmy pochodzącego właśnie z Ukrainy pastora Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Spichlerz w Warszawie - Andrzeja Stepanowa.

Jak wskazał pastor, Ukraińcy niestety już przyzwyczaili się do faktu, że muszą żyć w ciągłym niepokoju. Stało się tak z powodu napięcia i powtarzających się ostrzałów w Donbasie.

"Wojna trwa od ośmiu lat i prawie codziennie giną żołnierze" - zauważa ze smutkiem.

Sytuację w kraju naszych wschodnich sąsiadów porównuje do tej w Izraelu...

"Państwo, które cały czas żyje na wojnie. Dla nich stało się to częścią normalności. Ukraina ma już podobne nastawienie - "mamy wojnę i tak żyjemy". A to, że będzie więcej wojny, to musimy sobie i z tym radzić" - tłumaczy podejście mieszkańców Ukrainy. 

Według niego, wielu wierzących na Ukrainie służy w armii. Duchowni są kapelanami na linii frontu.

"Kiedyś nocowałem u pewnego lidera ukraińskiego kościoła. Otworzył tapczan, na którym miałem spać, by pokazać mi karabin automatyczny, bym się nie bał, gdybym zobaczył. Powiedział, że kupił ten karabin, kiedy na Krymie zaczęła się okupacja. Wielu ma dziś kupioną broń i są gotowi do walki" - wyjaśnia.

Jednak, jak mówi, inni przygotowują walizki, by móc uciec. Kolejni kupują nieruchomości na zachodzie Ukrainy w wierze, że tam okupant już na pewno zostanie zatrzymany. Ale są też tacy, którzy przeprowadzili się do Unii Europejskiej jeszcze na początku rosyjskiej agresji.

Pastor przyznaje, że słyszał o organizowanych szkoleniach dla cywilów na całej Ukrainie. Uczestnicy tych szkoleń są uczeni, jak prowadzić wojnę partyzancką.

Czy ukraińska armia jest dziś przygotowana na wojnę?

Według Stepanowa tak, zwłaszcza jeśli porównamy jej stan z tym z roku 2014, gdy anektowano Krym, a w Donbasie pojawiły się tzw. zielone ludziki.

"Armia jest zmodernizowana. Bojowe drony "Bayraktar" niedawno zniszczyły artylerię, z której były ostrzeliwane pozycje ukraińskich wojsk. Rosyjskie siły przeciwlotnicze nie zdążyły zareagować. Cały czas na poligonie niedaleko Lwowa prowadzone są też szkolenia przez NATO" - wskazuje.

Jednocześnie, jak mówi, Ukrainie wciąż brakuje broni i potrzebne jest wsparcie. Kroki podejmowane przez Zachód ogólnie Ukraińcy oceniają jednak negatywnie.

"Przede wszystkim dlatego, że wciąż nie są podejmowane kroki, aby Ukraina mogła wejść do NATO. Po drugie, zbyt małe jest wsparcie techniczne" - tłumaczy Stepanow.

Choć przyznaje też, że Ukraińcy są wdzięczni Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce czy Stanom Zjednoczonym za udzieloną do tej pory pomoc.

"Jednocześnie nie rozumieją postawy Niemiec i Francji. Przede wszystkim Niemiec. Odbierają to jak kpinę. Twierdzą, że powtarza się sytuacja, jak za czasów paktu Ribbentrop-Mołotow" - wyjaśnił pastor kościoła Spichlerz.

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Emcik · 2 lata temu
  Mam znajomych na Ukrainie,  nie kupili broni, nie mają strachu. Modlą się i ufają Bogu. Nic nie sugeruję. 
 • This commment is unpublished.
  Tom · 2 lata temu
  Mamy miłować tych którzy prześladują nas ze względu na Chrystusa, uciekać jeśli prześladują nas ze względu na Jego imię ale to co się dzieje nie jest ze względu na imię Jezus.
  • This commment is unpublished.
   natalenka · 2 lata temu
   @Tom W jakimś minimalnym stopniu dzieje się.  Rosja nienawidzi protestantyzmu i najchętniej te kościoły i kościółki na Ukrainie by pozamykała, jak w latach 30- tych, Ponieważ protestantyzm,  obecny na ziemiach ukraińskich od XVI  w  (co akurat stało się przy udziale polskiej szlachty lub niemieckich osadników)... zawsze był nośnikiem zachodnich, europejskich idei, postępu, "społeczeństwa obywatelskiego", czyli wszystkiego co jest obce rosyjskiej kulturze rządzenia.
 • This commment is unpublished.
  Zielony · 2 lata temu
  Pastor niech sie lepiej do polityki nie miesza
  • This commment is unpublished.
   Helena · 2 lata temu
   @Zielony A co to za teologia,najbardziej wmiesza się PAN JEZUS dokonując zamachu stanu.Jak mamy być w  polityce światłością ,i solą konserwującą jak od niej uciekamy,przez komunistyczna narracje- w*n od polityki
  • This commment is unpublished.
   natalenka · 2 lata temu
   @Zielony Pastor z tego, co słyszę i czytam, nie miesza się do polityki, tylko wygłasza opinię o sytuacji w jego bądź, co bądź rodzinnym kraju. Kogo mają zapytać? Chińczyka? Owszem,  należy się modlić, ale są sytuacje, nad którymi nie da się jedynie unosić jak jakiś metafizyczny duszek. Trzeba działać. Jeśli nas atakują, to nie da się tego wyprzeć z umysłu. 

Ostatnie komentarze

Na wybory NA KONFEDERACJĘ 9.06.24 tam sa jeszcze normalne Boze wartosci,mozemy jeszcze stanac za wsrtosciami naszego Ojca w niebie,idz na wybory
"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.