Warszawa

4°C

  Papież wezwał chrześcijan do jedności. Protestancki biskup: protest Lutra się skończył

  Papież wezwał chrześcijan do jedności. Protestancki biskup: protest Lutra się skończył

  sobota, 22 luty 2014 14:22
  papież Franciszek papież Franciszek fot. YouTube

  Poprzez smartfon trzymany przez protestanckiego biskupa papież zaapelował do chrześcijan.

  Wideo zostało nagrane podczas spotkania papieża z bp. Tonym Palmerem należącym do Anglikańskiej Społeczności Episkopalnej (AEC) oraz do Rzymskokatolickiej Ekumenicznej Delegacji dla Jedności i Pojednania Chrześcijan (RCEDCUR). Spotkanie miało miejsce 14 stycznia, ale klip opublikowano dopiero niedawno.

  Według włoskich mediów, Palmer i papież znali się jeszcze z czasów, gdy Franciszek był arcybiskupem Buenos Aires.

  Papież wystosował apel do uczestników protestanckiej konferencji organizowanej przez służbę ewangelisty Kennetha Copelanda. Podkreślił, że pragnie jedności wierzących.

  - Musimy traktować się jak bracia. Powinniśmy płakać razem jak Józef i te łzy nasz zjednoczą - łzy miłości. Mówię do was jako brat, w prosty sposób z radością i tęsknotą. Niech ta nasza tęsknota rośnie. Bo to sprawi, że przyjmiemy siebie nawzajem i razem będziemy chwalić Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana dziejów - mówił Franciszek.

  Według niego, to grzech podzielił chrześcijan.

  - Wszyscy zgrzeszyliśmy. Tylko Jeden jest bez skazy i jest nim nasz Pan - stwierdził.

  - Przytulmy się duchowo i niech Bóg dokończy dzieło, które rozpoczął. Ten cud jedności się już zaczął. Pewien znany włoski pisarz Manzoni napisał kiedyś w swojej powieści: "Nigdy nie widziałem, by Bóg rozpoczął jakiś cud i go nie dokończył". On dokończy także ten cud jedności - stwierdził zwierzchnik Kościoła katolickiego.

  - Proszę, byście mnie błogosławili, a ja błogosławię was - powiedział na zakończenie.

  Wedłub bp. Palmera, podziały katolicko-protestanckie nie mają racji bytu od czasu wspólnej katolicko-luterańskiej deklaracji z 1999 roku dotyczącej doktryny usprawiedliwienia. Dokument ten stanowi, że "tylko przez łaskę w wierze w zbawcze dzieło Chrystusa, a nie przez jakąkolwiek naszą zasługę zostajemy przyjęci przez Boga i otrzymujemy Ducha Świętego, który odnawia nasze serca, wyposażając nas i wzywając do dobrych uczynków".

  Według Palmera, w związku z tym "protest Lutra się skończył".

  - Nie protestujemy już przeciwko doktrynie zbawienia Kościoła katolickiego. Głosimy teraz tę samą ewangelię - powiedział.

  Poniżej wspomniany klip z wypowiedzią papieża, a także nabożeństwo z udzialem pastora Kennetha Copelanda i bp. Palmera. W jego trakcie odtworzono papieskie wideo.

  Udostępnij

  Opracowanie: ChnNews.pl
  Źródło: Washington Post, YouTube, eurochurch.net, Catholic News Service

  Please publish modules in offcanvas position.