Warszawa

0°C

  Media ogłosiły: papież Franciszek wezwał do nowego porządku świata

  Media ogłosiły: papież Franciszek wezwał do nowego porządku świata

  środa, 08 lipiec 2015 18:56
  papież Franciszek w Ekwadorze papież Franciszek w Ekwadorze kadr z transmisji CTV

  Światowe media cytują papieża Franciszka i piszą, że wezwał do nowego porządku świata.

  Zwierzchnik Kościoła katolickiego pielgrzymuje po Ameryce Łacińskiej.

  Podczas wizyty w Ekwadorze przywołał temat swojej encykliki poświęconej trosce o Ziemię. Zaznaczył, że nasza planeta nie może być eksploatowana przez bogatych dla krótkoterminowych zysków kosztem ubogich.

  - Jako zarządcy tych bogactw, które otrzymaliśmy, mamy zobowiązanie wobec społeczeństwa jako całości i przyszłych pokoleń. Nie możemy pozostawić im tego dziedzictwa bez odpowiedniej troski o środowisko, poczucia dobrodziejstwa zrodzonego z naszej kontemplacji stworzonego świata - powiedział.

  Jego wezwanie w szczególności odpowiada sytuacji w Ekwadorze, kraju ze zróżnicowanym ekosystemem, ale i kraju zależnego od wydobycia ropy naftowej.

  - Dobra Ziemi są dla wszystkich i bez względu na to, jak bardzo ktoś będzie obnosił się ze swoją własnością, ma ona także społeczną hipotekę. Wykorzystywanie zasobów naturalnych, które są w Ekwadorze tak obfite, nie może dotyczyć krótkoterminowych zysków - podkreślił Franciszek.

  Agencja Associated Press w relacji z Ekwadoru pisze o kolejnym wezwaniu papieża do "nowego ekonomicznego i ekologicznego porządku świata", w którym dobra Ziemi byłyby współdzielone przez wszystkich, a nie eksploatowane przez grupę bogatych.

  Narrację agencji powtarza część światowych serwisów, między innymi brytyjski Daily Mail czy amerykańskie Fox News i ABC News.

  Wydaje się jednak, że użycie w kontekście wypowiedzi papieża sformułowania "nowy porządek świata" jest nieco na wyrost. Wyrażenie to kojarzy się bowiem zazwyczaj z utworzeniem ogólnoświatowego rządu.

  Czytaj także: Katolik Jeb Bush o encyklice papieża: mam nadzieję, że nie zostanę za te słowa zganiony, ale...

  Na podstawie: AP

  Chcesz więcej informacji od ChnNews.pl?

   

  Please publish modules in offcanvas position.