Papież: chrześcijanin nie może być antysemitą

Papież: chrześcijanin nie może być antysemitą

wtorek, 25 czerwiec 2013 17:48
papież Franciszek papież Franciszek fot. Radio Vaticana

Franciszek nie pozostawia wątpliwości w sprawie antysemityzmu.

Papież przemawiał na spotkaniu z członkami Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Relacji Międzyreligijnych (IJCIC).

Oto fragment wypowiedzi zwierzchnika Kościoła katolickiego:

"W pierwszych miesiącach mojej posługi miałem już okazję spotkać ważne osobistości środowiska żydowskiego, ale teraz po raz pierwszy rozmawiam z oficjalnymi przedstawicielami żydowskich organizacji i społeczności.

Deklaracja Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II stanowi kluczowy punkt odniesienia w relacjach z narodem żydowskim. Dokument ten przypomina nauczanie św. Pawła, który napisał, że "dary i powołanie Boże są nieodwołalne". Zdecydowanie potępiał też nienawiść, prześladowania i wszelkie formy antysemityzmu. Ze względu na nasze wspólne korzenie, chrześcijanin nie może być antysemitą!

Fundamentalne zasady określone przez deklarację wyznaczyły drogę większej świadomości i wzajemnego zrozumienia w ostatnich dekadach, jeśli chodzi o Żydów i katolików. Moi poprzednicy zachęcali, by iść tą drogą. Jest to podróż, za którą powinniśmy dziękować Bogu.

Jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires cieszyłem się, utrzymując stosunki pełne szczerej przyjaźni z przywódcami świata żydowskiego. Często rozmawialiśmy na temat naszych tożsamości religijnych, obrazu człowieka, jaki widzimy w Piśmie Świętym, a także o tym, jak sprawić, by świadomość Boga była żywa w świecie, który ulega sekularyzacji. Spotykaliśmy się, by omówić wyzwania, przed którymi stoją zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi. Przede wszystkim jednak, cieszyliśmy się swoim towarzystwem i byliśmy ubogaceni przez te spotkania i dialog.

Świat potrzebuje naszego wspólnego świadectwa na rzecz poszanowania godności mężczyzny i kobiety stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, a także na rzecz pokoju, który jest Bożym darem. Prorok Jeremiasz powiedział: "Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją" (Jer. 29,11).

Pokój - Shalom. Proszę o Wasze modlitwy i zapewniam o moich modlitwach za Was."

Źródło: Radio Vaticana

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@MajkelZapytaj Ryszarda Krzywego. Jego dane znajdziesz w internecie albo jedz do zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Nysie i tam z nim porozmawiasz.
ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.