Katoliccy lekarze: "dochodzi do zabicia dziecka". Projekt forsuje premier

Katoliccy lekarze: "dochodzi do zabicia dziecka". Projekt forsuje premier

czwartek, 08 luty 2024 08:12
premier Donald Tusk premier Donald Tusk fot. Donald Tusk - kanał oficjalny na YouTube

Sprawa tzw. pigułki "dzień po" budzi emocje. Także w koalicji rządowej. Jak donosi serwis rynekzdrowia.pl, wczorajsze obrady sejmowej komisji w sprawie nowelizacji ustawy niespodziewanie przeniesiono.

Nowelizacja miała umożliwić dostęp do wspomnianej pigułki bez recepty już od 15. roku życia. Granica wieku miała okazać się jednak powodem sporu między koalicjantami. PSL chce, żeby recepta nie była wymagana dopiero od pełnoletniości. Partia Razem, która wspiera rząd, choć formalnie nie jest koalicjantem, postuluje całkowite zlikwidowanie granicy wieku.

Koalicjanci mają pracować nad kompromisem w tej sprawie. Dalsze obrady zaplanowano na dziś na godz. 10.00.

Tymczasem Bogdan Chazan, prof. ginekologii i położnictwa, w rozmowie z portalem Tysol.pl zwraca uwagę, że producent tabletki nie zaleca jej stosowania u dzieci i młodych dziwcząt, ponieważ jego przyjmowanie "może łączyć się z nieodwracalnym, szkodliwym wpływem na rozwijający się organizm dziewczynki i nieustabilizowany jeszcze układ hormonalny".

Uważa on także, że ten środek nie powinien być dostępny ani bez recepty ani nawet za jej okazaniem.

- Prowadzi do śmierci poczętych dzieci, powikłań zdrowotnych u kobiet, może być źródłem problemów społecznych i psychologicznych. Wprowadzenie tych środków do szerokiego, niekontrolowanego użytku zwiększy w poważny sposób częstość występowania tych problemów, zakłóci funkcjonowanie rodzin i ich trwałość i nasili stopień kryzysu demograficznego - podkreślił.

Premier Donald Tusk mówił, że pigułka "uniemożliwia doprowadzenie do zapłodnienia, a więc nie jest to tabletka wczesnoporonna, tylko zapobiegająca zajściu w ciążę". Nazywa to też "antykoncepcją awaryjną".

Aktywnie działająca na rzecz ochrony dzieci nienarodzonych Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio twierdzi jednak, że nie jest to pełna prawda i że choć jedno z działań środka jest rzeczywiście antykoncepcyjne czyli zapobiegające poczęciu dziecka, to jeśli do poczęcia już doszło, to pigułka "utrudnia przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej i powoduje zmiany w błonie śluzowej do macicy, które uniemożliwiają jej zagnieżdżenie się".

Według Korzekwy-Kaliszuk, "mamy tu do czynienia już poczętym życiem człowieka, które zostaje unicestwione".

Działaczka wyraziła w mediach społecznościowych zadowolenie, że protesty przeciwko pigułce "przynoszą efekty". Zapowiedziała, że będą kontynuowane.

Otwarty apel do premiera skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

"To bardzo ważne, aby podać i podkreślić, że jednym z mechanizmów działania pigułki „dzień po” jest zakłócenie w zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy. On obumiera, więc dochodzi do zabicia dziecka w pierwszych dniach istnienia" - czytamy w apelu.

Pigułka "dzień po" to kolejny z projektów partii tworzących rządzącą koalicję, liberalizujących życie społeczne i obyczajowe w Polsce.

Jak informowaliśmy, Ministerstwo ds. Równości i Ministerstwo Edukacji objęły patronatem (a jak napisała minister Katarzyna Kotula, "matronatem") tzw. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. 

Koalicja Obywatelska złożyła też projekt ustawy umożliwiającej przeprowadzenie aborcji do 12. tygodnia życia dziecka.

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2024 08:43
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Stec · 4 miesiecy temu
  No ale jak to ? Przecież to miał być " Dom Dawida" ? O co chodzi, może pastor Olechnowicz to wyjaśni ?
  Słyszałem zdanie, cyt. " Ach ci politycy!". Przez myśl mu nie przeszło zdanie " Ach ci "prorocy" !
 • This commment is unpublished.
  nie rozumiem · 4 miesiecy temu
  kobieta zgwałcona ma być zmuszona do urodzenia na jakiej podstawie? 
  • This commment is unpublished.
   Max · 2 miesiecy temu
   @nie rozumiem Człowiek, już skrzywdzony przez sposób w jaki "dano mu życie" ma być z tego powodu zabity?  Zabić dziecko, bo "ojciec" to przestępca? Takie uzasadnienie decyzji o odebraniu życia   ...   w majestacie "prawa" ?Ja tego nie rozumiem.
  • This commment is unpublished.
   Beata · 14 dni temu
   @nie rozumiem A nie można oddać do adopcj i? Dziecko ma zginąć potworną śmiercią za niewinność.. Są gwałty bo takie głupie prawo i sądy. Zmienić prawo i kara śmierci za gwałt, drugi by dobrze przemyślał. Kara śmierci odstrasza. Zabić to przestępce a nie niewinne dziecko. Teraz za Tuska jest bezprawie ,zaraz migranci zaczną nasze dziewczyny.  Najpierw to trzeba odpowiednio  głosować np na Polska Jest Jedna [prawdziwie polska partia] a nie na KO -samych zboczeńców i degeneratów . Jacy są rządzący takie ustalają prawo.

Ostatnie komentarze

@BereiczykBERGOGLIO = blasphemator: www.vatican.va/content/francesco/en/cotidie/2017/documents/papa-francesco-cotidie_20170404_in-the-sign-of-the-cross.html
quotation:“as a reminder of the One who made himself to be sin, who made himself to be devil, serpent for us; who ...
@BereiczykTen kto dziś pełni rolę papieża, Jorge Bergoglio nie ma już mocy Kluczy Piotrowych, został Ich pozbawiony z powodu wejścia do wnętrza Kościoła Świętego głoszonych ...
@BereiczykW tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
W tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
Mało im skandali to przybyli do Polski żeby łowić naiwnych!
warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.