10 oznak tego, że jesteś religijny

10 oznak tego, że jesteś religijny

środa, 28 styczeń 2015 16:46
10 oznak tego, że jesteś religijny fot. Pixabay.com

Bycie religijnym, wbrew pozorom, nie oznacza wcale czegoś dobrego.

Tak sprawę stawia amerykański protestancki biskup Joseph Mattera z koalicji kościołów Christ Covenant Coalition, chrześcijański autor i usługujący.

bp Joseph MatteraW swoim artykule za "religię" uznaje pochodzący od człowieka wysiłek, który wykorzystuje uczynki, by przypodobać się Bogu. Jak pisze, bardzo łatwo jest pomylić bycie religijnym z posiadaniem relacji z Najwyższym.

"Wszystkie religie na świecie są oparte na religii, która jest ludzką próbą dotarcia do Boga. Jednak chrześcijaństwo zakłada szczerą relację z Nim" - pisze biskup i przypomina fragment 2 Listu do Koryntian 13,14: "Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi."

Jak zaznacza, celem jego artykułu jest uświadomienie ludzi, a nie ich potępienie, osądzenie.

"Jeżeli użyjesz tego, by osądzić innych, to następujące oznaki dotyczą także ciebie" - pisze Mattera.

Oto co pisze o oznakach świadczących o tym, że jest się religijnym:

1. Oceniasz ludzi po wyglądzie.

Bóg sądzi nas według naszego serca, ale człowiek według wyglądu zewnętrznego (1 Sam. 16,7: "Ale Pan rzekł do Samuela: Nie patrz na jego wygląd i na jego wysoki wzrost; nie uważam go za godnego, albowiem Bóg nie patrzy na to, na co patrzy człowiek. Człowiek patrzy na to, co jest przed oczyma, ale Pan patrzy na serce.").

Słyszałem o wielu kościołach, w których młodzi ludzie nie czuli się mile widziani albo byli potępiani przez liderów, dlatego że mieli tatuaż, kolczyk w nosie albo ubierali się w taki czy inny sposób (W niektórych legalistycznych kościołach mężczyźni muszą nosić garnitur i krawat, by chodzić na nabożeństwa, a kobietom nie wolno nosić make-upu, spodni czy obcinać włosów). Uważam, że dojrzali wierzący powinni ubierać się skromnie. Powinniśmy jednak pozwalać gościom, by przychodzili takimi, jakimi są, a wszyscy wierzący powinni ubierać się tak, jak im wygodnie (z umiarem). Legalistyczne kościoły, które zabraniają ludziom przychodzić na nabożeństwa z powodu ich stroju, przejawiają jedną z oznak religijności.

2. Starasz się zasłużyć na Bożą miłość i zbawienie.

Ponieważ religia w tym artykule odnosi się do ludzkiego wysiłku, by przypodobać się Bogu, motywacja stojąca za wysiłkami w tej kategorii ma związek z przestrzeganiem określonych zasad i przepisów dotyczących zewnętrznego człowieka, by znaleźć się we właściwej pozycji wobec Boga. To jawne naruszenie wersetów, które mówią nam, że jesteśmy zbawieni przez łaskę, a nie przez nasze uczynki (Ef. 2,8-9: "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.").

3. Starasz się przyjąć postawę zewnętrznej świętości bez wewnętrznej przemiany.

Biblia uczy nas, że Bogu bardziej zależy na oczyszczeniu wewnętrznego człowieka (Ps. 51,8: "Oto miłujesz prawdę chowaną na dnie duszy i objawiasz mi mądrość ukrytą.") niż na naszym zewnętrznym dostosowywaniu się do zasad i przepisów. Ci, ktorzy mają tylko formę pobożności bez wewnętrznej przemiany, zaprzeczają Jego mocy (2 Tm. 3,5: "...którzy przybierają pozór pobożności, podczas gdy życie ich jest zaprzeczeniem jej mocy; również tych się wystrzegaj."). Jezus zdecydowanie karcił tych, którzy starali się oczyścić tylko to, co na zewnątrz, a nie pozwalali Bogu, by zajął się ich sercem (Mt. 23). Zaobserwowałem, że bardzo religijni ludzie mają grzeszne zwyczaje, które w końcu się manifestują, ponieważ nie pozwalają oni Bogu, by zmienił ich wnętrze. Im bardziej próbujemy iść za Bogiem wyłącznie przez literę prawa, tym bardziej będzie to podsycać nasze grzeszne skłonności (Rz. 7,7-25).

4. Jesteś zawsze krytyczny na temat życia z Bogiem innych ludzi.

Zauważyłem, że im bardziej ktoś jest religijny, tym bardziej jest krytyczny na temat innych wierzących i usługujących. Ponieważ jest wobec siebie tak bardzo surowy, (religijni ludzie generalnie nie rozumieją łaski i chodzą w samopotępieniu), to jest równie surowy wobec innych.

5. Twoje najbliższe chrześcijańskie relacje są oparte tylko na aktywnościach w ramach służby.

Ludzie religijni są powierzchowni nie tylko w stosunku do Boga, ale również do innych. Ponieważ starają się kontaktować z innymi wyłącznie poprzez aktywności, są odłączeni emocjonalnie i nie wiedzą, jak łączyć się sercem z tymi, z którymi się porozumiewają. To związana z kościołem służba albo funkcja utrzymuje zwykle ich relacje.

6. Spełniasz chrześcijańskie obowiązki, ale nie masz pasji, głodu Boga.

Ludzie religijni tworzą swoją wersję chrześcijaństwa, wykonując dzieła w ramach służby lub chodząc do kościoła. Nie mają głębokiej relacji z Bogiem ani Go nie pragną.

7. Pragniesz pozycji i zaszczytów w kościele bardziej niż zaszczytu od Boga.

Ludzie religijni opierają swoje życie i tożsamość na zewnętrznym człowieku. Dlatego pociągają ich uznanie i tytuły w kościelnym świecie. Jeżeli nie mogą w sposób zasadny otrzymać tytułu służbowego od lokalnego kościoła, to zaangażują się w jakiś kurs internetowy lub inną jednostkę, która zapewni im jakąś etykietę oznaczającą, że są usługującymi.

8. Twoja tożsamość ma korzenie w chrześcijańskim stylu życia zamiast w Chrystusie.

Dojrzali wyznawcy Chrystusa przyjmują swoją główną tożsamość w fakcie, że są "synami" Bożymi, podczas gdy ludzie religijni przyjmują ją w rzeczach, które starają się robić dla Boga i swojego kościoła.

9. Znasz prawdę o Jezusie, ale nie Jego drogę.

Ludzie religijni nadają duże znaczenie doktrynom, które gromadzą w głowie. Popełniają błąd, sądząc, że jeśli mają dobre doktryny, to są dojrzałymi wierzącymi. To, że wiemy coś o Bogu, nie oznacza, że mamy z Nim społeczność i znamy Go i Go doświadczamy.

10. Bronisz prawości, ale w środku jesteś pełen złości i odrzucenia.

Ludzie religijni znają całe chrześcijańskie słownictwo, wiedzą, jak się zachowywać i ustawiać w określonych sytuacjach i używają tego do zyskiwania wpływu w kręgach kościelnych. Jednak wysiłki, by zrobić z siebie chrześcijańską personę, nie potrwają długo. Ci, którzy polegają na takiej powierzchowności, są po prostu religijni i nie będą potrafili poradzić sobie ze zranieniami, bólem i rozczarowaniami w życiu. Skutkiem jest dualizm - wydają się prawi, ale w środku są pełni złości, odrzucenia i zazdrości.

Po wymienieniu powyższych 10 punktów Joseph Mattera pisze:

Kończąc, chcę podkreślić, że każdy z nas może odnieść się do jednej z tych 10 kategorii w pewnych momentach naszego życia. Dobra wiadomość jest taka, że Bóg wzywa nas, byśmy zagłębili się w Nim i doświadczyli Jego niekończącej się miłości i pokoju. Jedynym sposobem, by doświadczyć Jego życia w pełni, jest pozwolenie Mu rosnąć, byśmy automatycznie się zmniejszali (J. 3,30). Kiedy spróbujemy to odwrócić, będziemy zwyczajnie religijni, a Bóg pozwoli nam na niepowodzenie.

Czytaj także inny artykuł Josepha Mattery: Wymieniono różnice pomiędzy amerykańskim i biblijnym chrześcijaństwem. To też polskie problemy?

Źródło: Charisma News

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.