Jest Kościół, który postawił się w sprawie uchodźców. Zrobił słusznie?

Jest Kościół, który postawił się w sprawie uchodźców. Zrobił słusznie?

sobota, 26 wrzesień 2015 09:36
imigranci w Bułgarii imigranci w Bułgarii fot. YouTube/Krassimir Jankow

Stanowisko tego Kościoła w sprawie przyjmowania imigrantów niewątpliwie wyróżnia się w porównaniu do wielu innych Kościołów i słów papieża Franciszka.

Synod Kościoła prawosławnego w Bułgarii wezwał rząd do nieprzyjmowania większej liczby uchodźców. Jednocześnie podkreślił, że jest pełen współczucia i chce okazać solidarność z tymi imigrantami, którzy już przebywają w kraju.

Kościół stoi na stanowisku, że przyjęcie większej liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu może zagrozić chrześcijaństwu w Bułgarii, a nawet zagrozić jej istnieniu.

Synod odwołał się do Pisma Świętego, Bożych przykazań. Podkreślił, że musi troszczyć się o to, jak przyjmowanie uchodźców wpłynie na los "trzody", jaką "Pan Jezus Chrystus zawierzył jego trosce".

Przywódcy Kościoła stwierdzili także, że obecna fala migracji posiada "wszelkie cechy inwazji".

Jednocześnie zaznaczyli, że czynią i będą czynić, co w ich mocy, by pomagać uchodźcom obecnym w Bułgarii bez względu na wyznawaną przez nich religię i ich narodowość.

Według bułgarskich prawosławnych hierarchów, warunkiem koniecznym dla rozwiązania problemu migracji jest zakończenie wojny.

"Powinien to być pierwszy obowiązek każdego rządu, który chce okazać szacunek dla europejskich zasad człowieczeństwa" - oświadczyli.

Wezwali rząd, by mówił o tym, że na terytoriach, skąd pochodzą uchodźcy, prowadzone są czystki religijne i niszczone jest chrześcijaństwo.

Wcześniej w wywiadzie telewizyjnym centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borysow powiedział:

"Nie chcemy uchodźców, oni są muzułmanami, a my jesteśmy prawosławnymi chrześcijanami. Boję się ich".

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego w Bułgarii w 2011 r. wynika, że blisko 60 proc. mieszkańców tego kraju to prawosławni. Kolejną największą grupą wyznaniową stanowią muzułmanie (wg różnych doniesień - od 8 do 13 proc.). To głównie mniejszość turecka i Romowie.

Stanowisko Kościoła prawosławnego w Bułgarii w sprawie imigrantów wyraźnie różni się od tego, jakie zajął choćby papież Franciszek. Wezwał on parafie do przyjmowania uchodźców. Gotowość do ich przyjęcia wyrazili także katoliccy hierarchowie w Polsce. Oświadczenie wzywające do udzielenia im pomocy wydali ponadto zwierzchnicy polskich Kościołów ewangelicznych.

Zobacz także: Wojciech Cejrowski powiedział, co sądzi na temat przyjęcia przez Polskę uchodźców

Źródło: Sofia Globe, tvn24.pl

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Czy komukolwiek z Was śnił się dinozaur? Skoro ludzie żyli razem z dinozaurami, to powinny one pokazywać się w snach. A tak poza tym wszelkie ...
@LysyTo nie przekresla przeslania Chrystusa-Boga i Czlowieka na chwilę,by poprzez człowiecze cierpienie być bliżej ludzi,zostać zrozumianym  i wskazać,iz tu na Ziemi jest etap,a Wszechświat nie ...
Trochę mała ta fala. Żadnej piany z niej nie będzie.Musicie się bardziej postarać żeby wywołać kolejną psychozę.
@ElaEla, czy ty w tej chasbarze to tak dla korzyści  czy z przekonania(głupoty)?
bluźnierczy allah-azathoth i jego kacerski prorok muhammad-alhazred, ich dzieła to koran-azif
@Urlyk kult św Ulric-a jest lepszy jak to całe Bergoglio

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.