Tak papież Franciszek uzasadnił chrzest niemowląt

Tak papież Franciszek uzasadnił chrzest niemowląt

środa, 11 kwiecień 2018 17:31
papież Franciszek udziela chrztu niemowlęciu przez pokropienie papież Franciszek udziela chrztu niemowlęciu przez pokropienie fot. YouTube/Catholic Sat

Takie oto wytłumaczenie chrztu niemowląt przedstawił papież Franciszek.

Odpowiadając na pytanie, po co chrzcić małe dziecko, które nie rozumie, o co chodzi, stwierdził:

"Kiedy chrzcimy dziecko, to Duch Święty wchodzi do dziecka i sprawia, że chrześcijańskie wartości w nim wzrastają".

Według niego, należy dać szansę "wszystkim dzieciom, by miały w sobie Ducha Świętego, który będzie ich prowadził w życiu".

- Nie zapominajcie chrzcić dzieci! - zaapelował do wiernych.

Dodał, że chrzest "zanurza nas w śmierci i zmartwychwstaniu Pana".

Zacytował przy tym słowa apostoła Pawła, który w Liście do Rzymian napisał: 

"Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni? Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili." (Rz. 6,3-4).

Papież mówił także, że chrzest przez zanurzenie w Chrystusa czyni ludzi członkami Jego Ciała.

- My, ochrzczeni, nie jesteśmy odizolowani. To samo życie, życie Ducha Świętego, płynie z Chrystusa do ochrzczonych, jednocząc ich w jedno Ciało - powiedział.

Zaapelował do osób zgromadzonych na audiencji generalnej na placu św. Piotra, by pamiętały o dacie swojego chrztu.

- Nigdy o tym nie zapomninajcie i tego dnia dziękujcie Panu, bo to jest dokładnie dzień, kiedy Jezus, Duch Święty wszedł w was - oznajmił.

Inne zdanie na temat chrztu niemowląt ma wielu ewangelicznych chrześcijan. Osoby te wskazują, że chrzest ma sens i znaczenie tylko wtedy, gdy jest przyjmowany świadomie i gdy stanowi potwierdzenie rzeczywistego nawrócenia.

Mają o tym świadczyć między innymi takie fragmenty Biblii:

"A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego." (Dz. 2,38).

"Ci więc, którzy przyjęli słowo jego, zostali ochrzczeni i pozyskanych zostało owego dnia około trzech tysięcy dusz." (Dz. 2,41)

"A gdy Piotr jeszcze mówił te słowa, zstąpił Duch Święty na wszystkich słuchających tej mowy. I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy z Piotrem przyszli, że i na pogan został wylany dar Ducha Świętego; słyszeli ich bowiem, jak mówili językami i wielbili Boga. Wtedy odezwał się Piotr: Czy może ktoś odmówić wody, aby ochrzcić tych, którzy otrzymali Ducha Świętego jak i my? I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa." (Dz. 10,43-47).

"A Kryspus, przełożony synagogi, uwierzył w Pana wraz z całym swoim domem, także wielu z Koryntian, którzy słuchali, uwierzyło i przyjmowało chrzest." (Dz. 18,8-9).

"Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony." (Mk. 16,16)

Jak się wskazuje, sam chrzest nie zbawia, ale potrzebna jest przede wszystkim wiara. Tę problematykę porusza między innymi dr Michael Brown - znany chrześcijański apologeta:

Co więcej, we wspomnianym fragmencie z Dziejów Apostolskich 10,43-47 na słuchaczy apostoła Pawła najpierw zstąpił Duch Święty, a dopiero potem zostali ochrzczeni.

W odpowiedzi na te argumenty katolicy zwracają uwagę, że w Biblii jest także mowa o tym, że chrzczone były całe rodziny.

Świadczy o tym fragment z Dziejów Apostolskich:

"I głosili Słowo Pańskie jemu i wszystkim, którzy byli w jego domu. Tejże godziny w nocy zabrał ich ze sobą, obmył ich rany, i zaraz został ochrzczony on i wszyscy jego domownicy." (Dz. 16,32-33).

Do tego fragmentu na stronie Kościoła Zielonoświątkowego Betel odniósł się śp. prezbiter Michał Hydzik. Jak zauważył, w tym przypadku jest mowa o ludziach, którzy słuchali słowa. Tymczasem niemowlęta nie potrafią uwierzyć, nie rozumiejąc, o czym jest mowa.

W dalszej części tego fragmentu czytamy:

"I wprowadził ich do swego domu, zastawił stół i weselił się wraz z całym swoim domem, że uwierzył w Boga." (Dz. 16,34).

Jak wskazał prezbiter, Biblia mówi również o tym, że Ducha Świętego przyjmuje się przez "słuchanie z wiarą".

"Chcę dowiedzieć się od was tego jednego: Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha, czy przez słuchanie z wiarą?" (Gal. 3,2).

Pojawiają się jednak także argumenty mówiące o tym, że chrzest powinien być wykonywany w wieku niemowlęcym analogicznie tak jak ma to miejsce w przypadku obrzezania.

W Nowym Testamencie nie znajdujemy jednak tego rodzaju sugestii, tym bardziej wobec fragmentów mówiących o połączeniu wiary i rzeczywistego napełnienia Duchem Świętym z chrztem.

Ewangeliczni wierzący wskazują ponadto, że chrzest w Biblii odbywa się poprzez zanurzenie (gr. słowo "baptidzo"), a nie pokropienie. O potrzebie dużej ilości wody mają mówić fragmenty:

"Jan także chrzcił w Ainon blisko Salim, bo tam było dużo wody, a ludzie przychodzili tam i dawali się chrzcić." (J. 3,23).

"I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go." (J. 8,38).

Na podstawie: Catholic News Agency, Betel.kz.pl, Got Questions, Pismo Święte

Napisz tu...
znakow zostalo.
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy.

Ostatnie komentarze

Ludzie !!!co to za prorokini?? Ja wam też powiem widząc obecną sytuację na świecie że jest możliwy wybuch wojny a żadnym prorokiem nie jestem.Przestańcie słuchać ...
@BeataJaka koronka?? To jakaś mantra,nie modlitwa.Czytajcie kochani słowa Pana Jezusa,to Was uratuje od manipulacji czarnej zarazy i ostrego obłędu.
@PłaskoziemcaWyrazy wspólczucia
Ten Krzywy niech opowie które z jego rzekomych proroctw się spełniło!!! Może prorokował np. że będa anomalie pogodowe,że miłość oziębnie,ale o tym wszystkim Biblia uczy ...
egzorcyzmy Anneliese Michel Papież Franciszek: Jezus stał się diabłem
@hańba 2005Naradzaliśmy się tam w dole długo (wskazuje palcem w dół) aż doprowadziliśmy do Komunii na rękę... Komunia na rękę jest bardzo dobra dla nas w ...
"Od Wielkiego Czwartku komunię św. będą mogli przyjmować na rękę wierni w diecezji warszawskiej. Zgodę w tej sprawie wydał prymas Józef Glemp."
@virus@Bergoglio.877w proteście przeciw bluźnierstwu komunii na rękę powstał wirus GLEMP.877 bo ten "glemp" wprowadził to bluźnierstwo komunii na rękę
HUJ JORGE BERGOGLIO and his fucking
friends formatting Your Hard Disk NOW !
Podziekuj pierdolonemu kosciolowi diabła i węża.

tuwszystkiekomentarze1

Please publish modules in offcanvas position.