Papież nie odważył się potępić Rosji za inwazję

Papież nie odważył się potępić Rosji za inwazję

niedziela, 06 marzec 2022 18:13
papież Franciszek papież Franciszek fot. Vatican News/YouTube

- Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez. To nie jest tylko operacja militarna, ale wojna, która sieje śmierć, zniszczenie i nieszczęście - powiedział papież do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie. Nie potępił jednak bezpośrednio Rosji, która dokonała inwazji.

Zachodnie media zauważają, że papież zaprzeczył deklaracji Władimira Putina jakoby na Ukrainie była prowadzona jedynie "specjalna operacja militarna". Franciszek podkreślił, że jest to wojna i wezwał do zakończenia walk.

Jednak z drugiej strony coraz częściej zwraca się uwagę, że papież nie wymienia Rosji z nazwy jako agresora.

Ukrainie pozostało w tej sytuacji wyrażenie zadowolenia i z takiego "postępu", jakim było nazwanie działań zbrojnych na jej terenie "wojną" przez papieża.

- Nawet jeśli papież nie użył słowa "Rosja", to wszyscy na świecie wiedzą, kim jest agresor, który dokonał na nas inwazji. Wiedzą, kto rozpoczął tę nieusprawiedliwioną wojnę - powiedział ambasador Ukrainy przy Watykanie Andrij Jurasz.

Stanowisko papieża coraz częściej jest określane jako "umiarkowane". Tak określa je choćby amerykańska stacja ABC News.

Zauważyła ona, że już przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wezwał Patriarchę Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, by ten zaapelował do Władimira Putina o zaprzestanie "bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie".

Papieżowi wytyka się tymczasem milczenie...

"Franciszek musi wciąż publicznie potępić Rosję z nazwy za jej inwazję lub publicznie zaapelować do Cyryla" - pisze ABC News.

Zwrócono uwage, że choć papież udał się w ubiegłym tygodniu do ambasady Rosji przy Watykanie, to jedynym, co Watykan miał do powiedzenia po tym spotkaniu było to, że Franciszek złożył tam wizytę, by "wyrazić swoje zaniepokojenie w związku z wojną".

Na podstawie: Reuters

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  ▄▀anonymouse · 2 lata temu
  Cyryla? starego agenta kgb" Michajłowa"??
  • This commment is unpublished.
   Precz z Putinem ! · 2 lata temu
   @▄▀anonymouse to prawda jednak, że duchowni byli komuchami? Szok!
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Precz z Putinem ! Akurat tam kościół prawosławny szedł pod rękę z władzą. Za cara też. Tępili protestantów. W ogóle 'komuchy' to był tylko krótki incydent w historii Rosji, która chciała podporządkować sobie Słowiańszczyzne. Rosja zawsze trzymała z konserwatyzmem. Prawosławie jest religią bardzo anty kobiecą. I bardzo pruderyjna. Swoboda obyczajowa, Tiereszkowa w kosmosie, traktorzystki to była tylko zasłona dymna, za którą były udreczone kobiety odpowiedzialne za gromadkę dzieci i pijanego męża. Rosja, ta prawosławna Rosja jest tak samo zaborcza jak ZSRR. 
 • This commment is unpublished.
  świadek czasów końca · 2 lata temu
  Pierwszy raz mądre słowa Papieża!  Jan Paweł II gdyby żył od razu by potępił atak Rosji na Ukrainę nie czekałby! Jezus Chrystus i Apostołowie też potępiliby tę agresję Rosji! 
 • This commment is unpublished.
  Kiler51 · 2 lata temu
  Ściskał się z tym ludobojcą, zresztą Franciszek to komunista
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Kiler51 Widzę, że niektórzy mentalnie zatrzymali się w świecie, jaki zostawiliśmy jakieś 30 lat temu. Jakieś dobre zioło chyba. Jeśli już, to Franciszkowi jest blisko do popularniej niegdyś w Ameryce Łacińskiej teologii wyzwolenia, którą zresztą zrehabilitował. Natomiast Putin wyraźnie skręca w konserwatywną stronę,  po której zawsze, ale to zawsze znajdowała się Matuszka Rosja i jej dziecię ZSRR także.Putin pali świeczki w cerkwiach, ma po swojej stronie kościelną hierarchię. A  Rosja ... no cóź, poza dużymi miastami Zachodu i postępu  nadal w niej niewiele. Mąż może żonie "przyłożyć" i o ile to nie będzie regularne "lanie" ze skutkami widocznymi gołym okiem, nikt takiego tyrana  nie oskarży o przemoc domową.  Geje otrzymują regularny "łomot", zwłaszcza na Kaukazie... A Kaukaz... tu perełka, naczelny mufti Kaukazu pochwala obrzezanie kobiet, jako środek prewencyjny przeciwko kobiecej rozpuście.  Rosja to ciemnogród.
 • This commment is unpublished.
  Slawek · 2 lata temu
  Wszyscy jesteście szaleni na punkcie seksu i komunizmu... Czy wychowywali Cię zboczeńcy, czy to konsekwencje przyjaźni z USA i ich okupowanymi krajami europejskimi?
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Slawek Kto jest, ten jest. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy traktują chrześcijaństwo jako sposób na zwolnienie z niezwykle bolesnego obowiązku myślenia. Niestety, to tak nie działa.

Ostatnie komentarze

Na wybory NA KONFEDERACJĘ 9.06.24 tam sa jeszcze normalne Boze wartosci,mozemy jeszcze stanac za wsrtosciami naszego Ojca w niebie,idz na wybory
"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.