Kaplica ewangelików na celowniku. "Tu jest Polska"

Kaplica ewangelików na celowniku. "Tu jest Polska"

poniedziałek, 07 sierpień 2017 13:36
Parafia ewangelicko-augsburska w Piszu Parafia ewangelicko-augsburska w Piszu fot. Facebook

Parafia ewangelicko-augsburska w Białej Piskiej w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ataku wandali. Sprawę komentuje jej proboszcz, a także media.

Sprawcy tuż pod krzyżem na budynku napisali sprayem: "Tu jest Polska", a obok namalowali męskie genitalia.

Zerwano też tablicę informującą o tym, że Ewangelickie Stowarzyszenie Betel prowadzi tam terapię dla osób potrzebujących i niepełnosprawnych.

W budynku odbywają się również ewangelickie nabożeństwa.

Na stronie internetowej piskich luteran napisano w związku z aktem wandalizmu:

"Trudno ocenić w przyzwoitych słowach poziom i zachowanie autorów tego zniszczenia. (...) Wydarzenie to traktujemy jako akt wandalizmu ludzi niedojrzałych. Parafia Ewangelicko – Augsburska w Piszu jako właściciel budynku złożyła wniosek o ściganie i ukaranie sprawców w związku ze zniszczeniem mienia oraz w związku z obrazą uczuć religijnych".

Proboszcz parafii Marcin Pysz dodał:

"Od 10 lat służę w piskiej parafii ewangelickiej i nigdy dotychczas nie spotkałem się z takim wandalizmem i obrazą uczuć religijnych. Jako ewangelicy staramy się wdrażać na co dzień nauczanie Chrystusa o miłości do bliźniego poprzez opiekę nad osobami potrzebującymi i nigdy nie pytamy o wyznanie czy pochodzenie osób w potrzebie. Niestety w rzeczywistości naszego kraju powstało przyzwolenie społeczne na dokonywanie podziałów na obywateli bardziej lub mnie „polskich”. Takie podziały są sztuczne, rozbijają społeczność jaką tworzymy w naszej Ojczyźnie, w naszych miastach i wioskach: jako katolicy, ewangelicy, prawosławni, czy osoby innych wyznań i religii. Jako społeczeństwo musimy się z całą stanowczością przeciwstawiać takim zachowaniom, które burzą spokój i ład społeczny oraz powodują, że nasi sąsiedzi, przyjaciele czują się odrzuceni, wykluczeni. Jestem przekonany, że niniejszy incydent nie podzieli nas, ale jeszcze bardziej scementuje i wzmocni w dalszej służbie na rzecz osób potrzebujących i wykluczonych".

Zdarzenie zwróciło także uwagę ogólnopolskich mediów.

Portal naTemat.pl zatytułował swój artykuł: "Tak katoliccy wandale próbują wygonić ewangelików z Białej Piskiej" i stwierdził, że "dla niektórych Polak musi być katolikiem, a jeśli nie jest to nie jest Polakiem". Wskazał, że ewangelicyzm to jeden z odłamów chrześcijaństwa, tak jak katolicyzm.

Akt wandalizmu zrelacjonował również tygodnik "Wprost", Polsat News, "Gazeta Wyborcza", Onet.pl i inne media.

Zobacz także: Poważnie uszkodzono figurę Matki Boskiej. Oto szczegóły

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 sierpień 2017 15:17
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.
A syndrom sztokholmski w Polsce poszedl i zaglosowal na oredownikow : przyjdzta do Polski i robta co chceta,wy biedni nachodzcy
Prorocy ganili balwochwalstwo i za to byli zabijani.Jak to jest ze p.Krzywy usluguje w budynkach rzym kat.stojac wsrod figur i obrazow obwieszonych koralami itd i ...
@Jaoto jest CZAS HORUSAherezja horusa u drzwi
no i co z tego wieczoru proroczego wynikło? Jakieś spektakularne przesłanie? Ktoś coś..? 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.