Warszawa

0°C

  Wielkanoc to święto zmartwychwstania Jezusa. W takim razie skąd zając i pisanki?

  Wielkanoc to święto zmartwychwstania Jezusa. W takim razie skąd zając i pisanki?

  niedziela, 31 marzec 2013 15:44
  Wielkanoc to święto zmartwychwstania Jezusa. W takim razie skąd zając i pisanki? fot. n24.de

  Wierzący wspominają dziś zmartwychwstanie Jezusa. Co więc ma z tym wspólnego zając i pisanki?

  Według amerykańskiego kanału History Channel, zwyczaje te wywodzą się Niemiec. Niemieccy imigranci przyjechali do Pensylwanii i przenieśli na grunt USA swoją tradycję znoszącego jaja zająca "Osterhase". Zwyczaj ten rozprzestrzenił się następnie na całe Stany Zjednoczone, a dziś znany jest na całym świecie.

  Z kolei samo połączenie królika i jaj ma związek z jeszcze starszą tradycją, zgodnie z którą królik jest symbolem płodności.

  Jaja, według Barbary Mikkelson z serwisu snopes.com, zostały wchłonięte przez chrześcijaństwo jako symbol zmartwychwstania Chrystusa z grobu.

  Zdaniem dr Quentina Kinnisona, z Uniwersytetu Fresno Pacific, świeckie symbole wielkanocne były nieraz używane również przez chrześcijańskich misjonarzy jako środki ewangelizacji ludów nie znających kultury judeo-chrześcijańskiej.

  - Jaja były używane, by przedstawić istotę życia i zmartwychwstania Chrystusa. Używając tych symboli, chrześcijańscy misjonarze szukali sposobów, by przekazać ewangelię Jezusa Chrystusa ludziom nie mającym wiedzy o historiach biblijnych - podkreślił dr Kinnison.


  Źródło: Christian Post

  Please publish modules in offcanvas position.