Abp Ryś wstawił się za ewangelikami

Abp Ryś wstawił się za ewangelikami

czwartek, 04 styczeń 2018 17:34
abp Grzegorz Ryś abp Grzegorz Ryś fot. Wikipedia

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś solidaryzuje się z ewangelikami wobec debaty i decyzji Sejmu w sprawie uczczenia Reformacji.

Przypomnijmy, Sejm nie przyjął projektu uchwały upamiętniającej jubileusz 500-lecia Reformacji i skierował go do komisji. Później biskupi Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i ewangelicko-metodystycznego poprosili o wycofanie złożonych w tej sprawie wniosków, wyrażając rozczarowanie przebiegiem debaty posłów nad dziedzictwem Reformacji.

Teraz abp Ryś wyraził "jedność" ze wspomnianym stanowiskiem Kościołów ewangelickich, a samą debatę i decyzję Sejmu określił jako "nieszczęsną".

"Stała się rzecz bolesna i niezrozumiała. Nie jest przecież rzeczą Parlamentu ustalanie i przegłosowywanie prawdy historycznej – a już szczególnie w tak delikatnej i skomplikowanej materii, jaką stanowi geneza reformacji" - oświadczył.

Jako historyk Kościoła podkreślił, że Marcin Luter wystąpił nie tyle przeciw Kościołowi katolickiemu, ale przeciw temu, co "było w nim niekatolickie i nieewangeliczne" i pragnął "poważnej rozmowy" na najważniejsze dla wiary tematy.

Te tematy to według metropolity usprawiedliwienie, wiara, łaska i Biblia. Jak pisze, Luter pragnął takiej rozmowy, która skutkowałaby "korektami".

Zauważa, że rozmowy takiej zabrakło, a to poskutkowało radykalizacją i "brutalizacją" postaw po obu stronach.

"Ta historia jest wspólną dramatyczną historią naszych Kościołów – musimy ją unieść, wypowiadając również – wobec Pana i wobec Braci – swoją prośbę o przebaczenie" - wskazuje Ryś.

Pisze, że dziś "wychodzimy nie od faktu naszych podziałów, ale od doświadczenia naszej jedności".

"Oto wszyscy „w jednym Duchu” jesteśmy „ochrzczeni w jedno Ciało”, którym jest Kościół – jeden, święty, powszechny i apostolski. W tym Kościele próbujemy dorastać ku jedności, ciesząc się nie tylko coraz pełniejszą wiedzą na swój temat, ale wzajemną wymianą darów" - oświadcza w liście, którego adresatami są między innymi ewangeliccy biskupi.

Portal Ekumenizm.pl określił list arcybiskupa jako "historyczny gest". Tym bardziej, że, jak zauważa, hierarcha wcale nie musiał go pisać, a mógł ograniczyć się do wyrażenia ubolewania w rozmowach ewangelickimi duchownymi.

W najbliższym czasie (14 stycznia) metropolita wygłosi kazanie w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Z kolei 23 stycznia przemówi w kościele ewangelicko-augsburskim ap. św. Piotra i Pawła w Pabianicach.

Na podstawie: TygodnikPowszechny.pl

Zobacz także: Terlikowski radzi katolikom, jak dyskutować z protestantami

 

Ostatnio zmieniany sobota, 03 luty 2018 21:10
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.
A syndrom sztokholmski w Polsce poszedl i zaglosowal na oredownikow : przyjdzta do Polski i robta co chceta,wy biedni nachodzcy
Prorocy ganili balwochwalstwo i za to byli zabijani.Jak to jest ze p.Krzywy usluguje w budynkach rzym kat.stojac wsrod figur i obrazow obwieszonych koralami itd i ...
@Jaoto jest CZAS HORUSAherezja horusa u drzwi
no i co z tego wieczoru proroczego wynikło? Jakieś spektakularne przesłanie? Ktoś coś..? 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.