Terlikowski radzi katolikom, jak dyskutować z protestantami

Terlikowski radzi katolikom, jak dyskutować z protestantami

piątek, 22 grudzień 2017 14:56
Tomasz Terlikowski Tomasz Terlikowski fot. Wikimedia

Tomasz Terlikowski, zwracając się do katolików, podkreślił, że w dyskusji z protestantami nie wystarczy im kilka "niekiedy zmanipulowanych" cytatów z Lutra ani tym bardziej oskarżeń "czasem słusznych, a czasem nie" wobec niego formułowanych.

Dlaczego?

Jak tłumaczy, nie wystarczą one z tego powodu, że istotą Reformacji nie jest Marcin Luter ani nawet jego poglądy, ale "reformacyjny zwrot, który on zapoczątkował".

Ten reformacyjny zwrot, według publicysty, należy określić w skrócie jako "uznanie, że zbawienie dokonuje się z łaski przez wiarę, bez pośrednictwa jakichkolwiek instytucji czy świętych".

"Akt wiary, który w istocie nie potrzebuje nawet Kościoła. To jest fundament Reformacji, a nie osoba Lutra" - stwierdza.

W tej sytuacji nie ma znaczenia "oskarżanie Lutra o rozmaite przestępstwa".

Powodem jest to, że luteranin "o chrześcijaninie reformowanym albo o zielonoświątkowcach czy baptystach nie wspominając", nie opiera swojej wiary na autorytecie Marcina Lutra i nie on jest jego nauczycielem - wskazuje Terlikowski.

Jak słusznie zauważa, wielu współczesnych protestantów w ogóle nie zna pism Lutra, a ogromna większość z nich nie pasjonuje się jego życiem.

Nawet luteranie "nie opierają się bezkrytycznie na wszystkich pismach Lutra" - wskazuje katolicki publicysta.

Za niepoważną polemikę uznaje "wyrywanie z kontekstu" krótkich fragmentów tekstów Lutra i "smaganie nimi protestantów". Tym bardziej, że, jak zauważa, i wśród autorów katolickich znajdzie się "cała masa" tekstów "antyżydowskich i antykobiecych".

Za "nic bardziej błędnego" Terlikowski uznaje przekonanie katolików, że jak dowiodą, że "Luter był złym człowiekiem", to nagle "wszyscy zmienią swoje poglądy".

"Luter mógł mieć rację, nawet jeśli nie był świętym" - zauważa.

Terlikowski sugeruje więc raczej dyskusję na tematy takie jak rola rozumu, natura człowieka ("jak głęboko został on zniszczony przez grzech"), uświęcenie ("czy oznacza ono przemianę/przebóstwienie ludzkiej natury czy jedynie okrycie jej zewnętrznym płaszczem usprawiedliwienia"), funkcja "widzialnego" Kościoła, kapłaństwo, Eucharystia czy "wspólnota świętych".

"To są tematy realnie ważne, a do tego rozwijające także naszą wiarę" - zwraca uwagę.

Poleca również rozmowę z protestantami o "historii i skutkach Reformacji", ale ze "świadomością, ze konfesjonalizacja zapoczątkowana przez Reformację i wzmocniona przez Kontrreformację zmieniła głęboko także Kościół katolicki".

Publicysta odradza "zabawę w plemienną antyprotestancką wojenkę", a doradza głębsze zajęcie się teologią.

"Jeśli rzeczywiście pragniemy jedności i chcemy przekonać protestantów do przyjścia do Kościoła katolickiego, warto z nimi dyskutować, rozmawiać, przekonywać ich. Nie da się tego zrobić bez przyjaźni i uznania, że także oni mają dobre intencje, szukają Boga i prawdy, a także bez dostrzeżenia, że i w nich i przez nich działa Bóg. Także w naszym, katolickim życiu" - kończy swój tekst Terlikowski.

Cały artykuł w serwisie Terlikowskiego MalyDziennik.pl tutaj

Na podstawie: MalyDziennik.pl

Zobacz także: Terlikowski: odbierają miliony Kościołowi katolickiemu

Reklama

Ostatnio zmieniany piątek, 22 grudzień 2017 15:25
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

@Nataszazgadzsm się z tym co napisałaś 
bardzo naciągany artykuł , wprowadzający czytelników w błąd
jeszcze ktoś się na tych szarlatanów nabiera u nas?
Przesluchajcie tego wywiadu bez emocji, jakosc wypowiedzi Putina, wszystko jest klarowne i wywarzone, caly ten konflikt zostal sprowokowany przez Zachod i jest podtrzymywany przez Zachod. ...
@Tadzik Coś podobnego.Katolik jest zawsze drugiej kategorii i oczywiście ulomny w mysleniu,czytaniu Biblii i we wszystkim,co sie tyczy zakonu.Ale jak nietrudno zauwazyc, ma w sobie mniej ...
@YvonnKtos bil pokłony przed tym pomnikiem?Bo jakos nie słyszałem?Czy polski naród  wg co poniektorych jest ulomny?Podobizny czegokolwiek ,a nie kogokolwiek.Wszystko moze byc bałwanem,a dlaczego ma ...
@AnonimCzynienie sobie wizerunku rzekomo na obraz Boga, jest przez Boga zabronione, między innymi po to,  by człowiek nie wpadł czasem na pomysł, by się przed ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.