Co z ewangelicznymi kościołami na terenach okupowanych przez Rosję? Są wieści

Co z ewangelicznymi kościołami na terenach okupowanych przez Rosję? Są wieści

sobota, 15 październik 2022 11:05
Co z ewangelicznymi kościołami na terenach okupowanych przez Rosję? Są wieści fot. ria-m.tv

Chrześcijanie przebywający w tych regionach Ukrainy, które są okupowane przez Rosję, muszą się ukrywać. Siły prorosyjskie zamykają kościoły i aresztują pastorów - donosi organizacja Release International wspierająca prześladowanych chrześcijan na całym świecie.

W kontrolowanym przez Rosję Melitopolu okupanci zamknęli trzy największe kościoły ewangeliczne.

Do Baptystycznego Kościoła Łaski rosyjscy wojskowi wkroczyli 11 września w trakcie nabożeństwa. Następnie na siłę kościół zamknęli.

"Weszli do kościoła, gdy wierni śpiewali hymn. Zatrzymano uwielbienie i zapisano nazwiska wszystkich obecnych i kilku zatrzymanych usługujących" - brzmią doniesienia.

Pastor miał dostać 48 godzin na opuszczenie miasta.

Miesiąc wcześniej Kościół Chrześcijański Melitopola, który może pomieścić tysiąc osób, również został zamknięty.

Według doniesień, usunięto krzyż, a budynek zamieniono na kompleks kulturalno-sporotowo-rozrywkowy.

W Czkałowie, miejscowości pod Melitopolem, siły rosyjskie zamknęły kościół 21 września. Uczyniono to, gdy odbywało się tam wieczorne nabożeństwo.

"Nie będzie was tu po referendum. Mamy tylko jedną wiarę - prawosławie" - powiedział wówczas wiernym jeden z żołnierzy okupanta.

W Mariupolu, mieście portowym pod rosyjską okupacją, uzbrojeni, zamaskowani żołnierze zatrzymali pastora Leonida Ponomariowa wraz z żoną Tatianą, przeszukali jego dom i zamknęli kościół.

W Łysyczańsku w obwodzie ługańskim siły okupacyjne przerwały działalność miejscowego Centrum Chrześcijańskiego. Wyrzucono wszystkie książki, jakie znaleziono w kościelnej księgarni, w tym egzemplarze Biblii.

Reklama

Paul Robinson, szef Release International, wskazuje, że takie zachowanie rosyjskich sił okupacyjnych niestety nie jest zaskoczeniem, ponieważ podobnych praktyk dopuszczały się na Krymie od czasu nielegalnej aneksji w 2014 roku.

- Na Krymie i innych okupowanych terytoriach dokonywali nalotów na miejsca kultu, zamykali kościoły, zakazywali aktywności misyjnej, nakładali grzywny za prowadzenie spotkań, konfiskowali religijną literaturę i zmuszali społeczności religijne do ponownej rejestracji, po czym w zdecydowanej większości tej rejestracji odmawiali - wskazuje Robinson.

Zwraca uwagę, żę ukraińscy chrześcijanie już doświadczyli podobnych trudności w czasach sowieckich. Teraz na terenach okupowanych wracają do podziemia.

- Jednak wniosek z historii powinien być dla Rosji jasny - wiara chrześcijańska przetrwała 70 lat sowieckich rządów totalitarnych. Kwitnie dziś w Chinach w podobnych warunkach. Prześladowanie tylko umacnia Kościół - podkreślił szef Release International.

Na podstawie: Christian Today

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Ostatnie komentarze

A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 
@nie rozumiemCzłowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu ...
@Artur Są filmy jak to Rosjanie strzelają w plecy ....
@Gitara2) (ciąg dalszy poprzedniego komentarza)
... Strzeżcie więc pilnie swoich dusz, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, w którym PAN przemówił do was na ...
@Gitara1) "Nie zapominaj o dniu, w którym stałeś przed PANEM, swoim Bogiem, na Horebie, gdy PAN powiedział do mnie: Zgromadź mi lud, abym im przekazał ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.