Pogańskie korzenie Świąt Bożego Narodzenia? Co robić?

Pogańskie korzenie Świąt Bożego Narodzenia? Co robić?

czwartek, 22 grudzień 2022 18:25
Pogańskie korzenie Świąt Bożego Narodzenia? Co robić? fot. Flickr/Creative Commons

Jak chrześcijanie powinni podchodzić do Świąt Bożego Narodzenia? Czy powinni zrezygnować ze świętowania ze względu na pewne historyczne związki z pogaństwem? Przecież Halloween też ma takie związki...

Na to pytanie odpowiedział amerykański apologeta, kaznodzieja, autor książek i prowadzący programów radiowych - dr Michael Brown.

Jak wskazuje, Boże Narodzenie we współczesnej kulturze, pomimo wielu dodatków, jak reklamy, kupowanie prezentów czy Święty Mikołaj, wciąż jest kojarzone ze świętem, podczas którego chrześcijanie wspominają narodziny Jezusa.

- Papież wygłasza orędzie, ludzie idą do kościołów, śpiewają hymny o narodzinach Jezusa i czytają fragmenty Ewangelii, więc wszyscy wiedzą, o co chodzi, jeśli odłożymy na bok komercjalizację i inne rzeczy - zauważa.

W odróżnieniu od Halloween, podczas którego ludzie oglądają filmy o śmierci i zakładają straszne przebrania, a świętują sataniści.

- Jako chrześcijanin nigdy nie wziąłbym udziału w Halloween. Nie przebrałbym też dzieci - podkreśla dr Brown.

Według niego, w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, jest to jednak kwestia osobistego sumienia.

- Idea, zgodnie z którą Święta Bożego Narodzenia w swojej istocie są pogańskie, to nieporozumienie. Tak, 25 grudnia było pogańskie święto, ale wielu pogan przyjęło wiarę i uznano, że warto zrobić coś swojego w to święto zamiast czcić słońce albo przesilenie zimowe. Stwierdzili - zamiast być poganami, świętujmy narodziny Jezusa - tłumaczy.

Co więcej, niektórzy uważają, że to właśnie w tym czasie w roku Jezus się narodził.

- Oczywiście można z tym dyskutować, ale mówienie, że to w swojej istocie jest pogańskie, bo miało miejsce w pogański dzień... początki tego tak naprawdę mają stronę odkupieńczą - zauważa kaznodzieja.

Przypomina, że każdy dzień roku należy do Boga.

Dla tych, którzy opowiadają się za obchodzeniem Bożego Narodzenia, jest to wspaniały czas rodzinny, podczas którego śpiewają kolędy.

Dla innych nie jest to jedno z Bożych, biblijnych świąt. Uważają oni, że powinno się trzymać biblijnego kalendarza.

- To kwestia osobistego sumienia. Ten, który może obchodzić Święta Bożego Narodzenia w sposób wywyższający Jezusa, niech robi to jak dla Pana. A ten, który nie może, niech tego nie robi. Dla mnie to jest tak proste i nie ma powodu, by z tego powodu walczyć ze sobą nawzajem - powiedział Michael Brown.

Kaznodzieja zwraca uwagę, że o ile rzeczy takie jak przemoc i pornografia są z założenia złe, o tyle w drzewku czy jego udekorowaniu nie ma niczego z założenia grzesznego.

Według niego, grzechem byłoby to, gdyby Boże Narodzenie stało się dla nas czasem, w którym dajemy się pochłonąć konsumpcjonizmowi i chciwości. To byłoby cielesne.

- Ja wychowałem się w żydowskim domu i Święta Bożego Narodzenia nie miały dla mnie szczególnego znaczenia, a kościół, w którym przyjąłem zbawienie, nie obchodził tego święta. Ale gdy chodziłem na nabożeństwa świąteczne, to doceniałem to, jak świętowana jest ewangelia i to, że skupienie jest na narodzinach Jezusa - przyznał.

Na podstawie: Charisma News

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  stec · 1 lata temu
  Cyt. " Dla innych nie jest to jedno z Bożych, biblijnych świąt. Uważają oni, że powinno się trzymać biblijnego kalendarza.".A gdzie jest w Biblii mowa o tym  święcie ?
  • This commment is unpublished.
   admin · 1 lata temu
   @stec Proszę jeszcze raz przeczytać ten cytat ze zrozumieniem. Chodzi w nim właśnie o to, że w Biblii nie ma o tym święcie mowy.
  • This commment is unpublished.
   Biblista · 1 lata temu
   @stec A gdzie w Biblii jest o kazalnicach? Z tego co się orientuję to kaznodzieja kiedyś na siedząco wygłaszał orędzia do ludzi.
 • This commment is unpublished.
  Tubal · 1 lata temu
  Co zrobić jeśli dane święto ma podłoże pogańskie? Każdy pokorny chrześcijanin to wie! Obchodzić, ale z daleka!!.
  • This commment is unpublished.
   Biblista · 1 lata temu
   @Tubal A mi Biblia każe takich jak ty wywołujących rozłamy obchodzić z daleka , nie pozdrawiać, nie spożywać posiłków z takimi i nie wpuszczać do domu!
  • This commment is unpublished.
   Helena · 1 lata temu
   @Biblista ale najpierw musisz mu wykazać herezję,a tu nie wykazesz,wręcz przeciwnie
 • This commment is unpublished.
  LeonX · 1 lata temu
  jeśli nie podczas kolacji wigilijnej, czy poranka wielkanocnego mówić o Jezusie bliskim - to kiedy ? Najlepszy moment na to, przełamujcie się w tym i głoście. Jako chrześcijanie wspominamy o ważnych wydarzeniach w życiu Chrystusa w tym okresie i doprawdy nie ma co myśleć o korzeniach pogańskich tych świąt. Mając takie nastawienia jak niektórzy w komentarzach tej strony, apostoł Paweł nie wszedłby do żadnego pogańskiego miasta swoich czasów i nic tam nie zjadł bo wszystko było ofiarowane jakimś bożkom. Na całe i nasze szczęście stało się inaczej, że ten "zawodnik" Jezusa się nie poddawał, głosił w miastach zabobonnych, miastach  pogańskich bogów,  ich  rzeźb i symboli. Żydzi w tym czasie obchodzą Chanukę i Bożym Narodzeniem się nie przejmują. 
  • This commment is unpublished.
   Tubal · 1 lata temu
   @LeonX Kiedy głosić? Kiedy się da! Zawsze i nie tylko Słowem ale i uczynkiem. Ale nie muszę uczestniczyć w pogańskie rytuałach aby głosić Ewangelię o Chrystusie. To że jestem  na areopagu to nie oznacza że jestem Grekiem Masz głosić wszedzie ale bez duchowego nierządu!
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @Tubal Przeczysz sobie, Tubal! Jak wszędzie to WSZĘDZIE i podczas tych nielubianych przez Ciebie świąt również. One obecnie więcej mają wspólnego z komercją, żniwami w handlu  niż z pogaństwem. Święta nie muszą wywodzić się z Biblii by je odchodzić. Jesteśmy nawróconymi poganami a nie Hebrajczykami. 
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @LeonX Biblijne święta upamiętniają ważne wydarzenia w których Bóg dokonał jakiegoś cudu doszło do zwycięstwa lub przełomu w dziejach Izraela. Stąd biblijną jest zasada upamiętnienia istotnych wydarzeń. Czy poczęcie Jezusa i jego urodzenie nie było cudem, dziełem Ducha Św? Owszem było i warte jest przypomnienia w danym roku. 
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @LeonX nie ma w Biblii świąt BN ale Nowy T. mówi o urodzinach Jezusa, człowieka, który zmienił świat. To nie bez znaczenia. Człowieka zapowiadanego i oczekiwanego. Chrześcijanie przypominają, stare bóstwa np. Mitrę, Słońce Niezwyciężone no i że w grudniu w Rzym obchodził saturnalia. Owszem ale w tym czasie wielu wierzących wspominało urodziny J. w sposób symboliczny. Nie ma co wspominać strych bóstw. Bałwochwalstwem są bardziej te współczesne kulty i bożki. Bożek pieniądza, ogólnie mamony, pożądanie jakichś dóbr, czy zazdrość, kult środowiska i konsumpcjonizmu, handlu.  
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @LeonX współczesne kulty są dla chrześcijanina bardziej wciągające i niebezpieczne niż dawny Mitra, Jowisz, Westa czy jeszcze coś innego... 
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @LeonX jesteśmy helleńscy i trochę synkretyczni to prawda. Dzisiejsze galerie handlowe, wybudowane z rozmachem, które są miejscem handlu, rozrywki, sportu czasem hazardu i innych rzeczy przypominają dawne pogańskie świątynie. Internet tą rzeczywistość przeniósł do sieci wirtualnej. To miejsca kultu, którym ulegamy. BN da się oczyścić z pogaństwa i mogą być to w 100% chrześcijańskie święta ale czy my jesteśmy się w stanie oczyścić z współczesnego bałwochwalstwa?  Jeśli my wyblakniemy to kto zaświeci w mroku i w ciemności ? 
 • This commment is unpublished.
  O czym ta gadka · 1 lata temu
  Znam jednego "pastora", który preferuje samochody od Mercedesa. No i takimi właśnie autami jeździ. A co..trzeba na bogato- przeciez pastor jest dzieckiem Króla. Chyba jednak nie wie, że ta firma robiła auta dla Hitlera! Wtedy zapewne jezdziłby  Teslą..aa niee..Szwajcaria to też podobno bank nazistów.
 • This commment is unpublished.
  stary zgred · 1 lata temu
  Znam takich świętszych i wszechwiedzących bardziej niż Pan Bóg.  Co niedziela coś tam na kazaniu powiedzieć muszą bo inaczej się uduszą. Cytują fragmenty, cytaty, konteksty z Biblii. Tłumaczą ludziom jak by oni sami nie mogli myśleć, mieć objawienie od Boga, rozumieć..To obchodzić tamtego nie bo to czy tamto..Tak się zachowywać, tych rzeczy nie robić a te robić..bo biada wam..A nie mówiłem, nie uprzedzałem? To wasza odpowiedzialność. Ja tylko służę Bogu mówiąc wam co i jak..itp itpObrzydzenie bierze na tych sędziów, oskarżycieli, którym ich WIEDZA sprała mózgi do tego stopnia, że już dawno zapomnieli co to znaczy najpierw KOCHAĆ!  - jak Jezus Chrystus.
 • This commment is unpublished.
  Zapytanko · 1 lata temu
  Chrześcijany - a gdzie w Biblii jest takie święto Wielkanoc?? Podobno to święto jest najważniejsze dla chrześcijan.Gdzie i kto w Biblii ustanowił to święto, kiedy i jak go obchodzic?? Odpowie kto? 
  • This commment is unpublished.
   katoli_Polski · 1 lata temu
   @Zapytanko jasne ze odpowie . Otoz ludzie dlugo byli nie cytaci i nie pisaci w swojej masie. Dopiero w 20 stuleciu wiekszosci panstw udalo sie zlikwidowac analfabetyzm wiekszosci. Przekaz w tamtych dawnuych czasach byl ustny w przewadze (owszem Faryzeusze byli cytaci i pisaci jak Pawel). To dlatego wierzymy Ojcom Kosciola i Kosciolowi. Wierzymy tradycji wczesnych chrzescijan catholicos καθολικός καθολικοί Kosciola Konstantynopola i okolic-dzisiaj Turcja, Stambul , Nicea-Iznik w Turcji. Wyznanie wiary Nicejskie. W 313 roku chrzescijanie dopiero mogkli wyjsc z ukrycia-Okres Martyrow
   Nie wszystko znajdziesz w biblii jak chcieliby protestanci od 500 lat. Kosciol ma ponad 2000 lat.I w biblii moga nie musza byc slowa watpliwe np. listy Pawla?? nieby dobry swiadek ale w listach nie powtorzyl nauk Chrystusa
 • This commment is unpublished.
  DickTurpin · 1 lata temu
  rownie dobrze mozna by podac tytul "Poganskie korzenie Swieta Powstania Protestantyzmu hell-o-win"?ta sama data i te same wynalazki gora pincet latswietujecie kochani protestanci zniensienie niewolnictwa i splacenie w 2015 szkod wyrzadzonych anglosaskim farmerom przez abolicje czarnych niewolnikow? bo niemieckich , skandynwaskich czy ogolnie europejskich Luteran prawie juz nie ma

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.