Jak wyginęły dinozaury? Czy żyły razem z ludźmi? Czołowy kreacjonista tłumaczy na podstawie Biblii

Jak wyginęły dinozaury? Czy żyły razem z ludźmi? Czołowy kreacjonista tłumaczy na podstawie Biblii

niedziela, 29 listopad 2015 00:00
Jak wyginęły dinozaury? Czy żyły razem z ludźmi? Czołowy kreacjonista tłumaczy na podstawie Biblii fot. Creation Museum

Dinozaury - czy są w Biblii fragmenty na temat ich istnienia? Czy żyły w tych samych czasach, co człowiek?

Mówi o tym założyciel i szef kreacjonistycznego centrum Answers in Genesis (Odpowiedzi w Księdze Rodzaju). Oto co napisał:

Ken HamZgodnie z historią, którą wszyscy słyszeliśmy z telewizji, filmów, gazet, a także większości magazynów i książek, dinozaury żyły miliony lat temu. Według ewolucjonistów, "rządziły ziemią" przez 140 milionów lat i wymarły około 65 milionów lat temu. Naukowcy nie wykopują jednak niczego z etykietkami z tamtych czasów. Oni odkrywają jedynie martwe dinozaury (ich kości). Na tych kościach nie ma etykietek z wyjaśnieniem, ile mają lat. Koncepcja milionów lat ewolucji to po prostu historia ewolucjonistów na temat przeszłości. Żaden naukowiec nie widział, jak dinozaury żyją w tym rzekomym okresie. Tak naprawdę, nie ma dowodów, że świat i jego warstwy skamieniałości mają miliony lat. Żaden naukowiec nigdy nie widział śmierci dinozaurów. Oni znajdują tylko kości, a ponieważ wielu z nich jest ewolucjonistami, więc starają się dopasować historię dinozaurów do swoich poglądów.

Inni naukowcy, zwani kreacjonistami, mają odmienny pogląd na to, kiedy żyły dinozaury. Wierzą, że mogą rozwiązać jakiekolwiek tajemnice dotyczące dinozaurów i pokazać, jak dowody wspaniale zgadzają się z ich pojęciem przeszłości, przekonaniami, które wywodzą się z Biblii. Biblia, Boża specjalna księga (albo właściwie zbiór ksiąg) twierdzi, że każdy jej pisarz był w ponadnaturalny sposób zainspirowany, by napisać dokładnie to, co Stwórca chciał, by dla nas napisał, żebyśmy wiedzieli, skąd my (i dinozaury) pochodzimy, dlaczego tu jesteśmy i jaka będzie nasza przyszłość. Pierwsza księga w Biblii, Księga Rodzaju (Genesis), uczy nas wielu rzeczy o tym, jak powstał wszechświat i życie. Mówi nam, że Bóg stworzył wszystko - ziemię, gwiazdy, słońce, księżyc, rośliny, zwierzęta i pierwszych dwoje ludzi.

Choć Biblia nie mówi dokładnie, jak dawno temu Bóg stworzył świat i żyjące na nim istoty, możemy w przybliżony sposób określić datę stworzenia, czytając Biblię i zwracając uwagę na pewne ciekawe fragmenty:

1. Bóg stworzył wszystko w sześć dni. Nawiasem mówiąc, uczynił to, by wyznaczyć wzór dla ludzkości, który stał się naszym 7-dniowym tygodniem (Księga Wyjścia, 20,11). Bóg pracował przez sześć dni i odpoczywał przez jeden jako model dla nas. Dalej, bibliści powiedzą ci, że hebrajskie słowo określające "dzień" w 1. rozdziale Księgi Rodzaju może w tym kontekście oznaczać tylko zwykły dzień.

2. Biblia mówi nam, że Bóg stworzył pierwszego mężczyznę i pierwszą kobietę - Adama i Ewę - szóstego dnia. Wiele faktów odnośnie tego, kiedy urodziły się ich dzieci i wnuki, znajduje się w Księdze Rodzaju. Te genealogie znajdują się w całym Starym Testamencie aż do czasów Chrystusa. Z pewnością, nie były to chronologie trwające miliony lat.

Dodając wszystkie daty i przyjmując, że Jezus Chrystus, Syn Boży, przyszedł na ziemię prawie 2 tysiące lat temu, dochodzimy do wniosku, że stworzenie ziemi i zwierząt (w tym dinozaurów) miało miejsce tylko tysiące (być może tylko 6 tys. lat), a nie miliony lat temu. Dlatego Biblia ma rację, że dinozaury musiały żyć w okresie ostatnich tysięcy lat.

Jak powstały dinozaury?

Ewolucjoniści twierdzą, że dinozaury wyewoluowały w ciągu milionów lat. Wyobrażają sobie, że jeden rodzaj zwierzęcia stopniowo przemieniał się przez długi czas i stał się innym rodzajem. Na przykład, wierzą, że w toku tego procesu płazy zmieniły się w gady (w tym dinozaury). To oznaczałoby oczywiście, że w tym czasie byłyby miliony osobników "przejściowych" z płazów do gadów. Dowodów tych "form przejściowych", jak są nazywane, powinno być wiele. Jednak wielu ekspertów ds. skamieniałości przyznaje, że nie znaleziono ani jednej bezsprzecznej formy przejściowej pomiędzy jakimikolwiek grupami istot. Jeżeli dinozaury wyewoluowały z płazów, to powinny być na przykład dowody w skamieniałościach zwierząt, które są w części dinozaurami, a w części czymś innym. Nie ma jednak na to dowodów gdziekolwiek. Zresztą, jeśli pójdziemy do jakiegokolwiek muzeum, ujrzymy skamieniałości dinozaurów, które były w 100 proc. dinozaurami, a nie czymś pomiędzy. Nie ma dinozaurów 25-, 50-, 75-, a nawet 99-procentowych. Wszystkie są dinozaurami w 100 procentach!

Biblia mówi nam, że Bóg stworzył wszystkie zwierzęta lądowe szóstego dnia stworzenia. Ponieważ dinozaury były zwierzętami lądowymi, musiały zostać stworzone właśnie tamtego dnia razem z Adamem i Ewą, którzy również powstali szóstego dnia (Rodz. 1,24-31). Jeśli Bóg zaprojektował i stworzył dinozaury, to były w pełni funkcjonalne, zaprojektowane, by robiły to, do czego zostały stworzone i były w 100 proc. dinozaurami. To właśnie odzwierciedlają dowody w skamieniałościach.

Ewolucjoniści mówią, że żaden człowiek nigdy nie żył razem z dinozaurami. Biblia mówi jednak jasno, że dinozaury i ludzie musieli żyć razem. Zresztą, jak zaraz zobaczymy, jest na to wiele dowodów.

Co jadły dinozaury?

Biblia naucza (w Księdze Rodzaju 1,29-30), że pierwsze zwierzęta (i pierwsi ludzie) miały nie jeść mięsa. W pierwotnym stworzeniu nie było mięsożerców. Nie było też śmierci. To był nieskalany świat, a Adam i Ewa i zwierzęta (w tym dinozaury) żyli w doskonałej harmonii, jedząc tylko rośliny.

Niestety, nie pozostało tak zbyt długo. Adam zbuntował się przeciwko swojemu Stwórcy, przynosząc grzech na świat (Rodz. 3,1-7, Rz. 5,12). Z powodu tego buntu, Adam i za nim wszyscy jego potomkowie (także ty i ja) oddali prawo do życia ze świętym (bezgrzesznym) i sprawiedliwym Bogiem. Dlatego Bóg osądził grzech i śmierć.

Biblia jasno naucza od Księgi Rodzaju do Objawienia św. Jana, że zanim Adam zgrzeszył, nie było śmierci zwierząt ani ludzi. (Spośród wielu wersetów zobacz te: Rz. 5,12, Rodz. 2,17, Rodz. 1,29-30, Rz. 8,20-22, Dz. 3,21, Hebr. 9,22, 1 Kor. 15, Obj. 21,1-4, Obj. 22,3). To oznacza, że nie mogło być żadnych skamieniałości zwierząt (i kości dinozaurów) przed grzechem.

Po grzechu Adama zwierzęta i ludzie zaczęli umierać. To był już inny świat, świat grzechu i zmagania. Świat, który był kiedyś piękny, teraz cierpiał pod przekleństwem nałożonym przez Stwórcę (Rodz. 3,14-19). Została dana jednak obietnica (Rodz. 3,15), że Bóg zapewni drogę zapłaty za grzech, by człowiek mógł do Niego wrócić.

Dlaczego znajdujemy skamieniałości dinozaurów?

W 6. rozdziale Księgi Rodzaju czytamy, że wszelkie ciało (człowiek i zwierzęta) "skaziło drogę swoją na ziemi" (Rodz. 6,12). Być może ludzie i zwierzęta zabijali siebie nawzajem. Być może dinozaury zaczęły zabijać inne zwierzęta i ludzi. W każdym razie, Biblia określa świat jako "niegodziwy".

Z powodu tej niegodziwości, Bóg ostrzegł pobożnego człowieka o imieniu Noe, że zniszczy świat przez potop (Rodz. 6,13). Dlatego nakazał mu, żeby zbudował wielki statek (arkę), aby zwierzęta lądowe wszelkiego rodzaju (co musiało oznaczać także dinozaury) i rodzina Noego przetrwały na pokładzie podczas zniszczenia ziemi (Rodz. 6,14-20).

Niektórzy ludzie sądzą, że dinozaury były zbyt duże albo że było ich zbyt wiele, by weszły na arkę. Nie było jednak wielu różnych rodzajów dinozaurów. Istnieją setki ich nazw, ale wiele z nich zostało nadanych po prostu ze względu na kości i szkielety tych samych dinozaurów znajdowanych w innych krajach czy różne odmiany i rozmiary. W rzeczywistości mogło być mniej niż 50 rodzajów dinozaurów.

Bóg posłał po parze każdego zwierzęcia lądowego do arki (Rodz. 7,2-3, 7,8-9). Nie było wyjątków. Dlatego, dinozaury musiały być na arce. Choć na wielkim statku było dużo przestrzeni dla dużych zwierząt, być może Bóg posłał młode osobniki do arki, które wzrost miały jeszcze przed sobą.

A co stało się ze wszystkimi zwierzętami lądowymi, które nie weszły na arkę? Po prostu utonęły. Wiele zostało przykrytych tonami błota, gdy woda pokrywała ląd (Rodz. 7,11-12, 19). Z powodu tego szybkiego pochówku, wiele zwierząt mogło zostać zachowanych w skamieniałościach. Jeśli to nastąpiło, to należałoby się spodziewać dowodów w postaci miliardów istot pochowanych w warstwach skał (uformowanych z tego błota) na całej ziemi. Dokładnie to jest znajdowane.

Nawiasem mówiąc, powódź dni Noego nastąpiła prawdopodobnie zaledwie nieco ponad 4,5 tys. lat temu. Kreacjoniści uważają, że uformowało to wiele warstw skamielin na ziemi (dodatkowe warstwy zostały uformowane przez inne powodzie, podczas gdy ziemia osiadała po wielkiej powodzi). Stąd, skamieniałości dinozaurów, które uformowały się w rezultacie tej powodzi, powstały około 4,5 tysiąca, a nie miliony lat temu.

Czy dinozaury żyły w niedawnych czasach?

Jeżeli dinozaury różnego rodzaju przetrwały powódź, to musiały zejść z arki i żyć na świecie po potopie. W Biblii, Księdze Hioba 40,15-24, Bóg opisuje Hiobowi (który żył po potopie) wielką bestię, którą Hiob znał. To wielkie zwierzę zwane "behemot" jest określone jako "przedniejsze z dzieł Bożych", być może największe zwierzę lądowe stworzone przez Boga. On wyprężał swój ogon jak cedr! Choć niektórzy mówią, że to mógł być słoń albo hipopotam, jego opis pasuje właściwie opisowi dinozaura takiego jak Brachiozaur. Słonie i hipopotamy z pewnością nie mają ogonów, jak drzewo cedrowe! Zresztą, bardzo niewiele zwierząt jest w Biblii tak dokładnie opisanych. Wbrew temu, co wielu może sądzić, dinozaury są częściej nadmieniane w Biblii niż większość zwierząt! A więc dinozaury, różnego rodzaju, musiały żyć z ludźmi po potopie.

Czy o dinozaurach są wzmianki w starożytnej literaturze?

Co ciekawe, słowo "smok" pojawia się niejednokrotnie w Starym Testamencie. W większości przypadków słowo "dinozaur" można byłoby zamienić ze słowem "smok" i bardzo dobrze by pasowało. Kreacjoniści wierzą, że dinozaury były nazywane smokami zanim słowo "dinozaur" zostało wynalezione w XIX wieku. Nie powinniśmy oczekiwać, że znajdziemy słowo "dinozaur" w Bibliach, takich jak Biblia króla Jakuba (z roku 1611), ponieważ zostały one przetłumaczone na długo zanim to słowo weszło do użytku.

Jest też wiele bardzo starych książek historycznych w różnych bibliotekach na całym świecie, w których znajdują się szczegółowe zapisy o smokach i ich spotkaniach z ludźmi. Niespodziewanie (mniej niespodziewanie dla kreacjonistów) wiele tych opisów pasuje do tego, jak współcześni naukowcy opisują dinozaury, nawet tyranozaura. Niestety, te dowody nie są uznawane za ważne przez ewolucjonistów. Dlaczego? Tylko dlatego, że wierzą, że człowiek i dinozaury nie żyły w tym samym czasie! Jednak im więcej badamy literaturę historyczną, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z przytłaczającej liczby dowodów, że smoki były rzeczywistymi zwierzętami, w dużym stopniu podobnymi do naszych współczesnych rekonstrukcji dinozaurów, a ich istnienie zostało zanotowane przez wielu różnych ludzi, także zaledwie kilkaset lat temu.

Co stało się z dinozaurami?

Ewolucjoniści używają wyobraźni, odpowiadając na to pytanie. Ze względu na swoje przekonanie, że dinozaury "rządziły" światem przez miliony lat, a potem zniknęły miliony lat zanim człowiek rzekomo wyewoluował, musieli stworzyć najróżniejsze przypuszczenia dotyczące tego "tajemniczego" zniknięcia.

Czytając ewolucjonistyczną literaturę, zdziwisz się zakresem koncepcji ich wyginięcia. Oto tylko krótka lista tych teorii:

Dinozaury zdechły z głodu; zdechły z przejedzenia; zostały otrute; oślepły z powodu zaćmy i nie mogły się rozmnażać; ssaki zjadły ich jaja. Inne przyczyny obejmują: pył wulkaniczny, trujące gazy, komety, plamy na słońcu, meteoryty, masowe samobójstwo, zaparcie, pasożyty, kurczący się mózg, dyskopatię, zmiany w składzie powietrza itd.

Oczywiste jest, że ewolucjoniści nie wiedzą, co się stało i chwytają się różnych opcji. W niedawno wydanej książce ewolucyjnej na temat dinozaurów "A New Look At the Dinosaurs" (Nowe spojrzenie na dinozaury) autor napisał:

"Teraz pojawia się ważne pytanie. Co spowodowało wyginięcie w jednym konkretnym punkcie czasu, około 65 mln lat temu? Zasugerowano dziesiątki powodów. Niektóre poważne i rozsądne, inne dość szalone, a inne to po prostu żarty. Każdego roku powstają nowe teorie. Problem w tym, że jeśli mamy znaleźć tylko jedną przyczynę dotyczącą wszystkich wygninięć, to musiałaby ona stanowić wyjaśnienie dla śmierci wszystkich zwierząt lądowych i morskich w tym samym czasie. Tymczasem w obu przypadkach dotyczyłaby tylko niektórych z tych zwierząt, bo wiele mieszkańców lądu i mórz żyło dalej i przeszło do kolejnej epoki. Niestety, nie istnieje więc takie wyjaśnienie" (Alan Charig, str. 150).

Ale jedno takie wyjaśnienie istnieje. Jeśli usuniemy ramy ewolucyjne, pozbędziemy się milionów lat i weźmiemy Biblię na poważnie, to znajdziemy wyjaśnienie zgodne z faktami i logiczne:

W czasie powodzi wiele morskich istot zginęło, ale niektóre przetrwały. Wszystkie zwierzęta lądowe spoza arki zginęły, ale przedstawiciele wszystkich rodzajów, które przetrwały na arce, żyły w nowym świecie po potopie. Dla tych zwierząt lądowych (w tym dinozaurów) nowy świat był inny od tego sprzed powodzi. Z powodu rywalizacji o jedzenie, którego nie było tak dużo, z powodu innych katastrof, polowań, niszczenia siedlisk itd. wiele gatunków w końcu wymarło. Grupa zwierząt, które określamy dziś jako dinozaury, również wyginęła. Zresztą, spora liczba zwierząt wymiera każdego roku. Zdaje się to zasadą w historii ziemi (nie powstawanie nowych typów zwierząt, czego można byłoby oczekiwać po ewolucji).

Czy kiedykolwiek ujrzymy żywego dinozaura?

Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie. Ale znowu - niektórzy naukowcy przypuszczają, że mała liczba dinozaurów mogła przetrwać w odległych dżunglach. Wciąż odkrywamy nowe gatunki zwierząt i roślin w rejonach, które były zbyt trudne do zbadania. Tubylcy w niektórych krajach opisują zwierzęta odpowiadające opisowi dinozaura.

Kreacjoniści oczywiście nie byliby zdziwieni, gdyby ktoś odnalazł żywego dinozaura. Ewolucjoniści musieliby wtedy wytłumaczyć, dlaczego wygłaszali dogmatyczne stwierdzenia o tym, że człowiek i dinozaur nigdy nie żyli w tym samym czasie. Podejrzewam, że powiedzieliby, że ten dinozaur jakoś przetrwał, bo był uwięziony w odległym terenie, który pozostawał niezmienny od milionów lat. Bez względu na to, co zostanie odnalezione i jak bardzo zawstydzi to koncepcje ewolucjonistów, zawsze będą w stanie wymyślić "odpowiedź", bo ewolucja to wiara. To nie nauka, nie fakt!

Zobacz także: Nauka potwierdza biblijny opis stworzenia świata (ZOBACZ WIDEO)

Źródło: answersingenesis.org

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Jezdro · 1 miesiecy temu
    Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie pisma w tym biblia, traktują o pamięci ( Ziemia) danego człowieka. Np. Noe, Mojżesz, Józef z Arymatreii ( Jozafat-Jezus). Chyba że ktoś z Was jest przekonany że człowiek może chodzić po wodzie, rozmnażać chleb i ryby itp. 

Ostatnie komentarze

@BereiczykBERGOGLIO = blasphemator: www.vatican.va/content/francesco/en/cotidie/2017/documents/papa-francesco-cotidie_20170404_in-the-sign-of-the-cross.html
quotation:“as a reminder of the One who made himself to be sin, who made himself to be devil, serpent for us; who ...
@BereiczykTen kto dziś pełni rolę papieża, Jorge Bergoglio nie ma już mocy Kluczy Piotrowych, został Ich pozbawiony z powodu wejścia do wnętrza Kościoła Świętego głoszonych ...
@BereiczykW tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
W tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO nazwano Jezusa diabłem („stał się diabłem, wężem dla nas”), w tym „kościele”, w którym OSZCZERCZO powiedziano, że Jezus „przybrał ...
Mało im skandali to przybyli do Polski żeby łowić naiwnych!
warto zobaczyć film dokumentalny na platformie HBO MAX
@LilaAle nie mówił tak o matce Pana.
Ten pastor który nazywa Matkę Boską Demonem? Jest znany pomiedzy Fundamentalnej protestanckiej polskiej połoni w Stanach i w Kanadzie… ma wielkie powodzenie.. przestraszajca herezja przeciwko ...

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.