Katoliccy biskupi o muzułmanach: nasi bracia i siostry

Reklama

Katoliccy biskupi o muzułmanach: nasi bracia i siostry

sobota, 04 luty 2017 23:46
papież Franciszek i wielki mufti Stambułu Rahmi Yaran modlą się w meczecie w Stambule papież Franciszek i wielki mufti Stambułu Rahmi Yaran modlą się w meczecie w Stambule fot. YouTube/naTemat.pl (Archiwum)

Katoliccy biskupi z USA i Kanady zwrócili się do muzułmanów, nazywając ich "braćmi i siostrami".

W oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej Konferencji Katolickich Biskupów USA, amerykańscy biskupi wyrazili "głębokie zaniepokojenie", jeśli chodzi o wolność religijną w związku z wydaniem przez Donalda Trumpa dekretu w sprawie uchodźców.

Dekret zakazał wjazdu na terytorium USA obywatelom siedmiu w większości muzułmańskich państw (później uchylił go sędzia federalny z Seattle).

W związku z rozporządzeniem Trumpa, wspomniani biskupi wezwali przywódców religijnych do "solidarności" z tymi, których dotknął dekret.

W oświadczeniu zaznaczono, że chodzi "w szczególności o nasze muzułmańskie siostry i braci".

Dodano, że dekret spośród uchodźców z mniejszości religijnych powinien preferować nie tylko chrześcijan, ale i inne mniejszości cierpiące prześladowania. Wymieniono jazydów, szyitów w rejonach zamieszkanych przez sunnitów i vice versa.

"Jesteśmy przekonani, że dla wyznawców Pana Jezusa przyjmowanie obcego i chronienie zagrożonych to istota chrześcijańskiego życia. Zwracamy się więc do naszych muzułmańskich braci i sióstr i wszystkich ludzi wiary - jesteśmy z wami i jesteśmy wam życzliwi" - napisano.

"Braćmi i siostrami" nazwali muzułmanów również katoliccy biskupi w Kanadzie - w związku z niedawnym atakiem terrorystycznym na meczet w mieście Quebec.

Ataku dokonał 27-letni Alexandre Bissonnette, sympatyk skrajnej prawicy.

Jak podaje serwis CatholicNews.com, papież Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za ofiary ataku, a Watykan podkreślił "ważność tego, by chrześcijanie i muzułmanie pozostali zjednoczeni w modlitwie w tych chwilach".

Katolicki arcybiskup Montrealu Christian Lepine powiedział:

"Nic nie może usprawiedliwić takich morderczych aktów wobec niewinnych ludzi. Jesteśmy powołani, by powtórzyć, że niezależnie od naszych przekonań jako istoty ludzkie wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, wszyscy jesteśmy równi, jeśli chodzi o godność".

Z kolei arcybiskup Vancouver J. Michael Miller oświadczył:

"Będziemy docierać w solidarności do społeczności muzułmańskiej, zjednoczeni w modlitwie z naszymi muzułmańskimi braćmi i siostrami za ofiary tego ataku".

Nieco bardziej powściągliwy byli anglikańscy biskupi miasta Quebec i Montrealu.

Ich wspólne oświadczenie brzmiało:

"Oprócz smutku i modlitw, jako uczniowie Jezusa jesteśmy powołani, by wyrazić solidarność z naszymi bliźnimi, którzy są muzułmanami".

Przypomnijmy, że wcześniej papież Franciszek niejednokrotnie mówił, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie są "dziećmi Boga".

W sierpniu ubiegłego roku przywódcy katoliccy i muzułmańscy spotkali się w USA, by zadeklarować, że zarówno chrześcijaństwo, jak i islam miłują życie i sprzeciwiają się terroryzmowi.

"Wiara w jednego Boga jednoczy Żydów, chrześcijan i muzułmanów" - napisano wtedy w deklaracji, która znalazła się na stronie internetowej Konferencji Katolickich Biskupów USA.

Z kolei przed laty Sobór Watykański II ogłosił:

"Plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny” (Lumen gentium 16).

Uwaga. Artykuł ma charakter informacyjny i nie musi odzwierciedlać poglądów redakcji.

Na podstawie: CatholicNews.com, Radio Watykańskie, usccb.org, wiara.pl

Zobacz także: Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.