10 sposobów, jak zmniejszyć stres i cieszyć się wolnym

10 sposobów, jak zmniejszyć stres i cieszyć się wolnym

niedziela, 11 grudzień 2022 15:39
10 sposobów, jak zmniejszyć stres i cieszyć się wolnym fot. Pixabay.com

Warto ograniczyć stres i w pełni cieszyć się wolnymi dniami i świętami. Przydadzą się konkretne kroki, które w tym pomogą.

Na podstawie 50 lat swojej służby wymienia je Larry Tomczak - lider i zakładający kościoły ewangelista.

"Nie bądź związany przez zajętość i perfekcję. Bądź jak Maria, która spędzała czas z Jezusem, podczas gdy jej siostra Marta niepokoiła się o wiele rzeczy (Łk. 10,38-42)" - pisze autor.

Oto 10 sposobów, które pomogą ograniczyć stres i cieszyć się wolnym czasem:

1. Nade wszystko utrzymuj społeczność z Bogiem.

Po tym, jak znaleźliśmy pokój z Bogiem, zachowujmy go, spędzając regularnie czas w Jego obecności. Tak jak Jezus budził się rano i szedł na osobność na modlitwę (Mk. 1,3-5), tak i my odrzućmy "tyranię pilności" i pójdźmy w Jego ślady. Poświęćmy czas na uwielbienie, refleksję i Pismo, by nasza relacja z Nim była świeża i byśmy pozostali na właściwej drodze do produktywnego i pełnego pokoju dnia.

2. Pozostawaj w zgodzie ze snem.

Niepokój negatywnie wpływa na naszą odporność. Antidotum stanowi regularny, dobry sen w nocy. Weź obietnicę z Psalmu 4,9: "Spokojnie się ułożę i zasnę". Módl się następnie błogosławieństwem z Księgi Liczb 6,24-27, które kończy się zapewnieniem, że Bóg da ci pokój.

3. Poświęć czas na planowanie.

Jeśli nie udaje ci się planować, to planujesz niepowodzenie!

Przy wszystkich aktywnościach i wymaganiach świąt, nie podchodź do wszystkiego spontanicznie, "w locie". To ważne, byś modlił się i planował. Nie gubi się kluczy, kiedy zawsze kładzie się je w tym samym miejscu!

Usiądź z małżonkiem/małżonką i ustalcie kalendarz wstępnych zobowiązań, co do których się zgadzacie. Weźcie pod uwagę także rzeczy nieoczekiwane. Często rewidujcie kalendarz, by wnosić poprawki.

Podzielcie się zobowiązaniami, jeśli chodzi o przygotowywanie jedzenia na spotkania rodzinne, byście nie robili wszystkiego sami!

4. Wyznacz granice i naucz się mówić "nie".

W Ewangelii Jana 11,9 Jezus powiedział: "Czy dzień nie ma dwunastu godzin?". Wszyscy mamy ten sam tort do podzielenia w mądry sposób. Nie bądź osobą, która zadowala innych. Naucz cię grzecznie odrzucać zaproszenia.

5. Planuj wydatki.

Ustalenie budżetu i trzymanie się go jest ważne! Warto błogosławić innych, ale nie kosztem zadłużenia się. Bóg chce, byśmy byli szczodrymi, dobrymi szafarzami.

6. Kultywuj spokój w otoczeniu.

Jezus jest Księciem pokoju i nie powinniśmy poddawać pełnej pokoju obecności Bożej okolicznościom. W domu bądź aktywny w pielęgnowaniu atmosfery spokoju i minimalizowaniu napięć. Niesnaski uznaj za wroga, szybko rozwiązuj konflikty, by "małe liski nie popsuły winnicy (Pieśń nad Pieśniami 2,15).

Włącz odprężającą muzykę uwielbieniową albo świąteczne kolędy i zapal świece. Uspokajająca muzyka w tle i zapach świec pomogą ci w stworzeniu otoczenia, które ukoi duszę.

7. Trzymaj się zdrowych zwyczajów.

Dni wolne to czas na spacery i rutynowe aktywności prozdrowotne. To może być też czas na kreatywne alternatywy takie jak spacery po galerii.

8. Unikaj antagonizmów.

W Jakuba 1,19 czytamy: "niech każdy człowiek będzie skory do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu". Unikaj kontrowersyjnych spraw podczas spotkań. Pamiętaj słowa z Księgi Przysłów 17,14:

"Kto wywołuje zwadę, jest jak ten, kto wypuszcza wodę; więc zaniechaj tego, zanim spór wybuchnie."

9 Rozchmurz się i uśmiechnij.

W czasach pełnych turbulencji pamiętaj, że "wesołe serce jest najlepszym lekarstwem" (Przyp. 17,22). Codziennie dziękuj Bogu za błogosławieństwa. Czytaj inspirujące książki. Weź drzemkę. Obejrzyj podnoszący film.

10. Traktuj ludzi priorytetowo.

Ogranicz swój czas w Internecie! Poświęć czas na relacje z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami, wyłączając media społecznościowe i przestając wpatrywać się w ekrany. Słuchaj, pytaj, wyrażaj empatię, ucz się, wspominaj, współczuj. Módlcie się za siebie nawzajem. Może nawet uda się kogoś przyprowadzić do Pana!

Na podstawie: Christian Post

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    CrucifixFish · 1 lata temu
    Szkielet ryby "Crucifix Fish" ryby krzyżowej/rybaChrystusa spotykana w naturze na plazy.Nazwy po angielskuThe crucifix sea catfish (Sciades proops) — also known as the Christfish, the crucifix/crucifex catfish, the crucifixfish, or gillbackerWyglad  w linku nizejww.treadingwatertiljesuscomes.com/2019/05/12/the-crucifix-fish/w.floridamemory.com/items/show/269847Legenda ryba krzyżowej ( ryby krucyfiksa)"Ze wszystkich ryb w morzunasz Pan wybrał pokornego żaglowcaaby przypomnieć nam o swojej nędzy.Jego ciało na krzyżu jest zarysowane,rękojeść mieczaktóry wbił się w jego bokjest jasno określony.Spójrz na tylną część kości rybygdzie pokazana jest rzymska tarcza.Kiedy potrząsasz krzyżemusłyszysz rzut kostkąza splamioną krwią szatę naszego Pana,tych, którzy je słyszą--- będzie błogosławiony."
  • This commment is unpublished.
    CrucifixFish · 1 lata temu
    w.sunherald.com/living/article207626814.htmlCzy słyszałeś wielkanocną legendę o rybie krzyzowej?Okres wielkanocny na wybrzeżu Missisipi byłby o wiele mniej rybny bez ryby krzyżowej. Czy wiesz, że możesz wypełnić koszyczki wielkanocne naturalnymi przedmiotami znalezionymi lokalnie? Przy odrobinie wyobraźni i polowania możesz wypchać ten legendarny kosz paprociami zmartwychwstania, dolarami piaskowymi, nowym wzrostem igieł sosen Loblolly, hiszpańskim mchem, a nawet langustami. Moją ulubioną jest jednak ryba krzyżowa. W rzeczywistości jest to szkielet głowy suma twardogłowego, ryby morskiej znanej również lokalnie jako "sailcat" lub z przymrużeniem oka, "pstrąg turystyczny". Jeśli łowiłeś ryby z naszych pomostów Mississippi Sound lub w słonawych rozlewiskach, prawdopodobnie złapałeś jedną ...

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.