Warszawa

0°C

  Papież Franciszek o księżach: tych dwóch rzeczy lud Boży nie może wybaczyć

  Papież Franciszek o księżach: tych dwóch rzeczy lud Boży nie może wybaczyć

  sobota, 22 listopad 2014 12:08
  papież Franciszek papież Franciszek fot. Catholic News Service

  Bardzo ostra wypowiedź papieża Franciszka w sprawie pewnych praktyk w parafiach.

  - Kościoły nigdy nie mogą przekształcać się w biznesy - powiedział papież w swojej homilii w Domu św. Marty.

  Jak stwierdził, praktyki ukierunkowane na zysk w kościołach są gorszące.

  - Jak często, gdy wchodzimy do kościoła, widzimy wiszący cennik za chrzciny, błogosławieństwa, intencje mszalne - zapytał.

  Franciszek zaznaczył też, że duchowni nigdy nie powinni być zorientowani na pieniądze, ponieważ "odkupienie jest darmowe, to Boży dar".

  Papież nawiązał w tym kontekście do historii wypędzenia przez Jezusa kupców ze świątyni. Zauważył, że wierni potrafią wybaczyć księżom pewne słabostki, ale...

  - Są dwie rzeczy, których lud Boży nie może wybaczyć: ksiądz przywiązany do pieniędzy i ksiądz, który źle ludzi traktuje. Tego nie może wybaczyć! To skandaliczne - podkreślił.

  Franciszek dał tymczasem kolejny dowód tego, że sam troszczy się o ubogich. Postanowił przekazać na loterię dobroczynną 13 prezentów, które otrzymał podczas różnych wizyt. Wśród nich znalazły się między innymi: Fiat Panda na cztery koła, rowery, ekspres do kawy czy biały kapelusz.

  Losy na loterię w cenie 10 euro za sztukę można kupić w wielu punktach Watykanu. Uzyskane w ten sposób środki zasilą fundusz pomocy ubogim i bezdomnym. Losowanie - 8 stycznia.

  Z kolei w ubiegłym miesiącu Franciszek przekazał 12 tys. euro rzymskim rodzinom, które nie były w stanie opłacić rachunków za gaz, wodę i elektryczność. Wydał też rozporządzenie, by w jednej z toalet przy placu św. Piotra zainstalowano prysznice dla bezdomnych spędzających noc w jego okolicy.

  Udostępnij

  Źródło: catholicculture.org, Catholic News Service, Reuters, polskieradio.pl, dziennik.pl

   

  Please publish modules in offcanvas position.