Warszawa

1°C

  Biskup: odrzucamy dogmaty o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu Maryi

  Biskup: odrzucamy dogmaty o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu Maryi

  wtorek, 22 sierpień 2017 17:17
  Biskup: odrzucamy dogmaty o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu Maryi fot. pbartosik.pl

  Ten biskup w wywiadach przypomniał, że nie uznaje prymatu i nieomylności papieża. Odrzuca też niektóre dogmaty Kościoła rzymskokatolickiego.

  Biskup Matthias Ring, zwierzchnik starokatolików w Niemczech, udzielił wywiadów rzymskokatolickim mediom.

  Jak podaje portal Ekumenizm.pl, biskup przypomniał, że nazwa jego kościoła nawiązuje do odrzucenia nowych dogmatów sformułowanych podczas Soboru Watykańskiego I (1869-1870) o prymacie jurysdykcyjnym i nieomylności papieża, które „były zerwaniem ze starą doktryną”. To samo dotyczy stosunkowo niedawnych (z lat 1854 i 1950) dogmatów maryjnych.

  - Kościoły starokatolickie odrzuciły te nowe dogmaty jako zerwanie ze starą doktryną. To dotyczy także dwóch niedawnych doktryn Kościoła rzymskokatolickiego o Matce Bożej Marii - o jej niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu z ciałem i duszą do nieba - oświadczył biskup.

  Te dwa ostatnie dogmaty są dla starokatolików prawdami wiary, a nie dogmatami.

  Jak czytamy na portalu Kosciol.pl, starokatolicy odrzucają dogmat o wniebowzięciu Maryi, bo Pismo Święte na ten temat "milczy" i "nie mówi o okolicznościach jej odejścia do nieba".

  Odnośnie Eucharystii starokatolicy wierzą, że Chrystus jest obecny w darach eucharystycznych, ale odrzucają dogmat o transsubstancji jako obowiązujący.

  – Jesteśmy niezależnym od Rzymu Kościołem katolickim zorganizowanym synodalnie, w którym synod podejmuje najważniejsze decyzję i wybiera biskupa - tłumaczy biskup Ring.

  Jak mówi w wywiadzie, starokatolicy rozumieją się jako "awaryjne biskupstwo", które przestanie istnieć, gdy przestanie się od nich oczekiwać uznania Soboru Watykańskiego I.

  - Myślę, że dotychczas dobrze sobie radzimy bez papieża, ponieważ nie jesteśmy Kościołem pozbawionym struktury. Nasi biskupi nie są mini-papieżami z nieograniczonymi prawami, ale współpracują z synodem, który w 1878 zniósł celibat - stwierdza bp Ring.

  Kościół starokatolicki w Niemczech liczy około 16 tys. osób. Wiernych przybywa. Mimo różnych doktrynalnych Kościół ten współpracuje na wielu płaszczyznach z Kościołem rzymskokatolickim.

  Starokatolicy funkcjonują także w Polsce. Jest ich więcej niż u naszych zachodnich sąsiadów.

  Na podstawie: ekumenizm.pl, domradio.de

  Zobacz także: Kaplica ewangelików na celowniku. "Tu jest Polska"

  REKLAMA

  Please publish modules in offcanvas position.