Picie alkoholu w Sylwestra - grzech czy nie? Zobacz odpowiedź

Reklama

Picie alkoholu w Sylwestra - grzech czy nie? Zobacz odpowiedź

piątek, 01 styczeń 2016 18:43
Picie alkoholu w Sylwestra - grzech czy nie? Zobacz odpowiedź

Zabawa sylwestrowa - niektórzy suto ją zakrapiali. Inni tylko trochę, a jeszcze inni wcale. Co jest grzechem, a co nie?

Świętowanie Nowego Roku jest biblijne, ale to, jak to robisz, może już nie być - czytamy w artykule Shari Abbott ze służby Reasons for Hope (Powody do Nadziei)

Abbott tak wyjaśnia to zagadnienie:

Izrael świętował swój Nowy Rok co roku. Robili to tak, jak Bóg przykazał. Jak wszyscy wiemy, wiele dzisiejszych sposobów świętowania jest dalekich od Biblii.

Nowy Rok w Biblii

Podczas gdy nasz Nowy rok ma początek 1 stycznia, w Biblii Nowy Rok dla Izraela rozpoczynał się jesienią, w miesiącu Tishri, który jest pierwszym miesiącem kalendarza cywilnego i siódmym religijnego.

"Powiedz synom izraelskim tak: W miesiącu siódmym, pierwszego dnia tegoż miesiąca, będziecie mieli dzień odpoczynku, dzień pamiętny, obwołane trąbieniem, święte zgromadzenie; żadnej ciężkiej pracy wykonywać nie będziecie, a składać będziecie ofiary ogniowe dla Pana." (Księga Kapłańska 23,24-25).

Zgodnie z żydowską tradycją, jest to rocznica stworzenia Adama i Ewy, ale pamiętajmy, że to tylko tradycja. Nie przeczytamy o tym w Biblii. Biblijną nazwą dla żydowskiego Nowego Roku jest "Yom Teruah", co dosłownie oznacza dzień krzyku lub robienia hałasu. Yom Teruah rozpoczyna jesienny festiwal Święta Trąbek i jest Dniem Świętym. Ten dzień jest cześciej nazywany Rosh Hashanah, co dosłownie oznacza "głowa roku".

Księga Kapłańska jasno wskazuje, że pierwszy dzień Nowego Roku ma być dniem odpoczynku i dźwięku trąby. Dzień Święty oznacza, że był to odpoczynek w Panu. Izraelici wspominali też, co On dla nich uczynił.

Niestety, większość naszych noworocznych imprez ma niewiele wspólnego z odpocznieniem i pamięcią o Jezusie. Współczesne sposoby świętowania Nowego Roku koncentrują się raczej na przyjaciołach, zabawie, jedzeniu i imprezowaniu.

Choć nie są one oparte na Biblii, nie musi to oznaczać, że są niebiblijne. Żydzi mieli świętować różne wydarzenia i my mamy wolność w Chrystusie, by robić to samo. Chodzi jednak o to, że nasze spotkania nie powinny sprzyjać grzesznym myślom, słowom czy zachowaniom. Tak naprawdę sprowadza się to do tego, jak świętujemy Nowy Rok i jak zachowujemy się na imprezach.

Picie alkoholu w Sylwestra

Tu powstaje pytanie czy właściwe jest picie alkoholu w Sylwestra? Odpowiedź na nie podlega osobistemu rozeznaniu. Biblia nie mówi, że picie alkoholu jest grzechem. Mówi natomiast, że jest nim pijaństwo. Być może w porządku jest wypicie jednego drinka, ale już nie to, by alkohol kontrolował nasze myślenie i zachowanie (u niektórych osób nawet jeden drink do tego wystarczy). Podkreślę jeszcze raz: jakikolwiek poziom pijaństwa jest grzechem.   Polecam, byś rozpoczynając Nowy Rok, czynił to z umysłem skoncentrowanym na Tym, który przeprowadził cię przez poprzedni i który otwiera przed tobą ten nowy rok życia.

Zobacz także: Chrześcijanie, pić czy nie pić? Ciekawa opinia

Reklama

Źródło: Reasons for Hope

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.