Papież i polski episkopat o zamachach. O jednym nie mówią

Reklama

Papież i polski episkopat o zamachach. O jednym nie mówią

piątek, 18 sierpień 2017 18:58
furgonetka użyta do ataku w Barcelonie furgonetka użyta do ataku w Barcelonie fot. YouTube

Sekretarz stanu Watykanu przesłał w imieniu papieża depeszę arcybiskupowi Barcelony - kardynałowi Juanowi Jose y Omelli.

W depeszy czytamy, że Franciszek wyraża "głębokie współczucie" dla ofiar, które straciły życie w "bezsensownym nieludzkim akcie".

Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego modli się o ich "wieczny spoczynek". Zapewnia o swoim wsparciu i bliskości rannych, ich rodziny, a także społeczeństwo katalońskie i hiszpańskie.

Potępia przemoc, która "obraża Stwórcę" i modli się do Najwyższego, by "pomógł nam kontynuować pracę z determinacją na rzecz pokoju i harmonii na świecie".

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce w depeszy do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Ricardo Blazqueza Pereza, stwierdza, że informację o zamachach w Hiszpanii przyjął "z głębokim smutkiem".

Składa wyrazy współczucia tym, którzy stracili swoich bliskich i zapewnia o solidarności oraz modlitwie.

"Modlimy się zwłaszcza w intencji zmarłych, prosząc Boga – za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej – o pokój wieczny dla nich" - stwierdza.

Odnosi się też do samych aktów terroru.

"W ostatnich miesiącach i latach jesteśmy świadkami zatrważających aktów przemocy, skierowanych wobec bezbronnych, często kobiet i dzieci. Nie chcąc dopuścić, aby ból zrodził nienawiść, modlimy się za tych, którzy dopuszczają się tych haniebnych czynów, prosząc dla nich o opamiętanie i nawrócenie" - pisze.

Jak można zauważyć, ani papież Franciszek ani przewodniczący polskiego episkopatu nie odnieśli się do faktu, że zamachów w Katalonii, w których zginęło 14 osób, a 130 zostało rannych, dokonali islamscy terroryści.

Podobnych odniesień za swojej prezydentury unikał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Z tą tradycją zdecydowanie zerwał Donald Trump, który nie waha się mówić o "islamskim" terroryzmie. Nawet premier Hiszpanii Mariano Rajoy nie był dziś poprawny politycznie i powiedział wprost o "dżihadystycznym terroryzmie".

Na podstawie: News.va, episkopat.pl

Zobacz także: Papież Franciszek: "muzułmański terroryzm nie istnieje". Gorzki komentarz polskiego publicysty

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.