Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest

Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest

piątek, 28 lipiec 2023 06:45
Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest fot. PxHere.com

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży wzbudzają kontrowersje. Po tym, jak okazało się, że uczestnicy, zgodnie z wolą organizatorów, będą mogli wstąpić też do meczetu, hinduistycznej światyni czy synagogi, teraz doszedł apel o niejedzenie mięsa w imię walki z rzekomym ociepleniem klimatu.

Konfederacja Rolników Portugalii (CAP) wyraziła ubolewanie, że taką rekomendację zawarto w podręczniku pielgrzyma na ŚDM.

"CAP z wielkim zaskoczeniem przyjmuje fakt, że podręcznik pielgrzyma przygotowany na Światowe Dni Młodzieży sugeruje w oparciu o "kalkulator śladu węglowego", że ludzie młodzi powinni stać się na rok wegetarianami, by zrekompensować emisje dwutlenku węgla wynikłe z ich podróży samolotem do naszego kraju" - brzmi oświadczenie.

Konfederacja Rolników Portugalii podkreśliła, że rekomendacja ta może nakłonić młodzież do stosowania się do "ekstremalnego i radykalnego sposobu żywienia, który może poskutkować konsekwencjami groźnymi dla ich zdrowia, a także rozwoju fizycznego i poznawczego".

Z tego względu CAP wzywa organizatorów Światowych Dni Młodzieży do zrezygnowania z tej sugestii, którą uznaje za "absurdalną i radykalną".

Dla portugalskich rolników utrzymanie tej rekomendacji byłoby "skrajnie nieodpowiedzialne". 

Komentarze w tej sprawie pojawiają się także w Polsce. Publicysta Cezary Krysztopa pyta: "Naprawdę to jest wyzwanie, z którym mają się dziś mierzyć młodzi katolicy? Prawdę mówiąc, jako prosty parafianin czuję się w Kościele coraz bardziej zagubiony".

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia.

Jak wspominaliśmy, wydarzenie wiąże się także z inną kontrowersją.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział nie tylko we mszy, ale również odwiedzić meczet, hinduistyczną świątynię czy synagogę.

Reklama

O. Peter Stilwell, dyrektor Departamentu ds. Relacji Ekumenicznych i Dialogu Międzyreligijnego Patriarchatu Lizbony i Rady Kościołów, przekazał portugalskim mediom, że wizyty uczestników Światowych Dni Młodzieży we wspomnianych niechrześcijańskich miejscach kultu będą miały na celu promowanie dialogu pomiędzy osobami religijnymi.

W rozmowie z portugalską agencją informacyjną RTP katolicki kardynał-elekt Americo Aguilar stwierdził, że celem Światowych Dni Młodzieży nie jest "nawracanie ludzi do Chrystusa czy Kościoła katolickiego ani nic w tym rodzaju".

Jak dodal, w ŚDM nie chodzi o prozelityzm, ale o "poznanie siebie nawzajem i poszanowanie jako braci".

źródło: PortugalPulse.com, Dziennik.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Biblista · 7 miesiecy temu
  Akurat weganizm jest biblijny a Księga Daniela mówi o nim. Młodzi ludzie którzy w księdze Daniela jedli jedynie jarzyny byli zdrowsi i bystrzejsi.
 • This commment is unpublished.
  pytam bo nie wiem · 7 miesiecy temu
  a czy ktoś może mi sensownie wyjaśnić czemu np w piątek nie można jeść mięsa ale rybę można? Czy ryba to nie jest mięso?I co daje nakaz nie jedzenia mięsa? W czym pomaga? Czy zbliż nas do Boga?
  • This commment is unpublished.
   Saved · 7 miesiecy temu
   @pytam bo nie wiem Taki post nic nie daje, i tak naprawdę nie da się wyjaśnić tego zakazu gdyż nie jest on stricte biiblijny. Myślę, że założyciele KRK uznali, że jako że w  piątek Jezus cierpiał za ludzi, my mamy nie jeść mięsa aby o tym pamiętać. Niestety w niektórych  parafiach jedzonko dla księży (w piątki)  gdzie się stołowali wyglądały bardzo smakowicie. Jezus mówi, że nie kala nic co wkładamy do ust ale to co z nich wychodżi. Post ma ogromne znaczenie i powinniśmy go praktykować lecz ten prawdziwy ma zupełnie inną motywację 
 • This commment is unpublished.
  Łukasz · 7 miesiecy temu
  Królestwo Boże to nie pokarm i napój ale sprawiedliwość i pokój.przestańcie się zajmować bzdetami kościele,są poważniejsze rzeczy np.wytrwanie wasze w wierze do końca ,przy obecnym złym czasie to będzie wyzwanie

Ostatnie komentarze

@ale co ja tam wiem..Tacy krytykanci to nie sa wyznawcy Chrystusa
Wierzacy Marian Weclawek-spiacy prorok z Leszna twierdzil ze konca swiata nie bedzie w 2012  a wojna zacznie sie w 2024 lub 2025 w Kosowie. Swoja ...
Czytałem biblię wiele razy teraz czytam od nowa po resecie umysłu. Byłem katolikiem potem św Jehowy, dzisiaj jestem wolnym człowiekiem. Biblia to mitologia to co ...
@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.