Warszawa

1°C

  Papież Franciszek modlił się w meczecie obok wielkiego muftiego. Oto co sobie powiedzieli (WIDEO)

  Papież Franciszek modlił się w meczecie obok wielkiego muftiego. Oto co sobie powiedzieli (WIDEO)

  sobota, 29 listopad 2014 15:48
  papież Franciszek i Wieki Mufti Stambułu papież Franciszek i Wieki Mufti Stambułu fot. RomeReports.com/YouTube

  Papież Franciszek modlił się w meczecie obok wielkiego muftiego Stambułu - Rahmiego Yarana.

  Zwierzchnik Kościoła katolickiego był w słynnym Błękitnym Meczecie. Najpierw, zgodnie ze zwyczajem, zdjął obuwie. Potem w środku skłonił głowę i przez dwie minuty stał w modlitewnej ciszy, a obok niego - wielki mufti.

  - Niech Bóg to przyjmie - powiedział po zakończeniu tej chwili muzułmański duchowny.

  Później rzecznik Watykanu, o. Federico Lombardi, nazwał to chwilą "cichej adoracji" i "pięknym momentem dialogu międzyreligijnego". Przestrzegł jednak, by nie interpretować tego jako wspólnej modlitwy.

  Według serwisu RomeReports.com, po modlitwie Franciszek poprosił muzułmańskiego przywódcę, żeby się za niego modlił. Powiedział też: "świat potrzebuje modlitwy. Ale czasem modlimy się tylko, żeby prosić o pomoc, a sądzę, że potrzebujemy pójść dalej. Musimy prosić o pomoc i dziękować Bogu, chwalić i wielbić Go."

  Wielki mufti przyznał, że modlił się, aby ta wizyta przyczyniła się do tego, by "świat żył w pokoju".

  Wcześniej papież słuchał też, jak Rahmi Yaran tłumaczy mu fragmenty Koranu odnoszące się do Zachariasza, poczęcia Jana Chrzciciela i Marii zgodnie z tradycją muzułmańską. Mufti przytoczył między innymi słowa z księgi mówiące o "bogu miłości i sprawiedliwości".

  - Co do tego się zgadzamy - zauważył papież.

  Po wizycie w Błękitnym Meczecie Franciszek pojechał do Hagia Sofia - dawnej świątyni chrześcijańskiej zbudowanej w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego i zamienionej w XV wieku na meczet. Podczas odwiedzin Franciszka rozbrzmiewał śpiew muezina.

  Należy przypomnieć, że również papież Benedykt XVI był w Turcji - w 2006 roku i podobnie jak Franciszek, modlił się w meczecie w geście szacunku dla islamu i muzułmanów.

  Podczas wizyty papieża w Stambule zaplanowano jeszcze odprawienie przez niego mszy w katolickiej katedrze i spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola - Bartłomiejem.

  Poniżej wideo ze spotkania papieża z Wielkim Muftim Stambułu.

  Udostępnij

  Źródło: ABC News, polskieradio.pl, Radio Watykańskie, RomeReports.com


  Please publish modules in offcanvas position.