Pastor Stepanow chwali "The Chosen". Odnosi się do krytyki serialu

Pastor Stepanow chwali "The Chosen". Odnosi się do krytyki serialu

poniedziałek, 20 luty 2023 20:23
Pastor Stepanow chwali "The Chosen". Odnosi się do krytyki serialu

Andrzej Stepanow, pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Spichlerz w Warszawie, odniósł się do popularnego serialu "The Chosen" i polemiki wokół niego.

Jak stwierdził, ten serial go w niektórych momentach "bardzo dotknął", a "cały jego wydźwięk" jest dla niego "bardzo pozytywny".

Jak mówi, zaskoczyło go to, że osoby krytykujące serial, zaczęły sprawdzać, "kto z aktorów jest jakiej religii" czy "kto jest heretykiem".

- Zabrakło mi, że ktoś by dotarł do informacji, że na przykład firma cateringowa to sami ateiści czy coś w tym rodzaju - stwierdził ironicznie.

On sam trzyma się w tym przypadku biblijnej zasady "dla wszystkich wszystko jest czyste", tak jak czytamy w Liście do Tytusa 1,15.

Według pastora, zamiast doszukiwać się negatywizmów, należy się cieszyć, że pośród licznych seriali emanujących głupotą, ktoś postarał się nakręcić serial o Jezusie.

- To jest wyłom w mentalności widza, bo nagle okazuje się, że ktoś robi sztukę w oparciu o Biblię i to jest godne pochwały - zadeklarował Andrzej Stepanow.

Przypomniał słowa z Listu do Filipian 1,18:

"Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany, czy obłudnie czy szczerze, z tego się raduję i radować będę".

Pastor kościoła Spichlerz odniósł się też do głosów, że w serialu są wątki i dialogi, których nie ma w Nowym Testamencie.

- To jest prawda, ale musimy też badać ducha Ewangelii. Musimy zrozumieć, że scenarzysta, reżyser musieli to w taki sposób poukładać, by te skrótowe myśli, które są opisane w Ewangelii, przełożyć na codzienne życie - wyjaśnia.

Zauważa, że Ewangelie były pisane w taki sposób, że były "brane najważniejsze myśli i te myśli były notowane, a te dodatkowe słowa, teksty na pewno nie były notowane przez ewangelistów".

Podkreślił, że dla niego jako biblisty było bardzo ważne, by to, co ogląda, zgadzało się z tym, co wie.

Oglądając, stwierdzał, że nie dostrzegał sprzeczności poszczególnych scen w serialu z opisami sytuacji z Biblii.

Za "uderzający" uznał dialog Jezusa z Samarytanką przedstawiony w "The Chosen".

Odnosząc się do tego dialogu, pastor wyraził szacunek dla osoby, która go napisała, ponieważ, choć znajdują się w nim też słowa, których nie przeczytamy w Biblii, to jednak odpowiada on "duchowi biblijnemu, tej sytuacji".

Produkcję Dallasa Jenkinsa określił wręcz jako "perełkę" w gąszczu "głupich seriali".

- I na tym się trzeba skupić - podkreślił.

Cała wypowiedź pastora Andrzeja Stepanowa na nagraniu poniżej.

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  christi · 1 lata temu
  Dokładnie, podzielam pogląd, też już się wypowiedziałam na temat tego filmu na swoim profilu FB....w związku z niezrozumiałą krytyką...
 • This commment is unpublished.
  króciutko · 1 lata temu
  (cytat) "..ten serial go w niektórych momentach "bardzo dotknął", a "cały jego wydźwięk" jest dla niego "bardzo pozytywny".."I to ma być argument za tym, żeby inni oglądali ten niezgodny ze Słowem Bożym wytwór ludzkiej fantazji ?!Ludzie - myślcie samodzielnie!
  • This commment is unpublished.
   przypominacz Ewangelii · 1 lata temu
   @króciutko a Jezus powie krytykującym "króciutko" "Nigdy Was nie znałem! Idźcie precz ode mnie którzy czynicie bezprawie!"
  • This commment is unpublished.
   niziutko · 1 lata temu
   @przypominacz Ewangelii Przypominaczu..łykaj wszystko bezkrytycznie. Jeśli chcesz to rób to! Jeśli nie chce ci się zapytać, poszukać, dowiedzieć się czy poprostu mieć wątpliwości to łykaj wszystko jak leci 
  • This commment is unpublished.
   posłany · 1 lata temu
   @niziutko Nie znasz Ewangelii chrześcijanin nie ma obowiązku podważać przekazu Ewangelii! Wystarczy wierzyć jak Paweł , że czy kto obłudnie czy szczerze głosi Chrystusa, ma się radować! Za długo słuchasz łowców herezji! 
  • This commment is unpublished.
   Jacek M · 1 lata temu
   @króciutko Czy w tym serialu znajduje się zachętą do grzeszenia lub znajdziesz jakąś herezję? Jeżeli nie, to traktuj to jako osobistą refleksję nad tekstem ewangelii wzbogaconą o szerszy opis tamtejszych realiów, politycznych, religijnych i kulturowych! Jasne wiele scen wykracza poza ramy tekstu co nie znaczy że tak nie mogło być, a nawet jeżeli odbyło się inaczej to czy nie jest to próba wykładu przekazu ewangelii? Jan kończy swoją ewangelię stwierdzeniem że zabrakło mu papieru do zapisania wszystkiego... 
 • This commment is unpublished.
  DArek · 1 lata temu
  Powiem tak : Gdyby przesłanie tego serialu było "ze świata" widziałbym same pozytywne komentarze. Czytajmy wszyscy Biblię i oglądajmy wartościowe rzeczy - takie jak ten serial :) Pozdrawiam 
 • This commment is unpublished.
  Grzegorz Żebrowski · 1 lata temu
  Bóg zapłać Bracie. Właśnie i mi przed przeczytaniem tego wpisu cisnęły się słowa na usta "dla nieczystych wszystko jest nieczyste". Św. Paweł cieszył się również z tego, że Jezus był nawet głoszony nieszczerze "z  tego się raduję i radować będę, byleby tylko Jezus był głoszony na wszelkie sposoby". (z pamięci cytuję list do Filipian). Ja też zabieram się za obalanie bzdurnych zarzutów. PS. Jestem z Kościoła katolickiego. I widzę, że to już zakrawa na jakiś kabaret. Niektórzy katolicy twierdzą, żeby nie oglądać, bo film za bardzo protestancki, a niektórzy protestanci mówią, żeby nie oglądać, bo za bardzo katolicki :)
  • This commment is unpublished.
   tak · 1 lata temu
   @Grzegorz Żebrowski Dobrze jest czytać Biblię w kontekscie i nie wyrywać wersetów bo można strasznie popłynąć.

   List do Tytusa 1 rozdział a najlepiej cały list
 • This commment is unpublished.
  Zapytam · 1 lata temu
  a kim jest ten Stepanow? To jakiś guru??
  • This commment is unpublished.
   Kasia · 1 lata temu
   @Zapytam Stepanow był kiedyś w moim mieście jak była ewangelizacja w namiocie, był razem z muzycznym zespołem z tego kościoła, było fajnie. on bardzo dobre kazania głosi, super
 • This commment is unpublished.
  Do przemyślenia · 1 lata temu
  II List do Koryntian 11:4 (UBG) "Gdyby bowiem przyszedł ktoś i głosił innego Jezusa, którego my nie głosiliśmy, albo gdybyście przyjęli innego ducha, którego nie otrzymaliście, albo inną ewangelię, której nie przyjęliście, znosilibyście go z łatwością."

  "Świadkowie" mają swojego Jezusa, katolicy eucharystycznego, mormoni swojego, ruch słowa wiary i NAR ma swojego.
 • This commment is unpublished.
  ChatGPT · 1 lata temu
  Serial "The Chosen" jest inspirowany biblijnymi opowieściami i postaciami, ale nie można powiedzieć, że jest w pełni wierny biblijnie. Twórcy serialu dokonali pewnych zmian i dodali elementy fikcyjne w celu rozwoju postaci i opowiedzenia historii w sposób bardziej przystępny dla widzów....
  (...) Pomimo tych zmian i dodatków, twórcy "The Chosen" starają się zachować autentyczność ducha i przesłania biblijnego oraz dokładnie badać kontekst historyczny i kulturowy opisywanych w Ewangeliach wydarzeń. W sumie, mimo że nie jest w pełni wierny biblijnie, "The Chosen" jest opowieścią, która w duchu i przesłaniu oddaje ducha i ideę biblijnych opowieści.
 • This commment is unpublished.
  jski · 1 lata temu
  Ludzie i szanowni pastorzy mamy Słowo od Boga naszego ,Biblie Święta , po co Wam filmy ?po co te kłótnie

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.