Kolejne bestialstwa w Iraku. Dziecko przecięte na pół. Watykańscy oficjele poparli akcję militarną

Kolejne bestialstwa w Iraku. Dziecko przecięte na pół. Watykańscy oficjele poparli akcję militarną

środa, 13 sierpień 2014 10:20
jazydzi w Iraku jazydzi w Iraku fot. YouTube/Channel 4 News

W związku z dramatyczną sytuacją mniejszości religijnych w Iraku z Watykanu dochodzą głosy poparcia dla akcji militarnej.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) na zajmowanych przez siebie terenach dokonują bestialskich morderstw, gwałtów i wypędzeń. Potrafią obcinać głowy, a nawet przecinać na pół dzieci - tak stało się z 5-letnim synem jednego z założycieli kościoła anglikańskiego św. Jerzego w Bagdadzie. Chrześcijańskie kobiety są porywane i kierowane do sprzedaży jako seksualne niewolnice.

Dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi uciekają przed nimi w popłochu. To w dużej mierze chrześcijanie i wyznawcy synkretycznej religii - jazydzi.

Amerykańskie lotnictwo rozpoczęło naloty na pozycje islamistów, by powstrzymać dalsze ludobójstwo. Dokonają także zrzutów pomocy humanitarnej dla uciekających.

Głos w sprawie zabrał Watykan. Papież Franciszek potępił działania bojowników.

- Tysiące ludzi, w tym wielu chrześcijan, zostało brutalnie wypędzonych ze swoich domów. Dzieci umierają z pragnienia i głodu. Kobiety są porywane. Dochodzi do masakr i przemocy różnego rodzaju. Wszędzie jest zniszczenie - mówił Franciszek.

Wezwał też społeczność międzynarodową i rząd Iraku do "powstrzymania tych zbrodni" i przywrócenia prawa i porządku.

Jeszcze bardziej konkretni byli watykańscy oficjele.

Arcybiskup Silvano Tomasi, stały obserwator Watykanu przy ONZ w Genewie, powiedział:

"Mamy nadzieję, że głos, który wydają różne społeczności chrześcijańskie i religijne, umiarkowani muzułmanie i ludzie dobrej woli na świecie, znajdzie odpowiedź w konkretnej pomocy humanitarnej dla chrześcijan w północnym Iraku, a także w politycznej, a nawet militarnej ochronie."

Z kolei nuncjusz papieski w Iraku, abp Giorgio Lingua, przyznał, że amerykańskie naloty "musiały zostać przeprowadzone". Jego zdaniem, w innym przypadku sił Państwa Islamskiego "nie udałoby się zatrzymać."

Watykan wezwał też świat muzułmański do potępienia działań ISIS. Zareagowała już Indonezja, państwo z największą liczbą wyznawców islamu na świecie. Zakazała ona popierania ISIS.

Poniżej wideo pokazujące dramat jazydów, którzy rzucili się, by odebrać pomoc humanitarną. W ich oczach widać ogromną rozpacz.

Udostępnij

Opracowanie: ChnNews.pl
Źródło: Radio Watykańskie, catholicculture.org, catholicherald.co.uk, Anglican Communion News Service, Washington Post

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...
@Janek 72a kto to jest Stepanow ? jaki pastor ?
Od lat opowiada dyrdymały a naiwni słuchacze patrzą w niego jak w jakiegoś guru. Dość dobrze umie wykorzystywać dla swoich celów różnych utalentowanych ludzi a ...
fałszerskie bergoglio WMAWIA nam GRZECH WIECZNY PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU czyli zrównywanie Boga z dJABŁEM
@HaniaCzy to nie ona była "osobistym doradcą duchowym" Trumpa za jego prezydentury?
Pani Cindy to fałszywy prorok.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.