Warszawa

-1°C

  Kijów: gejowska parada odwołana. Oto jaki argument podał mer Witalij Kliczko

  Kijów: gejowska parada odwołana. Oto jaki argument podał mer Witalij Kliczko

  poniedziałek, 07 lipiec 2014 13:55
  Witalij Kliczko Witalij Kliczko fot. radiosvoboda.org

  Parada homoseksualistów w Kijowie została odwołana z powodu...

  Tzw. "Marsz równości" był zaplanowany na 5 lipca. Milicja oświadczyła jednak, że nie będzie w stanie zapewnić demonstrantom bezpieczeństwa przed liczną grupą kontrdemonstrantów ze skrajnej prawicy, którzy mogliby przyjść z bronią.

  Do odwołania parady wezwał organizatorów także mer Kijowa - Witalij Kliczko. Wyjaśnił, że obecny czas nie jest sprzyjający dla tego rodzaju "rozrywkowych imprez".

  "Obecnie prowadzone są działania zbrojne i ginie duża liczba ludzi. Uważam, że prowadzenie rozrywkowych imprez nie odpowiada tej sytuacji. Wzywam wszystkich ludzi, by tego nie robili" - oświadczył Kliczko.

  Z powodu odwołania parady ubolewanie wyraziła broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International. Przypomniała ona władzom w Kijowie, że "prawo do zgromadzeń i wolność słowa są prawami fundamentalnymi, a Ukraina, podobnie jak inne państwa, powinna szanować, bronić i zapewniać te prawa bez jakiejkolwiek dyskryminacji".

  "Niezdolność władz do zapewnienia wolności zgromadzeń rozczarowuje tym bardziej, że aktywiści Euromajdanu zdołali osiągnąć swoje cele poprzez realizację tych samych praw" - oświadczył John Dalhuisen - dyrektor regionalny Amnesty International.

  W ubiegłym roku homoseksualna parada przeszła ulicami Kijowa bez przeszkód. Wówczas sprzeciwiający się jej nacjonaliści nie dotarli na miejsce na czas.

  Udostępnij

  Źródło: ria.ru, lb.ua

  Please publish modules in offcanvas position.