Katoliccy biskupi o muzułmanach: nasi bracia i siostry

Katoliccy biskupi o muzułmanach: nasi bracia i siostry

sobota, 04 luty 2017 23:46
papież Franciszek i wielki mufti Stambułu Rahmi Yaran modlą się w meczecie w Stambule papież Franciszek i wielki mufti Stambułu Rahmi Yaran modlą się w meczecie w Stambule fot. YouTube/naTemat.pl (Archiwum)

Katoliccy biskupi z USA i Kanady zwrócili się do muzułmanów, nazywając ich "braćmi i siostrami".

W oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej Konferencji Katolickich Biskupów USA, amerykańscy biskupi wyrazili "głębokie zaniepokojenie", jeśli chodzi o wolność religijną w związku z wydaniem przez Donalda Trumpa dekretu w sprawie uchodźców.

Dekret zakazał wjazdu na terytorium USA obywatelom siedmiu w większości muzułmańskich państw (później uchylił go sędzia federalny z Seattle).

W związku z rozporządzeniem Trumpa, wspomniani biskupi wezwali przywódców religijnych do "solidarności" z tymi, których dotknął dekret.

W oświadczeniu zaznaczono, że chodzi "w szczególności o nasze muzułmańskie siostry i braci".

Dodano, że dekret spośród uchodźców z mniejszości religijnych powinien preferować nie tylko chrześcijan, ale i inne mniejszości cierpiące prześladowania. Wymieniono jazydów, szyitów w rejonach zamieszkanych przez sunnitów i vice versa.

"Jesteśmy przekonani, że dla wyznawców Pana Jezusa przyjmowanie obcego i chronienie zagrożonych to istota chrześcijańskiego życia. Zwracamy się więc do naszych muzułmańskich braci i sióstr i wszystkich ludzi wiary - jesteśmy z wami i jesteśmy wam życzliwi" - napisano.

"Braćmi i siostrami" nazwali muzułmanów również katoliccy biskupi w Kanadzie - w związku z niedawnym atakiem terrorystycznym na meczet w mieście Quebec.

Ataku dokonał 27-letni Alexandre Bissonnette, sympatyk skrajnej prawicy.

Jak podaje serwis CatholicNews.com, papież Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za ofiary ataku, a Watykan podkreślił "ważność tego, by chrześcijanie i muzułmanie pozostali zjednoczeni w modlitwie w tych chwilach".

Katolicki arcybiskup Montrealu Christian Lepine powiedział:

"Nic nie może usprawiedliwić takich morderczych aktów wobec niewinnych ludzi. Jesteśmy powołani, by powtórzyć, że niezależnie od naszych przekonań jako istoty ludzkie wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, wszyscy jesteśmy równi, jeśli chodzi o godność".

Z kolei arcybiskup Vancouver J. Michael Miller oświadczył:

"Będziemy docierać w solidarności do społeczności muzułmańskiej, zjednoczeni w modlitwie z naszymi muzułmańskimi braćmi i siostrami za ofiary tego ataku".

Nieco bardziej powściągliwy byli anglikańscy biskupi miasta Quebec i Montrealu.

Ich wspólne oświadczenie brzmiało:

"Oprócz smutku i modlitw, jako uczniowie Jezusa jesteśmy powołani, by wyrazić solidarność z naszymi bliźnimi, którzy są muzułmanami".

Przypomnijmy, że wcześniej papież Franciszek niejednokrotnie mówił, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie są "dziećmi Boga".

W sierpniu ubiegłego roku przywódcy katoliccy i muzułmańscy spotkali się w USA, by zadeklarować, że zarówno chrześcijaństwo, jak i islam miłują życie i sprzeciwiają się terroryzmowi.

"Wiara w jednego Boga jednoczy Żydów, chrześcijan i muzułmanów" - napisano wtedy w deklaracji, która znalazła się na stronie internetowej Konferencji Katolickich Biskupów USA.

Z kolei przed laty Sobór Watykański II ogłosił:

"Plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny” (Lumen gentium 16).

Uwaga. Artykuł ma charakter informacyjny i nie musi odzwierciedlać poglądów redakcji.

Na podstawie: CatholicNews.com, Radio Watykańskie, usccb.org, wiara.pl

Zobacz także: Dalajlama i przedstawiciele innych religii w polskim protestanckim kościele (WIDEO)

Reklama

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

ale z was pokurwieni fanatycy, jan pawel drugi to pedofil i sluga szatana, morderca dzieciecych usmiechow, a autorowi jebie z dupy hujem nie mytym
@MBRozumiem, że twój wujek powstał z grobu po trzech dniach i teraz musisz oddać cały spadek . Ludzie powinni być więc pochowani z telefonem komórkowym, żeby ...
"Przeciwko starszemu skargi nie przyjmuj, chyba że jest ona oparta na zeznaniu dwu lub trzech świadków"
To, że ktoś jest oskarżony jeszcze nie oznacza, że jest ...
@ortodox Tak jest gdy szuka się autorytetu u ludzi, bo ten od Boga nie wystarcza...
A co na to prorok Ryszard Krzywy?
@JoannaZnajdź kochanka. Z twego już nic nie będzie 
@TemperamentnaZnajdź kochanka. Od niego sexu już nie będzie. 

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.