Premier Ewa Kopacz o ważnych sprawach obyczajowych. Oto co przewiduje w Polsce

Premier Ewa Kopacz o ważnych sprawach obyczajowych. Oto co przewiduje w Polsce

poniedziałek, 19 styczeń 2015 15:40
Ewa Kopacz Ewa Kopacz fot. YouTube/Kancelaria premiera

Premier Ewa Kopacz była gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet.

Olejnik zapytała ją między innymi o istotne dla naszego kraju sprawy obyczajowe.

Pani Monika zwróciła uwagę, że Episkopat protestuje przeciwko wprowadzeniu pigułki "dzień po" bez recepty, podkreślając, że jest to "grzech ciężki".

Premier uważa jednak, że pigułka ta nie ma w rzeczywistości działania wczesnoporonnego, "jak wszystkie tabletki "dzień po", a polskie prawo nie reguluje takich kwestii.

- Skoro jesteśmy w Unii Europejskiej, no to mamy przepisy, które mówią, że ta tabletka ma być bez recepty. Ja rozmawiałam z ministrem Arłukowiczem. On, niezależnie od tego, będzie bardzo dokładnie analizował zapisy prawne, które pozwoliłyby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że po to będą sięgać również młodzi ludzie - stwierdziła.

Wyraziła przekonanie, że skoro pigułka została dopuszczona do obiegu, to "musiała przejść wszystkie procedury". Ma jednak również obawy.

- W ulotce (dołączonej do tej pigułki, red.) jest niestety napisane, że tam nie ma granicy wieku dojrzałości czyli 18. roku życia. 10-latka, 13-latka czy 14-latka nie pójdzie i nie zapyta mamy. Ona jeśli o tym usłyszy, a jeszcze przeczyta w Internecie, to pójdzie do apteki. Więc mówimy o zabezpieczeniu prawnym, które spowoduje, że to nie będzie nadużywane, że nie będzie decyzji dziesięciolatki i trzynastolatki, bo to jest modne - powiedziała Ewa Kopacz.

Premier przyznała, że wprowadzenie pigułki do obiegu zależy od rządu, ale dopiero w momencie, kiedy "wprowadzi swoje przepisy prawne".

- Pozwólmy, żeby ten rząd i minister zdrowia wprowadził te przepisy - zaapelowała.

Szefowa rządu oznajmiła również, że przekonała posłów Platformy Obywatelskiej do ratyfikacji konwencji przeciwko przemocy domowej.

Podkreśliła ponadto, że jest przekonana do wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich.

- Jestem przekonana, że ten projekt ustawy naszego posła Dunina, który będzie projektem już przedyskutowanym w PO i który reguluje te wszystkie sprawy, będzie bezdyskusyjnie przyjęty - powiedziała.

Co przewiduje projekt posła Artura Dunina?

- We wcześniejszym projekcie była propozycja, by umowę związku partnerskiego zawierać w urzędzie stanu cywilnego. Teraz tylko i wyłącznie u notariusza - mówi poseł i zaznacza, że projekt przewiduje między innymi dostęp do informacji o zdrowiu partnera, prawo do organizacji pochówku, prawo do dziedziczenia, zaciągania zobowiązań czy odmowy zeznań w postępowaniach sądowych. Nie ma w nim za to żadnych zapisów dotyczących na przykład prawa do adopcji czy zmiany nazwiska.

Krytycznie do inicjatywy odnosi się PiS.

Posłanka tej partii, Małgorzata Sadurska, oświadczyła, że jest to "działalność stricte marketingowo-polityczna" Platformy Obywatelskiej, która chce "puścić oko do różnych środowisk, głównie lewicowych".

Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: radiozet.pl, polskieradio.pl

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 styczeń 2015 15:52
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio
Myślę, że już samo stwierdzenie "magia świąt.." powinno dać do zastanowienia...
Będąc w tym wychowanym trudno to porzucić ale trzeba nam wychodzić ze świata, bo jeśli ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.