Abp Ryś skomentował zawierzenie Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

Abp Ryś skomentował zawierzenie Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

poniedziałek, 28 marzec 2022 18:49
abp Grzegorz Ryś abp Grzegorz Ryś fot. Archidiecezja Łódzka/YouTube

Papież Franciszek zawierzył całą ludzkość, a w szczególności Rosję i Ukrainę, Niepokalanemu Sercu Maryi. Jak powiedział, akt ten wyraził pełne zaufanie do niej pośród "okrutnej i bezsensownej wojny". Do aktu odniósł się m.in. arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Jak czytamy na stronie Vatican News, papież modlił się we wspólnocie ze wszystkimi katolickimi biskupami na świecie.

- Nie ma magicznej formuły, ale jest duchowy akt. To akt pełnego zaufania ze strony dzieci, które pośród ucisku tej okrutnej, bezsensownej wojny zagrażającej naszemu światu, zwracają się do swojej Matki, składając wszystkie swe lęki i ból w jej sercu i oddając się jej - mówił w bazylice św. Piotra Franciszek.

We wspomnianym akcie zawierzenia znalazły się także słowa:

„W tej godzinie ludzkość, wyczerpana i wstrząśnięta, stoi wraz z Tobą pod krzyżem. I potrzebuje zawierzyć się Tobie, potrzebuje poprzez Ciebie poświęcić się Chrystusowi. Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie".

W łączności z papieżem Franciszkiem podczas wieczornej mszy w łódzkiej archikatedrze w zawierzeniu brał udział również metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

- Jezus dzisiaj wędruje przez całe nasze pogaństwo. I myślę, że to się działo w szczególny sposób poprzez słowa tej papieskiej modlitwy aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Tymi słowami papieża Jezus zidentyfikował całe nasze pogaństwo, naszą niepamięć o ofiarach milionów ludzi, nasze lekceważenie wszelkich międzyludzkich zobowiązań - oświadczył.

Jednocześnie abp Ryś angażuje się na rzecz ekumenizmu ze środowiskami ewangelicznymi.

W lutym, również w Łodzi, wziął udział we wspólnej konferencji "Już Czas. Napiszmy historię razem".

Ci ewangeliczni liderzy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, byli zachęceni jego przebiegiem.

Pastor wspólnoty Górna Izba w Gorzowie Wielkopolskim Bogdan Olechnowicz pisał, że konferencja ta była "historycznym wydarzeniem o ogromnym duchowym znaczeniu dla naszego kraju".

Edward Ćwierz, pastor z Kielc, stwierdził: "wiemy, że płyniemy teraz bardziej razem i w tym samym kierunku".

Z kolei Henryk Wieja, kaznodzieja i autor przyznał, że choć między protestantami i katolikami istnieją różnice interpretacyjne, a nawet dogmatyczne, to jednak powinni oni się uczyć, "poznając siebie, kochać siebie, przebaczać sobie i nade wszystko pielęgnować jedność Ducha".

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 marzec 2022 19:21
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  gabriela · 2 lata temu
  Nie ma jedności Ducha  pomiędzy katolikami i ewangelicznymi chrześcijanami i Pan Panie Henryku Wieja  dobrze o tym wie,a może raczej wiedział.
 • This commment is unpublished.
  Agnieszka · 2 lata temu
  Demon maryjny szaleje w kościele katolickim i oddawanie jemu świata we władanie, nie ma nic wspólnego z Bogiem. Ale najpierw tego Boga trzeba znać. Przerażające, że ewangeliczni chrześcijanie szukają wspólnoty z katolikami.
 • This commment is unpublished.
  Helena · 2 lata temu
  To są ludzie pod wpływem rownież niestety ducha tego swiata czyli jednosci we wszystkim w religii rowniez,a Jezus to RELACJA,nie religia.
 • This commment is unpublished.
  Paulos · 2 lata temu
  I Maryja pomoże 🤔
  Niech biskup zaprosi pana Wieje i Olechnowicza na wspólne zawierzenie Maryji- jedności siła 💪
  • This commment is unpublished.
   ;-) · 2 lata temu
   @Paulos o to to..i jeszcze tego trzeciego co to wie, że płynie bardziej razem w tym samym kierunku!
 • This commment is unpublished.
  Wiktor · 2 lata temu
  Balwochwalstwo w Pełnej okresie. 
 • This commment is unpublished.
  trzeźwo myślący · 2 lata temu
  (18) Gniew Boży bowiem objawia się z nieba przeciwko wszelkiej bezbożności i niesprawiedliwości ludzi, którzy zatrzymują prawdę w niesprawiedliwości. (19) Ponieważ to, co można wiedzieć o Bogu, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił. (20) To bowiem, co niewidzialne, to znaczy jego wieczna moc i bóstwo, są widzialne od stworzenia świata przez to, co stworzone, po to, aby oni byli bez wymówki. (21) Dlatego że poznawszy Boga, nie chwalili go jako Boga ani mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmiło się ich bezrozumne serce. (22) Podając się za mądrych, zgłupieli; (23) I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobieństwo obrazu zniszczalnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i gadów. (24) Dlatego też Bóg wydał ich nieczystości przez pożądliwości ich serc, aby hańbili swoje ciała między sobą. (25) Oni to zamienili prawdę Bożą w kłamstwo i CZCILI STWORZENIE, i służyli jemu raczej niż Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.
  List do Rzymian, rozdział: 1, wersety: 18-25
 • This commment is unpublished.
  natasza · 2 lata temu
  Jeszcze będą z tego kłopoty.
  Natomiast nie podoba mi się konstrukcja tego tekstu. O czym on właściwie jest... o zawierzeniu Ukrainy i Rosji "wiadomo komu"  przez katolickich hierarchów? Bo jakaś jedna trzecia tekstu jest o tym,  że część polskich ewangelicznych liderów ma kontakt z abp  Rysiem. 
   I dla mnie podanie informacji o ewidentnym bałwochwalstwie i zestawienie ich z pozytywnymi komentarzami ewangelicznych liderów na temat jakiejś "ekumenicznej konferencji" sprzed miesiąca, na której byli ze swoich osobistych powodów (zaczynali jako wspólnoty katolickie)... jest jakby wyręczeniem "owieczek" z myślenia  i jest wręcz zaproszeniem do rzucenia się na owych ewangelicznych liderów z pięściami. 
  Nie ze mną te numery, Brunner...
  • This commment is unpublished.
   Wiktor · 2 lata temu
   @natasza Pytanie się nasuwa czy ewangeliczni liderzy byli na tej konferencji z woli własnej czy zboru? Ja nie chce aby mój pastor decydował za mnie.  Ilu Pastorów teraz słucha głosu Ducha Bożego ?
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Wiktor Z tego, co wiem to zostali tam zaproszeni, ponieważ nawrócili się w katolickich grupach charyzmatycznych, byli ich liderami i z reguły 'wylecieli z hukiem', wśród pomówień. Znam kilka osób z nich osobiście. Klasyczny scenariusz z lat 90-tych, katolicka grupka staje się chrystocentryczna i charyzmatyczna. I wyrzucają ich. To akurat nie moja historia, ja z głębokiego ateizmu trafiłam do wolnych chrześcijan, a później do zielonych. I założę się, że tam nikt nikogo na siłę nie ciągnął na tą konferencję. Tu chodziło o gest pojednania dla konkretnych osób czy grup osób, które brały kiedyś udział w pewnych wydarzeniach. 
  • This commment is unpublished.
   Zibi · 2 lata temu
   @Wiktor hahaha dobra refleksja 
   Nawiasem Wiktorze, kto jest Twoim pasterzem? Piszesz "mój pastor".
   Zastanów się, czy jesteś dojrzałym wierzącym czy raczej ciągle potrzebującym jakiegoś "pasterza"  
   Te systemy zarządzania też stworzyły dziwne twory i ludzie bezmyślnie w tym trwają
  • This commment is unpublished.
   natasza · 2 lata temu
   @Zibi Z doświadczenia wiem, że systemy braterskie wcale nie funkcjonują lepiej niż "pastoralne". Wystarczy jeden lub kilku nieodpowiedzialnych ludzi, z kompleksami ... żeby doszło do tragedii i kościół zmienił się w sektę i zszedł na manowce. 
 • This commment is unpublished.
  ames · 2 lata temu
  Moment. Czy ktokolwiek z redakcji posłuchał tego, co on mówi? Czemu wywnioskowaliście z tego kazania, że Ryś krytykuje papieża? Usłyszeliście "pogaństwo" oraz "nasze" z jego ust i myślicie, że w podtekście jest to odniesienie do kultu maryjnego w katolicyzmie? Przecież w 10:30 mówi wyraźnie, że to "Duch Święty podyktował ojcu świętemu tak detaliczne słowa"....czy to wymaga jakiegokolwiek komentarza? Ryś się w 100% zgadza z papieżem i popiera ten akt. Nawet jeśli by tego nie robił, to nie ma to żadnego znaczenia. Istotna są oficjalne dogmaty w KRK, a nie prywatna opinia biskupa.

  Jako now*narodzonego katolika do niedawna przerażało mnie wchodzenie środowisk protestanckich w ekumenię, szukanie jedności z KRK. Teraz przeraża mnie bardziej brak czytania i zrozumienia Słowa Bożego przez braci, którzy powinni najbardziej rozumieć potrzebę głoszenia tam prawdziwej Ewangelii, której katolicyzm NIE głosi. Rozumiem, że musi to nastąpić, bo tak mówi Słowo Boże, ale po ludzku nie umiem tego pojąć. Opamiętajcie się...

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.