Kogo jeszcze papież nazywa braćmi?

Kogo jeszcze papież nazywa braćmi?

wtorek, 18 październik 2022 17:35
papież Franciszek i wielki mufti Rahmi Yaran papież Franciszek i wielki mufti Rahmi Yaran fot. YouTube

Papież Franciszek mówił nam o roli braterstwa. Podkreślał jego wagę, mówiąc, że braterstwo jest rodzajem sakramentu. I prosił nas wszystkich, żebyśmy nie uprawiali prozelityzmu. Określił go największą truciznę ewangelizacji. "Braterstwo tak. Prozelityzm nie" - tak słowa zwierzchnika Kościoła katolickiego relacjonował dla KAI Karol Sobczyk - lider wspólnoty Głos na Pustyni.

Rzecz jasna chodzi o słowa, które padły podczas spotkania papieża z polskimi księżmi i pastorami.

Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że papież braterstwo odnosi tylko do relacji między katolikami, ewangelicznymi chrześcijanami, protestantami.

I nie chodzi na przykład jeszcze tylko o prawosławnych.

Braterstwo w rozumieniu papieża Franciszka rozciąga się jeszcze dalej - na inne religie.

Gdy w marcu ubiegłego roku Franciszek udawał się w pielgrzymkę do Iraku oświadczył:

"Przybywam jako pielgrzym pokoju, dążąc do braterstwa, ożywiony pragnieniem wspólnej modlitwy i wspólnej wędrówki, także z braćmi i siostrami innych tradycji religijnych, w duchu ojca Abrahama, który łączy muzułmanów, Żydów i chrześcijan w jedną rodzinę"

Papież wzywał też do wzajemnej pomocy w czasie pandemii, by "umacniać braterstwo, wspólnie budować pokojową przyszłość. Razem, bracia i siostry każdej tradycji religijnej".

W listopadzie 2017 roku Franciszek wystąpił w świątyni buddyjskiej w Birmie z przesłaniem do rady buddyjskich mnichów.

Mówił między innymi o potrzebie "wspólnego świadectwa".

- Na całym świecie ludzie potrzebują wspólnego świadectwa przywódców religijnych. Bo kiedy przemawiamy jednym głosem, popierając ponadczasowe wartości sprawiedliwości, pokoju i fundamentalnej godności każdego człowieka, oferujemy słowo nadziei - podkreślał.

Jako przykład pogłębiania wzajemnego zrozumienia podał spotkanie Konferencji Katolickich Biskupów przeprowadzone z udziałem przywódców różnych wspólnot religijnych.

- Takie zgromadzenia są kluczowe, jeśli mamy pogłębić wzajemne zrozumienie i potwierdzić naszą łączność i wspólne przeznaczenie. Autentyczna sprawiedliwość i trwały pokój mogą być osiągnięte tylko, kiedy są gwarantowane dla wszystkich - powiedział.

- Niech buddyści i katolicy idą razem tą drogą uzdrowienia, pracując na rzecz dobra każdego, kto mieszka w tej ziemi - zaapelował.

Życzył wszystkim obecnym "boskich błogosławieństw radości i pokoju".

W kwietniu 2017 roku papież wystąpił na międzyreligijnej Konferencji Pokoju na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze.

Wysłuchał przemówienia Wielkiego Imama Al-Azhara - Sheika - Ahmada Al-Tayeba. W swoim mówił o Bogu, ale nie wspomniał o Jezusie Chrystusie.

Apelował natomiast o dialog jako "ścieżkę do prawdy".

Ponownie nazwał też chrześcijan i muzułmanów "braćmi i siostrami".

- My, chrześcijanie i muzułmanie i wszyscy wierzący, jesteśmy wezwani, by zaoferować nasz wkład: żyjemy pod słońcem jednego miłosiernego Boga. Dlatego prawdziwie możemy nazywać siebie nawzajem braćmi i siostrami. Bo bez Boga życie człowieka byłoby jak niebo bez słońca. Niech słońce odnowionego braterstwa w imię Boga powstanie w tej nasłonecznionej ziemi, by być świtem cywilizacji pokoju. Niech święty Franciszek z Asyżu, który przed ośmioma wiekami przybył do Egiptu i spotkał sułtana Malika al, Kamila wstawia się w tej intencji - powiedział zwierzchnik Kościoła katolickiego.

Dodał, że w Egipcie "nie tylko powstało słońce mądrości", ale i "zajaśniało światło zróżnicowanych religii".

Według niego, na przestrzeni wieków różnice religii stanowiły tam "formę wzajemnego ubogacenia w służbie jednej narodowej społeczności".

Papież wezwał także wtedy słuchaczy, by "wzrastali w Bożej miłości".

Choć sprzeciwił się "płytkiemu synkretyzmowi", zachęcił słuchaczy, w tym muzułmanów, by "modlili się za siebie nawzajem".

We wrześniu 2016 roku papież uczestniczył w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój. Międzyreligijne spotkanie odbyło się w Asyżu.

W imieniu uczestników spotkania podczas kończącej wydarzenie ceremonii stwierdził:

"Nie mamy broni. Ale wierzymy w łagodną i pokorną moc modlitwy. Dziś nie modliliśmy się jedni przeciw drugim, jak to się czasami niestety zdarzało w historii. Bez synkretyzmu i relatywizmu modliliśmy się jednak jedni obok drugich, jedni za drugich".

W styczniu 2016 roku nagrał oficjalny film promujący dialog międzyreligijny.

"Wielu myśli i uważa inaczej, szukając albo spotykając Boga na różne sposoby. W tym tłumie, gamie religii wszyscy możemy być pewni tylko jednego - wszyscy jesteśmy dziećmi Boga" - oświadczył wtedy".

Przypomnijmy, zgodnie z Pismem Świętym, dziećmi Bożymi stają się dopiero ludzie, którzy przyjęli Jezusa i narodzili się na nowo.

"Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga" (J. 1,12).

W listopadzie 2015 roku papież przemówił w meczecie w Republice Środkowoafrykańskiej. Powiedział wtedy, że "chrześcijanie i muzułmanie są braćmi i siostrami". Na profilu papieskim na Twitterze pojawił się wpis:

Rok wcześniej Franciszek modlił się w Błękitnym Meczecie obok wielkiego muftiego Stambułu - Rahmiego Yarana.

Najpierw, zgodnie ze zwyczajem, zdjął obuwie. Potem w środku skłonił głowę i przez dwie minuty stał w modlitewnej ciszy, a obok niego - wielki mufti.

Według serwisu RomeReports.com, po modlitwie Franciszek poprosił muzułmańskiego przywódcę, żeby się za niego modlił. Powiedział też: "świat potrzebuje modlitwy. Ale czasem modlimy się tylko, żeby prosić o pomoc, a sądzę, że potrzebujemy pójść dalej. Musimy prosić o pomoc i dziękować Bogu, chwalić i wielbić Go."

Wcześniej papież słuchał też, jak Rahmi Yaran tłumaczy mu fragmenty Koranu odnoszące się do Zachariasza, poczęcia Jana Chrzciciela i Marii zgodnie z tradycją muzułmańską. Mufti przytoczył między innymi słowa z księgi mówiące o "bogu miłości i sprawiedliwości".

Podczas podróży powrotnej do Rzymu, na pokładzie samolotu, papież wyjaśnił, o co modlił się w meczecie.

- W tamtym momencie poczułem potrzebę, by się pomodlić. Powiedziałem muftiemu: "pomodlimy się?". "Tak, tak" - odpowiedział. Modliłem się za Turcję, za pokój, za muftiego, za wszystkich, także za siebie, ponieważ potrzebuję tego. Ale najbardziej za pokój. Powiedziałem: "Panie, niech wszystkie wojny się skończą." To była chwila szczerej modlitwy - opisał tamten moment Franciszek.

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Dżejn · 1 lata temu
  Nie, no nie... Dajmy już spokój. Nie da się tego czytać. Wszyscy wiemy jakie papież ma poglądy na "kościół". Szkoda czasu. 
 • This commment is unpublished.
  zdruzgotany · 1 lata temu
  Dość Protestanci! Ciągłe tylko jątrzenie u was widzę! Spokoju u was nie ma! Obserwuję u was ciągłe tylko sprzeczki, intrygi, cyniczne i obłudne zachowania! Odcinam się więc od takiego "chrześcijaństwa"! Przepraszam, za ostry ton, ale już rozumiem czemu Hitler zwiódł protestanckie Niemcy! Czemu tak łątwo mu się udało posłużyć narodem, Lutra, cytując jego kazania przeciwko Żydom nazywając ich synagogą szatana! Co mu zawinili Żydzi, którzy pomogli mu w tłumaczeniu Biblii Starego Testamentu na język niemiecki? Tak się im odwdzięczył? Przeprazam, ale po owocach widzę same negatywy! Wybieram więc jedynie Jezusa Chrystusa i mam gdzieś opinie psedo samozwańczych pastorów różnej maści przeciwnych ekumenizmowi! Wybaczam im, ale jednak muszę się zdystansować od takich! Zablokowałem na portalach społecznościowych takie osoby! Można wierzyć w Jezusa wszędzie, nawet wśród buddystów, muzułmanów, katolików wszędzie tam gdzie tylko ludzie, dokładnie tak jak napisał mądrze John Godson. jeśli mają więcej miłości i spokoju niż wy! A wy uważajcie, bo w Ewangelii Mateusza 7:20-26 jest napisane: "Tak więc po owocach poznacie ich. Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mego, który jest w niebie. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów? A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie. Każdy więc, kto słucha tych słów moich i wykonuje je, będzie przyrównany do męża mądrego, który zbudował dom swój na opoce. I spadł deszcz ulewny, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, ale on nie runął, gdyż był zbudowany na opoce. A każdy, kto słucha tych słów moich, lecz nie wykonuje ich, przyrównany będzie do męża głupiego, który zbudował swój dom na piasku." (BW)
  • This commment is unpublished.
   kolega z klubu · 1 lata temu
   @zdruzgotany Też mam dość, więc dołączam do ciebie bracie! 
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 lata temu
   @zdruzgotany Akurat z tym Hitlerem i protestantami to racji nie masz. Hitler miał poparcie tam,  gdzie była bieda i frustracja.  Protestancki Hamburg i Berlin miały go gdzieś. Zagłębie Ruhry również. Natomiast protestanckie Prusy Wschodnie uważały za Zbawiciela.  Podobnie katolickie wioski na południu Niemiec,  panienki w 'dirndlach' aż piszczały z zachwytu. Nie wspomnę już o mega katolickiej Austrii,  która miała miejsce pod nazwą Marienthal,  miasteczko w którym upadło dosłownie wszystko. 
  • This commment is unpublished.
   niekatolik · 1 lata temu
   @Natasza większość Niemiec była protestancka i większość się dała zwieść 
  • This commment is unpublished.
   LeonX · 1 lata temu
   @zdruzgotany W sumie każdy naród może mieć swojego Hitlera, więc Polacy uważajcie bo historia pokazuje,  że jesteście narodem sprzedajnym i też za Żydami nie przepadacie.Papież jest zaś osobą po prostu nienawróconą. 
  • This commment is unpublished.
   Leonx · 1 lata temu
   @LeonX za jaki wielki + skupią wkrótce sobie głosy...? 
  • This commment is unpublished.
   niekatolik · 1 lata temu
   @LeonX O jaki znawca! Ciekawe na jakiej podstawie potrafisz stwierdzić czy ktoś jest nawrócony, czy jest następcą Hitlera, czy jest sprzedajny? Czy masz kolejne objawienie prorocze, czy piszesz pracę z socjologii? 
  • This commment is unpublished.
   Kate · 1 lata temu
   @niekatolik Przeczytaj Nowy Testament. Nawróć się. Potem porównaj wypowiedzi Jezusa i wypowiedzi Franciszka. Zobaczysz wtedy ze Franciszek nie ma nic wspólnego z Jezusem.
 • This commment is unpublished.
  Juzio · 1 lata temu
  Alleluja, paciamama i do przodu.!
 • This commment is unpublished.
  Nie mój brat frsncek · 1 lata temu
  Cieplutki to wszędzie widzi braci 😂
 • This commment is unpublished.
  Żałosny widok tego zwiedzrn · 1 lata temu
  Mogą się wymieniać czapeczkami białymi sukieneczkami komunijnymi łańcuszkami buty Franek ma dla niepoznaki mega bogactwa rzekomo stare i dziurawe 
  • This commment is unpublished.
   Salomon · 1 lata temu
   @Żałosny widok tego zwiedzrn Może od islamistów przejmie starą dobrą poligamię, którą chrześcijaństwo oficjalne zagubiło
  • This commment is unpublished.
   informator misyjny · 1 lata temu
   @Salomon więcej miłości ma muslim niż protestant 
  • This commment is unpublished.
   elimeg · 1 lata temu
   @Salomon I oczywiście tak popularne w tych klimatach śluby małych dziewczynek ze starymi facetami, co się aż ślinią na ich widok. Przepraszam za ten ostry wpis, ale ślepota niektórych tzw. chrześcijan powaliła mnie na kolana. 
  • This commment is unpublished.
   wierna · 1 lata temu
   @informator misyjny Miłości, ale jakiej? Do zakazanego alkoholu? Do kolejnej żony i kolejnych dzieci, które potem bezlitośnie bije? Do wojny z niewiernymi? Do zakonu przykazań i przepisów, w którym  żyje jak niewolnik 
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 lata temu
   @informator misyjny A wiesz, że to jest prawda....Przynajmniej ci bałkańscy są bardzo ciepłymi ludźmi, bardzo pomocnymi.  
  • This commment is unpublished.
   informator misyjny · 1 lata temu
   @wierna dlaczego oceniasz? Nie znasz ich!
  • This commment is unpublished.
   Natasza · 1 lata temu
   @elimeg "Pomyśl sobie tylko proszę, Jakie mogą być roskosze? Aż mi jeszcze idzie ślina; W piętnastu leciech dziewczyna..." to nie stary muslim, to nasz poeta Tomasz Kajetan Węgierski , na podstawie całego wiersza myślę, że to nie jego fantazje,  tylko satyra na pożycie małżeńskie... ale "z czapy" tego nie wziął. 
 • This commment is unpublished.
  Kate · 1 lata temu
  ChristianNews dobrze że zajęliście stanowisko w tej sprawie. To że Franciszek nie zna Boga to jest dla każdego wierzącego oczywiste. Chyba ze ktoś jest takim ignorantem ze nie czyta co wyprawia papież. Jezus głosił odwrócenie się od swoich ścieżek i uznanie Jego panem jako JEDYNĄ drogę ratunku. A nie „pokój na świecie”. Dobranoc 
  • This commment is unpublished.
   Kate · 1 lata temu
   @Kate Gdyby pastorzy pojechali tam by nawrócić Franciszka i przyprowadzić do Jezusa to ja rozumiem. Ja bym tak zrobiła. Po to tu jesteśmy. Z synem diabła nie można robić układów ani w małżeństwie, ani w biznesie, ani w kosciele. Bo kościół z definicji obejmuje tylko synów Boga którzy pojednali się z Jezusem.
 • This commment is unpublished.
  Tadek · 1 lata temu
  Czyli klamka zapadła … katolicy i muzułmanie są braćmi. Dobrze że moimi nie są. Ale wreszcie wyszło szydło z worka - papież nie wspomina o Jezusie a to rdzeń chrześcijaństwa, widać że idzie w kierunku New age
 • This commment is unpublished.
  Mat · 1 lata temu
  Już David Willkerson w swym słynnym proroctwie z lat 70-tych przepowiedział nową ekumeniczną religię, gdzie papież będzie traktowany jedynie symbolicznie. Nie ma problemu z przyjaźniami z katolikami, póki co, ale to przyjacielskie grono z czasem zmieni nastawienie do reszty po tym jak otrzyma moc. Ci, którzy nie będą należeć do tej zjednoczonej formacji będą traktowani jako ekstremiści i zwalczani, co jest możliwe w obecnych czasach narzucania propagandy wszelkiej poprawności. David powiedział, że katolików charyzmatycznych będą czekać najgorsze prześladowania. Można to znaleźć w sieci. Tu link do innego materiału.
  https://www.youtube.com/watch?v=igoUrZwkuZc

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.