5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o darze języków

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o darze języków

czwartek, 06 sierpień 2020 07:31
5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o darze języków fot. Pixabay.com

Duchowy dar mówienia w językach. Czy jest od Boga? Czy wierzący powinni go przyjąć, a może zignorować czy się mu sprzeciwić? Są pytania jego dotyczące, które zasługują na biblijną odpowiedź. Oto pięć z nich.

1. Czy mówienie w językach jest od Boga czy od diabła?

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o mówieniu w językach, jest to, co powiedział Jezus. A powiedział w Ewangelii Marka 16,17:

"Takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą".

Jezus zadeklarował, że języki to ponadnaturalny znak, który może i powinien towarzyszyć każdemu, kto w Niego wierzy. Bóg nie daje swoim dzieciom złych darów, więc nie powinniśmy się obawiać czy kpić z daru języków.

2. Czy ludzie zmyślają mówienie językami?

Może to być język znany lub język niebiański. Oba nie są znane samemu mówcy i pozwalają mu na bezpośrednią komunikację z Bogiem. Apostoł Paweł napisał w 1 Liście do Koryntian 13,1: "Choćbym mówił językami ludzkimi i anielskimi...".

Kiedy otrzymujesz dar języków, Duch Święty w ułamku sekundy przekazuje język do twojego ducha, choć nigdy się go nie uczyłeś.

W 2006 roku badacze z Uniwersytetu Pensylwanii zbadali zdjęcia mózgu pięciu osób, kiedy mówiły językami. Rezultat  został opublikowany w dzienniku "New York Times". Prowadzący badanie dr Andrew Newberg wyciągnął następujący wniosek:

"Zauważyliśmy zmiany, które wystąpiły w funkcjonowaniu mózgu. Zmniejszona aktywność płatów czołowych podczas praktyki mówienia językami jest fascynująca (...) Nasze badanie pokazuje, że te podmioty nie sprawują kontroli nad normalnymi ośrodkami językowymi podczas tej aktywności, co jest zgodne z ich opisem braku wewnętrznej kontroli podczas mówienia językami".

Dr Newberg dodał: "Niesamowite jest to, w jaki sposób zdjęcia potwierdzają interpretację tych ludzi odnośnie tego, co się dzieje. Oni opisują to i wierzą, że to Bóg mówi przez nich".

Mówienie w językach to nie jest sfabrykowany język. To duchowy język dany nam przez Boga, by się z Nim komunikować.

3. Czy mówienie w językach to jedynie peryferyjny dar, który otrzymuje tylko niewiele osób?

Dar języków był najpowszechniejszym duchowym darem w Nowym Testamencie. Biblia mówi nam w Dziejach Apostolskich 2,4, że wszyscy ze 120 uczniów w Dniu Pięćdziesiątnicy mówili językami w górnej izbie:

"I ukazały się im języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i usiadły na każdym z nich. I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał".

Nie wiemy czy wszyscy otrzymali dar wiary, uzdrowienia czy rozeznania, ale wiemy, że wszyscy otrzymali dar języków.

Dziś na świecie jest ponad 600 milionów charyzmatycznych zielonoświątkowych wierzących. To druga największa grupa chrześcijan po katolikach. Zielonoświątkowcy i kościoły charyzmatyczne nie są małym, peryferyjnym ruchem. Wręcz przeciwnie. Stanowią najszybciej rosnący ruch religijny na świecie. Dar języków nie jest zarezerwowany tylko dla nielicznych. Apostoł Paweł napisał wyraźnie w 1 Koryntian 14,5, że chciał, aby każdy wierzący modlił się w językach: "A pragnąłbym, żebyście wy wszyscy mówili językami".

4. Czy dar języków przestał działać po pierwszym wieku czy też jest nadal aktywny?

Doktryna secesjonizmu jest silnie zakorzeniona w chrześcijaństwie reformowanym. To przekonanie, że dary apostolskie i charyzmatyczne (w tym dar języków) skończyły się po śmierci pierwszych 12 apostołów. Jednak kilku znanych tzw. ojców Kościoła jak Justyn Męczennik (100-165), Ireneusz (115-202), Tertulian (160-220) i Orygenes (185-254) potwierdziło, że dary duchowe, w tym mówienie w językach, były nadal aktywne w Kościele w tamtych czasach, na długo po śmierci apostoła Jana około 100. roku naszej ery.

Apostoł Piotr w Dziejach Apostolskich 2,39 zadeklarował, że dar Ducha Świętego jest dla każdego, kto jest powołany przez Boga: "Obietnica ta bowiem odnosi się do was i do dzieci waszych oraz do wszystkich, którzy są z dala, ilu ich Pan, Bóg nasz, powoła."

Apostoł Paweł napisał w 1 Kor. 13,8-9, że kiedy to, co doskonałe nadejdzie, języki się skończą. Jest to odniesienie do powtórnego przyjścia Chrystusa. Biblia uczy, że nikt nie jest doskonały poza Nim. Kiedy Chrystus powróci, to nie będziemy potrzebować mówić w językach, by komunikować się z Bogiem, ponieważ będziemy z Nim. Ale do tego czasu języki są dostępne dla każdego wierzącego, który ich pragnie.

5. Co ludzie mówią, kiedy modlą się w językach?

Biblia ujawnia pięć głównych rzeczy, które się dzieją, kiedy wierzący modlą się językami:

1. Mówią bezpośrednio do Boga. 1 Kor. 14,2: " Bo kto językami mówi, nie dla ludzi mówi, lecz dla Boga; nikt go bowiem nie rozumie, a on w mocy Ducha rzeczy tajemne wygłasza". Języki to intymna i bezpośrednia linia komunikacji z Bogiem.

2. Ogłaszają Boże dzieła. Dzieje Apostolskie 2,11: "Zarówno Żydzi jak prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich, jak w naszych językach głoszą wielkie dzieła Boże".

Kiedy modlimy się w językach, to ogłaszamy dzieła, tajemnice i majestat Boga. Dlaczego miałoby to być czymś złym?

3. Chwalą Boga. Dz. 10,46: "Słyszeli ich bowiem, jak mówili językami i wielbili Boga". Nawet jeśli nie rozumiemy, co mówimy w językach, chwalimy Boga w Duchu (1 Kor. 14,16).

4. Budują siebie. 1 Kor. 14,4: "Kto językami mówi, siebie tylko buduje; a kto prorokuje, zbór buduje.". Modlitwa w językach jest jak duchowy trening - buduje cię i umacnia cię duchowo.

5. Duch Święty modli się przez nich, ogłaszając Bożą wolę. List do Rzymian 8,26-27: "Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach. A Ten, który bada serca, wie, jaki jest zamysł Ducha, bo zgodnie z myślą Bożą wstawia się za świętymi."

Modlitwa w Duchu przyniesie objawienie i wejrzenie w Bożą wolę dla twojego życia.

Jeśli nie wierzysz w dar języków albo miałeś złe doświadczenie z ruchem charyzmatycznym, to zachęcam cię byś studiował Pismo, mając otwarty umysł. Poproś Ducha Świętego, by objawił ci prawdę o językach.

Jeśli pragniesz daru języków, to módl się o niego w wierze, aż go otrzymasz. Jezus powiedział w Ewangelii Łukasza 11,13: "Jeśli więc wy, którzy jesteście źli, umiecie dobre dary dawać dzieciom swoim, o ileż bardziej Ojciec niebieski da Ducha Świętego tym, którzy go proszą."

Czasami musimy poprosić i wciąż prosić, szukać i nie przestawać, pukać aż otrzymamy odpowiedź na naszą modlitwę.

Jeśli już masz dar języków, to używaj go codziennie. W 1 Kor. 14,18 apostoł Paweł chlubił się tym, jak często mówił językami: "Dziękuję Bogu, że ja o wiele więcej językami mówię, niż wy wszyscy".

Czy pojawiają się nadużycia, jeśli chodzi o używanie daru języków? Tak, oczywiście i powinny być korygowane, ale nie wylej dziecka z kąpielą, odrzucając cały dar języków. Weźmy sobie słowa apostoła Pawła z 1 Kor. 14,39 do serca: "Tak więc, bracia moi, starajcie się gorliwie o dar prorokowania i językami mówić nie zabraniajcie".

Autor artykułu - Brian Alarid, pastor kościoła Passion Church w Albuquerque w Nowym Meksyku i lokalny koordynator Stowarzyszenia Ewangelizacyjnego Billy'ego Grahama/My Hope.

Na podstawie: Charisma News

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Grzegorz · 9 miesiecy temu
  W niewysłowionych westchnieniach!!! Czyli bez slów! Rozumiem że mogę otrzymać dar mówienia językami ( innym językiem niż mój ojczysty aby np. zwiastować Ewangelię) ale sylabiczny bełkot jaki wiele razy słyszałem jest zwiedzeniem i w Biblii nie ma o tym słowa. Jest natomiast o językach zrozumiałych ( słyszeli ich jak mówili w ich ojczystym  języku Medowie , Portowie itd.) Dlatego trzeba być czujnym aby nie dać się zwieść że sylabiczny bełkot to dar języków. Absolutnie tak nie jest. Czytajmy Biblię i prośmy Ducha Świętego o prawdziwe zrozumienie tego tematu. 
  • This commment is unpublished.
   Kris · 6 miesiecy temu
   @Grzegorz Przemyśl to co piszesz...czy na pewno nie ma tego w Biblii?
  • This commment is unpublished.
   agnessa · 5 miesiecy temu
   @Grzegorz Grzegorz, wiem o czym piszesz, spotkałam się z takim niezrozumialm wręcz bełkotem. O modlitwach typu "ora masaja basaja" itp. Kazdy chyba potrafilby westchnąć slowami "oh Lord" 
  • This commment is unpublished.
   Marek · 5 miesiecy temu
   @agnessa Grzegorz tak tez mi się wydaje. Chyba nie trzeba bełkotać aby zrozumianym zostać przez Boga. Raczej można osobiście nie zrozumieć Bożej intencji gdyż wydawać się może niezrozumiała. Ale co tam nam gra w duszy tez nie wiem. Dlatego chyba tyle instrumentów ma świecie. Szczęść wam Boże. 

Ostatnie komentarze

Ameryka upada. Ale przede wszystkim duchowo. Widzieliście ten film o Bennym Hinnie?: https://youtu.be/d-kIsQ3QKGE?si=sgCqW8o9I6VLtKwx
Chodził do kościoła , ale się nie zaciągał, no ale jak już w końcu przyszedł, to trafił na list biskupa do wiernych. List mu nie ...
Koledzy, kazdy pseudo prorok musi miec na chleb...i to wszystko wyjasnia. Ci ludzi zeruja na niewiedzy biblijnej wierzacych. Guru to w Indiach a nie w ...
Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.