Warszawa

0°C

  Katoliccy i ewangeliczni liderzy oburzeni. Domagają się przeprosin od Hillary Clinton

  Katoliccy i ewangeliczni liderzy oburzeni. Domagają się przeprosin od Hillary Clinton

  piątek, 14 październik 2016 17:03
  Hillary Clinton Hillary Clinton fot. motherjones.com

  Katoliccy i ewangeliczni liderzy nie zamierzają tego odpuścić. Żądają przeprosin od kandydatki Demokratów - Hillary Clinton.

  Oburzenie liderów obu wyznań wzbudziły e-maile z 2011 roku ujawnione niedawno przez demaskatorski portal WikiLeaks Juliana Assange'a.

  Wskazują one na krytyczny stosunek do wiary najbliższych współpracowników Clinton - jej dyrektor ds. komunikacji Jennifer Palmieri, szefa kampanii Johna Podesty oraz Johna Halpina z Centrum Amerykańskiego Progresu (CAP).

  Halpin skrytykował konserwatywnych katolików tymi słowy:

  "Wielu z najpotężniejszych członków ruchu konserwatywnego to katolicy od think tanków przez media i grupy społeczne. To zdumiewające wypaczenie wiary. Muszą być przywiązani do systematycznej myśli i poważnie zacofani, jeśli chodzi o relacje płciowe i muszą być także całkowicie nieświadomi istnienia chrześcijańskiej demokracji".

  Z kolei Palmieri stwierdziła, że milioner Rupert Murdoch i redaktor naczelny "Wall Street Journal" Robert Thomson, a także wielu innych konserwatystów jest katolikami, bo uważają, że to "najbardziej społecznie akceptowalna politycznie konserwatywna religia".

  "Ich bogaci przyjaciele nie zrozumieliby, gdyby zostali ewangelicznymi chrześcijanami" - stwierdziła Palmieri.

  Wspomniany John Podesta co prawda nie zabrał głosu w korespondencji, ale i jej się nie sprzeciwił.

  Tony Perkins, szef Rady Badania Rodziny (FRC) tak ocenił ujawnione maile:

  "Oni uważają, że ludzie, którzy chcą żyć zgodnie z wiarą, to zaścianek. Jeśli chcesz prowadzić życie zgodnie z Pismem Świętym, to natrafisz na kłopoty ze strony Hillary Clinton".

  Grupa prawie 90 liderów katolickich i ewangelicznych opublikowała list potępiający komentarze współpracowników Hillary Clinton.

  Napisano:

  "Jako chrześcijańscy liderzy, katoliccy i ewangeliczni, wspólnie wyrażamy oburzenie w związku z poniżającą, kłopotliwą retoryką użytą przez osoby uczestniczące i związane z kampanią sekretarz Clinton.

  Niedawno opublikowane e-maile wyraźnie kpią, poniżają i oczerniają rzymskich katolików i ewangelicznych chrześcijan. Szczególnie niepokojące jest to, że szef kampanii Hillary Clinton, John Podesta, był oznaczony w e-mailach. Jego brak sprzeciwu wobec treści korespondencji czyni go uczestnikiem tej bigoterii. To niewytłumaczalne, karygodne i nieamerykańskie.

  Ewangelicznych chrześcijan i katolików dzielą znaczące różnice teologiczne od czasu protestanckiej Reformacji. Pomimo tych różnic, darzymy siebie nawzajem szacunkiem i jesteśmy w stanie współpracować w ważnych kwestiach, które dotyczą obu stron.

  E-maile WikiLeaks ukazują pogardę dla wszystkich tradycyjnych chrześcijan i my, katolicy i ewangeliczni, jesteśmy zjednoczeni w naszym oburzeniu i wezwaniu pani Clinton, by natychmiast przeprosiła za chrystofobiczne zachowanie swoich współpracowników".

  Wśród osób, które podpisały list są znani kaznodzieje. Między innymi znani z chrześcijańskich stacji telewizyjnych: Paula White, Jentezen Franklin, James Dobson czy Robert Jeffress.

  Zgodnie z ostatnim sondażem grupy Atlantic, Hillary Clinton cieszy się wśród katolików 55-procentowym poparciem.

  Źródło: Charisma News, Fox News

  Zobacz także: Franklin Graham i Rick Joyner o skandalicznych słowach Donalda Trumpa o kobietach

  REKLAMA

   

  Please publish modules in offcanvas position.