Warszawa

-1°C

  Ulf Ekman wstąpi do Kościoła katolickiego

  Ulf Ekman wstąpi do Kościoła katolickiego

  niedziela, 09 marzec 2014 16:02
  Ulf Ekman Ulf Ekman

  Założyciel protestanckiego kościoła Słowo Życia w szwedzkiej Uppsali zostanie przyjęty przez Kościół katolicki.

  Decyzję o dołączeniu do Kościoła katolickiego Ulf Ekman ogłosił podczas niedzielnego nabożeństwa. Oświadczył, że to Bóg prowadzi go w takim kierunku.

  - Wiem, że to jest bardzo radykalny krok, ale ja i Birgitte czujemy w tej decyzji wielki pokój i radość - powiedział.

  Jak wyjawił, postanowienie takie podjął po "wielu modlitwach i refleksjach". Do tych rozmyślań jego i jego małżonkę Birgitte skłoniły między innymi liczne w ostatnich latach kontakty z katolikami.

  - Dla Birgitte i dla mnie to był stopniowy proces, w którym najpierw odkrywaliśmy nowe rzeczy, potem docenialiśmy to, co odkryliśmy, aż wreszcie uczyliśmy się od naszych braci chrześcijan - opisuje swoją drogę ku katolicyzmowi Ekman.

  - Dostrzegliśmy wielką miłość do Jezusa i zdrową teologię opartą na Biblii oraz klasyczne dogmaty. Doświadczyliśmy bogactwa życia sakramentalnego. Dostrzegliśmy też logikę w posiadaniu solidnej struktury kapłaństwa, która utrzymuje wiarę Kościoła i przekazuje ją z pokolenia na pokolenie. Napotkaliśmy na etyczną, moralną siłę i konsekwencję, a także dobroć wobec ubogich i słabych. Ponadto kontakowaliśmy się z przedstawicielami milionów charyzmatycznych katolików, widząc ich żywą wiarę - tłumaczy były pastor Słowa Życia.

  Ekman ma nowy stosunek do katolicyzmu.

  - Wszystko to było pociągające i stanowiło dla nas wyzwanie. Wyzwanie wobec naszych protestanckich uprzedzeń. Zrozumieliśmy, że w wielu przypadkach nie mieliśmy podstaw do krytycyzmu wobec nich (katolików). Potrzebowaliśmy lepiej poznać wiarę katolicką. To sprawiło, że pojęliśmy, iż to Jezus Chrystus doprowadził nas do zjednoczenia z Kościołem katolickim - powiedział.

  Były pastor zaznaczył, że chodzi wyłącznie o jego osobistą życiową podróż.

  - Nie zamierzaliśmy prowadzić Słowa Życia w tym kierunku ani zbiorczo jednoczyć wspólnoty z Kościołem katolickim - podkreślił.

  Kościół Słowo Życia liczy około 3 tys. członków, w tym 12 pastorów. Ekman jest założycielem największej szkoły biblijnej w Skandynawii. Jako nauczyciel Słowa usługiwał w dziesiątkach państw na całym świecie, w tym w Polsce. W swojej wspólnocie służył przez 30 lat. Z funkcji pastora zrezygnował w marcu 2013 roku.

  W listopadzie wziął udział w Forum Ewangelizacyjnym w Krakowie z udziałem katolickich duchownych. W tym samym miesiącu poinformowaliśmy, na katolicyzm przeszedł jego syn - Benjamin.

  Udostępnij

  Opracowanie: ChnNews.pl
  Źródło: ulfekman.org

   

  Please publish modules in offcanvas position.