Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest

Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest

piątek, 28 lipiec 2023 06:45
Światowe Dni Młodzieży - apel o niejedzenie mięsa. Jest protest fot. PxHere.com

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży wzbudzają kontrowersje. Po tym, jak okazało się, że uczestnicy, zgodnie z wolą organizatorów, będą mogli wstąpić też do meczetu, hinduistycznej światyni czy synagogi, teraz doszedł apel o niejedzenie mięsa w imię walki z rzekomym ociepleniem klimatu.

Konfederacja Rolników Portugalii (CAP) wyraziła ubolewanie, że taką rekomendację zawarto w podręczniku pielgrzyma na ŚDM.

"CAP z wielkim zaskoczeniem przyjmuje fakt, że podręcznik pielgrzyma przygotowany na Światowe Dni Młodzieży sugeruje w oparciu o "kalkulator śladu węglowego", że ludzie młodzi powinni stać się na rok wegetarianami, by zrekompensować emisje dwutlenku węgla wynikłe z ich podróży samolotem do naszego kraju" - brzmi oświadczenie.

Konfederacja Rolników Portugalii podkreśliła, że rekomendacja ta może nakłonić młodzież do stosowania się do "ekstremalnego i radykalnego sposobu żywienia, który może poskutkować konsekwencjami groźnymi dla ich zdrowia, a także rozwoju fizycznego i poznawczego".

Z tego względu CAP wzywa organizatorów Światowych Dni Młodzieży do zrezygnowania z tej sugestii, którą uznaje za "absurdalną i radykalną".

Dla portugalskich rolników utrzymanie tej rekomendacji byłoby "skrajnie nieodpowiedzialne". 

Komentarze w tej sprawie pojawiają się także w Polsce. Publicysta Cezary Krysztopa pyta: "Naprawdę to jest wyzwanie, z którym mają się dziś mierzyć młodzi katolicy? Prawdę mówiąc, jako prosty parafianin czuję się w Kościele coraz bardziej zagubiony".

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia.

Jak wspominaliśmy, wydarzenie wiąże się także z inną kontrowersją.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział nie tylko we mszy, ale również odwiedzić meczet, hinduistyczną świątynię czy synagogę.

O. Peter Stilwell, dyrektor Departamentu ds. Relacji Ekumenicznych i Dialogu Międzyreligijnego Patriarchatu Lizbony i Rady Kościołów, przekazał portugalskim mediom, że wizyty uczestników Światowych Dni Młodzieży we wspomnianych niechrześcijańskich miejscach kultu będą miały na celu promowanie dialogu pomiędzy osobami religijnymi.

W rozmowie z portugalską agencją informacyjną RTP katolicki kardynał-elekt Americo Aguilar stwierdził, że celem Światowych Dni Młodzieży nie jest "nawracanie ludzi do Chrystusa czy Kościoła katolickiego ani nic w tym rodzaju".

Jak dodal, w ŚDM nie chodzi o prozelityzm, ale o "poznanie siebie nawzajem i poszanowanie jako braci".

źródło: PortugalPulse.com, Dziennik.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Biblista · 11 miesiecy temu
  Akurat weganizm jest biblijny a Księga Daniela mówi o nim. Młodzi ludzie którzy w księdze Daniela jedli jedynie jarzyny byli zdrowsi i bystrzejsi.
 • This commment is unpublished.
  pytam bo nie wiem · 11 miesiecy temu
  a czy ktoś może mi sensownie wyjaśnić czemu np w piątek nie można jeść mięsa ale rybę można? Czy ryba to nie jest mięso?I co daje nakaz nie jedzenia mięsa? W czym pomaga? Czy zbliż nas do Boga?
  • This commment is unpublished.
   Saved · 11 miesiecy temu
   @pytam bo nie wiem Taki post nic nie daje, i tak naprawdę nie da się wyjaśnić tego zakazu gdyż nie jest on stricte biiblijny. Myślę, że założyciele KRK uznali, że jako że w  piątek Jezus cierpiał za ludzi, my mamy nie jeść mięsa aby o tym pamiętać. Niestety w niektórych  parafiach jedzonko dla księży (w piątki)  gdzie się stołowali wyglądały bardzo smakowicie. Jezus mówi, że nie kala nic co wkładamy do ust ale to co z nich wychodżi. Post ma ogromne znaczenie i powinniśmy go praktykować lecz ten prawdziwy ma zupełnie inną motywację 
 • This commment is unpublished.
  Łukasz · 11 miesiecy temu
  Królestwo Boże to nie pokarm i napój ale sprawiedliwość i pokój.przestańcie się zajmować bzdetami kościele,są poważniejsze rzeczy np.wytrwanie wasze w wierze do końca ,przy obecnym złym czasie to będzie wyzwanie

Ostatnie komentarze

Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...
egzorcyzmy Anneliese Michel Papież Franciszek: Jezus stał się diabłem
@hańba 2005Naradzaliśmy się tam w dole długo (wskazuje palcem w dół) aż doprowadziliśmy do Komunii na rękę... Komunia na rękę jest bardzo dobra dla nas w ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.