Gdzie najgorzej jest być chrześcijaninem? Na liście m.in. kraje popularne wśród turystów

Gdzie najgorzej jest być chrześcijaninem? Na liście m.in. kraje popularne wśród turystów

wtorek, 04 sierpień 2015 17:23
Malediwy Malediwy fot. wallpapercolor.net

Opublikowano listę najbardziej antychrześcijańskich państw świata.

W liczącym 25 krajów zestawieniu zwraca uwagę przewaga krajów, w których mieszka wielu muzułmanów.

Oto pełna lista sporządzona przez brytyjski dziennik "The Guardian":

1. Korea Północna

Ludność: 25,2 mln

Chrześcijan: 300 tys.

Podobnie jak inni, chrześcijanie w tym kraju muszą wielbić przywódcę państwa, a przynależność do religii czyni obywatela wrogiem kraju. Tysiące chrześcijan uwięziono, a wielu, według doniesień, poddano torturom i egzekucji. Wierzący spotykają się po kryjomu i ryzykują aresztem i śmiercią.

2. Somalia

Ludność: 11,2 mln

Chrześcijan: setki

Islam to religia państwowa, a przejście na inną religię jest nielegalne. Islamistyczne ugrupowanie Al-Szabaab oświadczyło, że chce się pozbyć z kraju wszystkich chrześcijan. Ludzie podejrzani o wyznawanie innej religii niż islam ryzykują śmiercią na miejscu z rąk terrorystów. Wielu chrześcijan spotyka się potajemnie lub wcale i nie może posiadać Biblii.

3. Irak

Ludność: 36 mln

Chrześcijan: 300 tys.

Wielu chrześcijan uciekło z Iraku po upadku Saddama Husajna wraz ze wzrostem prześladowań. Państwo Islamskie opanowało duże połacie kraju. Chrześcijanie i członkowie innych mniejszości są zmuszani do przechodzenia na islam czy płacenia podatku. Są także zabijani.

4. Syria

Ludność: 22,4 mln

Chrześcijan: 1,1 mln

Około 700 tys. chrześcijan uciekło z Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku. Część kraju została przejęta przez Państwo Islamskie. Chrześcijanie są porywani i zabijani.

5. Afganistan

Ludność: 32,2 mln

Chrześcijan: tysiące

Chrześcijanie, którzy mieszkają w Afganistanie, muszą ukrywać swoją wiarę. W przeciwnym razie ryzykują odrzuceniem przez rodzinę, a nawet śmiercią. Nie ma kościołów poza podziemnymi. W niebezpieczeństwie są nie tylko afgańscy chrześcijanie, ale i pracownicy chrześcijańskich organizacji humanitarnych. Kilku z nich zostało zabitych.

6. Sudan

Ludność: 39,8 mln

Chrześcijan: 1,9 mln

Przejście z islamu na inną religię jest karane śmiercią. W Sudanie obowiązuje prawo antybluźniercze. Na jego podstawie wielu chrześcijan zostało uwięzionych. Rząd nie zwraca też uwagi na zabijanie chrześcijan przez wyznawców islamu.

7. Iran

Ludność: 80 mln

Chrześcijan: 450 tys.

Islam jest religią oficjalną, a każdy etniczny Irańczyk, który przejdzie na chrześcijaństwo, jest uważany za odstępcę. Ormianie i Asyryjczycy żyjący w Iranie mogą praktykować chrześcijaństwo, ale są często traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Kościoły są monitorowane. Tylko w ubiegłym roku aresztowano co najmniej 75 chrześcijan.

8. Pakistan

Ludność: 189 mln

Chrześcijan: 5,3 mln

Chrześcijanie w Pakistanie są często traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Chrześcijanki i dzieci wierzących padają nieraz ofiarami molestowania seksualnego. Prawo antybluźniercze jest wykorzystywane do szykanowania wyznawców Chrystusa. Kościoły są monitorowane, a czasem też atakowane.

9. Erytrea

Ludność: 6,8 mln

Chrześcijan: 2,5 mln

Chrześcijanie są uznawani za zagrożenie przez rządzącą partię. Wielu uciekło z domów, które zostały zaatakowane, padło ofiarą tortur, pobić i aresztowań.

10. Nigeria

Ludność: 184 mln

Chrześcijan: 89 mln

Od czasu rozpoczęcia działalności przez islamistyczne ugrupowanie Boko Haram tysiące chrześcijan zostały uprowadzone albo zabite. Wierzący giną także z rąk innych muzułmanów. Na północy kraju chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

11. Malediwy

Ludność: 360 tys.

Chrześcijan: dziesiątki

Porzucenie islamu oznacza utratę obywatelstwa, a posiadanie Biblii jest karane śmiercią. Kościoły są zakazane. Chrześcijańscy imigranci i turyści również muszą spotykać się potajemnie i nie mogą mieć Biblii.

12. Arabia Saudyjska

Ludność: 30 mln

Chrześcijan: 1,25 mln

Większość chrześcijan w tym kraju to imigranci. Jest też trochę wierzących, którzy nawrócili się z islamu. Taka konwersja jest tu karana śmiercią. Budynki kościelne są zakazane, więc chrześcijanie spotykają się w kościołach domowych, które często są celami nalotów. Chrześcijanie ryzykują aresztem, uwięzieniem, torturami i deportacją.

13. Libia

Ludność: 6,3 mln

Chrześcijan: 35 tys.

Imigrantom wolno utrzymywać kościoły, ale konwertyci z islamu ryzykują śmiercią w przypadku ujawnienia ich nowej religii. Ewangelizacja jest nielegalna, podobnie zabieranie ze sobą Biblii do tego kraju. Notowane są bezkarne przypadki przemocy wobec chrześcijan.

14. Jemen

Ludność: 25,7 mln

Chrześcijan: tysiące

Jemeńscy chrześcijanie muszą ukrywać swoją wiarę. Przywódcy plemienni często karzą ludzi pragnących porzucić islam. Aktywna w tym kraju Al-Kaida porywa i zabija wierzących.

15. Uzbekistan

Ludność: 29,8 mln

Chrześcijan: 210 tys.

Wszelka aktywność religijna w Uzbekistanie musi być oficjalnie rejestrowana i prowadzona przez państwo. Od 1999 roku nie wydano nowych zezwoleń kościołom, a kilka zostało anulowanych. Chrześcijanie są podsłuchiwani, a na niezarejestrowane kościoły przeprowadzane są naloty. Za prowadzenie takich wspólnot, jak również za posiadanie Biblii i innych chrześcijańskich materiałów, nakładane są wysokie grzywny. Konwertytom z islamu grożą najsurowsze kary - więzienie, pobicie, a czasami wygnanie.

16. Wietnam

Ludność: 93,5 mln

Chrześcijan: 10 mln

Wietnam to państwo komunistyczne. Chrześcijanie są tam postrzegani jako zagrożenie i monitorowani przez rząd. Po dekrecie wydanym w styczniu 2013 r. wymagającym oficjalnej rejestracji od grup religijnych nastąpił wyraźny wzrost liczby zniszczonych budynków kościelnych i ataków na chrześcijan.

17. Republika Środkowoafrykańska

Ludność: 4,8 mln

Chrześcijan: 3,1 mln

W kraju trwają walki. Bojownicy grupy Seleka złożonej z rebeliantów i muzułmanów z państw sąsiednich gwałcą, torturują i zabijają chrześcijan w całym kraju.Grupy obronne Anti-Balaka utworzone przez ludzi podających się za chrześcijan, ale potępione przez chrześcijańskich przywódców, zorganizowały odpowiedź na działania islamistów. Choć początkowo miały jedynie bronić społeczności, zainicjowały później ataki odwetowe na muzułmanów.

18. Katar

Ludność: 2,4 mln

Chrześcijan: 90 tys.

Islam jest oficjalną religią Kataru i tylko muzułmanie mogą publicznie praktykować swoją wiarę. Konwertyci ryzykują tym, że zostaną wygnani, poddani przemocy i zabici. 90 proc. wszystkich mieszkańców Kataru to imigranci, robotnicy. Wielu z nich pracuje w trudnych warunkach, a ci, o których wiadomo, że są chrześcijanami, są często w jeszcze trudniejszej sytuacji.

19. Kenia

Ludność: 47 mln

Chrześcijan: 34 mln

Po atakach terrorystycznych na budynki religijne i inne cele, wiele kościołów wynajęło uzbrojonych strażników i zainstalowało wykrywacze metalu. W kwietniu 2015 r. islamiści opanowali Uniwersytet w Garissie i zabili 147 studentów, w większości chrześcijan.

20. Turkmenistan

Ludność: 5,4 mln

Chrześcijan: 947 tys.

Partia rządząca w tym kraju uważa, że chrześcijanie są niebezpieczni i wymaga od wszystkich kościołów rejestracji. Wspólnoty te są też monitorowane. Do kościołów niezarejestrowanych przenikają informatorzy. Członkom tych wspólnot grozi aresztowanie i grzywna.

21. Indie

Ludność: 1,3 mld

Chrześcijan: 59 mln

Siła prześladowań różni się w zależności od regionu Indii. W niektórych stanach obowiązują prawa zabraniające konwersji i ataki na chrześcijan są tam częste. Chodzi w szczególności o osoby, które nawróciły się z hinduizmu. Niszczone są kościelne budynki i domy wierzących.

22. Etiopia

Ludność: 99,5 mln

Chrześcijan: 57 mln

Tylko w ubiegłym roku zanotowano 60 antychrześcijańskich incydentów. Do wielu doszło w regionach zdominowanych przez muzułmanów.

23. Egipt

Ludność: 85 mln

Chrześcijan: 10 mln

Konwertyci z islamu doświadczają prześladowań od wielu lat. Od czasu obalenia prezydenta Mohameda Mursiego liczba ataków na wierzących wzrosła, a istnieje obawa, że będzie ich jeszcze więcej ze względu na rosnącą siłę grup islamistycznych w regionie.

24. Dżibuti

Ludność: 900 tys.

Chrześcijan: 14 tys.

Radykalny islam zyskuje w tym kraju na sile, a wraz z nim rośnie przemoc wobec chrześcijan. W szczególnym niebezpieczeństwie są ci, którzy przechodzą z islamu na chrześcijaństwo.

25. Birma

Ludność: 54 mln

Chrześcijan: 4,6 mln

Tylko w ubiegłym roku w starciach z armią zginęło co najmniej 20 chrześcijan. W ostatnich latach widać rosnącą siłę nacjonalistycznych ruchów religijnych. Grupy buddyjskie wywierają presję na rząd, by przyjął ustawy, które utrudniłyby życie chrześcijanom. Chodzi o limity konwersji, a także ograniczenia w małżeństwach zawieranych przez osoby różnych wiar.

Zobacz także: Niezwykłe historie nawrócenia muzułmanów na Bliskim Wschodzie. Oto jak objawia im się Jezus

Źródło: The Guardian

Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

 

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.