Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada"

Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada"

piątek, 09 luty 2024 15:39
Polski kościół ewangeliczny o polityce klimatycznej UE. "Biada" fot. Pixabay.com

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej budzi ostatnio duże emocje. Okazuje się, że także wśród chrześcijan.

W Brukseli słychać coraz ambitniejsze założenia w tej dziedzinie. Komisja Europejska zaleciła właśnie redukcję emisji CO2 do atmosfery o 90 procent do 2040 roku.

To rzecz jasna wiąże się z koniecznością przekształcenia całych sektorów gospodarek. Również ze wzrostem cen energii ze względu na opłaty za emisje gazów cieplarnianych. Już od lipca radykalnie mogą poszybować w górę opłaty za prąd, także w przypadku gospodarstw domowych. Ten wzrost może sięgnąć nawet 80 procent.

Co więcej, od 2035 roku na rynek trafiać mają głównie samochody bezemisyjne. Tymczasem auta elektryczne, przynajmniej na razie, są w praktyce towarem luksusowym. W szczególności w dużych miastach dodatkowo przybywa ograniczeń dla kierowców poruszających się własnym samochodem. Powstają tzw. strefy czystego transportu - niemile widziane są w nich starsze auta niespełniające standardów emisji.

Klimatystom przeszkadza również działalność rolna. Ją także oskarżają o nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Zaczęło się rozważać nawet sposoby powstrzymania emisji do atmosfery metanu emitowanego przez krowy (tak jakby krów nie było przez poprzednie tysiąclecia...).

Rolnicy dostrzegają, co się święci. Już teraz cierpią z powodu nadmiernych kosztów produkcji. W wielu państwach Unii, w tym w Polsce, wyjechali w proteście traktorami na ulice, blokując drogi. Biorą udział w demonstracjach.

Unijna polityka klimatyczna ma wielu krytyków.

Głos w jej sprawie zabrał właśnie Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej "Odnowa" w Dąbrowie Górniczej. Na facebookowym profilu wspólnoty pojawił się komiks, ukazujący ekoaktywistkę w dwóch sceneriach.

W pierwszej głoszącą "potrzebujemy więcej unijnej polityki klimatycznej!", stojącą pośród kwitnących drzew, a także pasących się krów i owiec.

I w drugiej, gdzie piękną przyrodę zastąpiono panelami fotowoltaicznymi i metalowymi wiatrakami. Polityka klimatyczna została wdrożona.

"Dużo lepiej!" - mówi tym razem komiksowa aktywistka.

Oczywiście komiks ma charakter ironiczny, aczkolwiek dający do myślenia...

Kościół zamieścił też komentarz - fragment z Księgi Izajasza 5,20-21:

""Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem; którzy ciemność uważają za światłość, a światłość za ciemność; którzy gorycz uważają za słodycz, a słodycz za gorycz! Biada tym, którzy we własnych oczach uchodzą za mądrych i uważają się za roztropnych!"

Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2024 16:03
Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  Tom · 3 miesiecy temu
  Dziękuję Bogu za obietnice nowej ziemi i nowego nieba. Obj 21:1-5: "I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego. I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi. I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły. I rzekł Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko nowym czynię. I mówi: Napisz to, gdyż słowa te są pewne i prawdziwe."
 • This commment is unpublished.
  towarzysz · 3 miesiecy temu
  Pastorek sch Koszalin w pełni popiera taką politykę, także zbór zborowi nie równy
  • This commment is unpublished.
   Helena · 2 miesiecy temu
   @towarzysz a jak pastorek sie cnazywa,mozemy mu dostarczyc robaki do jedzenia.UGOROWANIE ziemi mu nie przeszkadza?A zielony nieład jest ok.Niesdrowa żywnosc przywozic z Amer.Płd to jest eko,tysiace km na paliwo...a lokalne produkty w*n

Ostatnie komentarze

"ewangelizator"
Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.