Warszawa

-1°C

  Aktor Tomasz Karolak na konwencji prezydenta odwołał się do spektaklu obrażającego Jezusa

  Aktor Tomasz Karolak na konwencji prezydenta odwołał się do spektaklu obrażającego Jezusa

  czwartek, 14 maj 2015 18:41
  Tomasz Karolak w TVP Info Tomasz Karolak w TVP Info

  Nieoczekiwany argument na rzecz głosowania na Bronisława Komorowskiego padł ze strony Tomasza Karolaka podczas spotkania wyborczego w Łodzi.

  Konwencja w miejscowym Muzeum Włókiennictwa była transmitowana na żywo przez wszystkie telewizje informacyjne. Prezydent właśnie tam zdecydował się ogłosić swoje nowe hasło wyborcze: "Bronisław Komorowski - prezydent naszej wolności".

  Zanim jednak wystąpił, przemówiła prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska i aktor Tomasz Karolak znany m.in. z seriali "Ojciec Mateusz", "Rodzinka.pl" czy "Hotel 52".

  Ten ostatni, zachęcając do głosowania na Komorowskiego i jednocześnie zniechęcając do głosowania na Andrzeja Dudę, odwołał się do przedstawienia Golgota Picnic, które wzbudziło duże kontrowersje ze względu na swój bluźnierczy charakter, szyderczy w stosunku do Chrystusa.

  - Ja nie chcę żyć również jako artysta, aktor w Polsce, gdzie nie mogę przeczytać sztuki pod Pałacem Kultury, bo jestem opluty i naruszona jest moja godność osobista, co miało miejsce, przypomnę wszystkim - Golgota Picnic. Zapomnieliśmy już o tym prawda? - powiedział do zgromadzonych Karolak.

  Całe wystąpienie Tomasza Karolaka na łódzkiej konwencji prezydenta Komorowskiego można obejrzeć TUTAJ

  W ubiegłym roku, gdy spektakl Golgota Picnic był wystawiany w naszym kraju, arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przyznał, że jest on "odbierany powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością".

  Z kolei na stronie protestuj.pl, gdzie powstała petycja przeciwko Golgota Picnic, alarmowano, że spektakl przedstawia Chrystusa jako "zadufanego w sobie egoistę, antyspołecznego oszusta i patrona Kościoła promującego molestowanie nieletnich". Zaznaczono także, że sztuka, oprócz świętokradztwa, zawiera sceny obsceniczne, pełne brzydoty i pornografii".

  "Gazeta Wyborcza" pisze, że jej reżyser, Rodrigo Garcia "stawia tezę, że chrześcijaństwo zbudowane na gloryfikacji krwawej ofiary zaraża świat przemocą."

  W opublikowanych przez "GW" fragmentach tekstu można przeczytać między innymi tak bluźniercze tezy, jak to, że Chrystus "kipiał z zazdrości i nienawiści i chciał podkładać ogień na prawo i lewo", a także, że "chciał być panem grupki szaleńców - nazwał ich ludem wybranym, aby wprowadzić szowinizm".

  Spektakl wywoływał protesty nie tylko w Polsce. Między innymi także w Hiszpanii i Francji. W związku z jego wystawieniem, w 2011 roku ulicami Paryża przeszła kilkutysięczna demonstracja określana jako marsz przeciwko chrystianofobii.

  Czytaj także: Minister kultury zafascynowana antychrześcijańskim spektaklem Golgota Picnic

  Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

   

  Ostatnio zmieniany czwartek, 14 maj 2015 20:06

  Please publish modules in offcanvas position.