Niemcy: katolicy i protestanci przeciw wieszaniu krzyży

Reklama

Niemcy: katolicy i protestanci przeciw wieszaniu krzyży

czwartek, 03 maj 2018 08:13
premier Bawarii Markus Soeder z krzyżem premier Bawarii Markus Soeder z krzyżem fot. Facebook/Markus Soeder

Okazuje się, że krzyż w przestrzeni publicznej może nie podobać się także katolikom i protestantom.

Rząd krajowy Bawarii zarządził, że należy wieszać krzyże we wszystkich podległych mu urzędach. W związku z wątpliwościami co do rozdziału Kościoła od Państwa, oświadczył, że krzyże to "symbol tożsamości i dziedzictwa kulturowego Bawarii i Niemiec".

Takie rozporządzenie nie spodobało się jednak samym katolikom i protestantom. Przeciwko niemu wystąpił między innymi kardynał Reinhard Marx - przewodniczący niemieckiego Episkopatu.

W wywiadzie dla gazety "Sueddeutsche Zeitung" stwierdził, że nowe przepisy to zarzewie "podziału, niepokoju i konfliktów", a uważanie krzyża za symbol kulturowy oznacza, że "nie rozumie się go".

Zdaniem kardynała, krzyż jest "znakiem sprzeciwu wobec przemocy, niesprawiedliwości, grzechu i śmierci" i nie może być "skierowany przeciwko innym ludziom”.

- Powiesić krzyż oznacza, że chcę kierować się słowami Tego, który na krzyżu umarł dla całego świata – podkreślił Marx.

Rozporządzenie bawarskich władz krytycznie ocenił także przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech - bp Heinrich Bedford-Strohm.

Wyraził on co prawda radość z faktu, że krzyż ciągle ma w Bawarii duże znaczenie. Dodał jednak, że symbol ten „nie może być nigdy wykorzystywany do pełnienia funkcji, które leżą poza nim”.

Na Facebooku Bedford-Strohm napisał: „To, że jako chrześcijanie robimy wszystko, by treści, który symbolizuje krzyż, wnieść do serc ludzi i kierować się nimi w naszych własnnych sercach, jest oczywistością”.

Dodał jednak:

„Kto każdego dnia angażuje się na rzecz wiary, ale nie wykazuje zrozumienia, by czynić to na podstawie państwowego rozporządzenia, z pewnością nie jest zaprzańcem”.

Prawie dwie trzecie Niemców (64 proc.) sprzeciwia się wieszaniu krzyży w urzędach państwowych - wynika z sondażu instytutu Emnid. Krzyży w instytucjach państwowych nie chce 48 proc. katolików i 62 proc. protestantów.

Jednocześnie w Niemczech rośnie liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii islamskiej. Już 55 tysięcy (przed dwoma laty 42 tys.) chodzi na zajęcia w ponad 800 placówkach oświatowych.

Źródło: Deutsche Welle, Interia.pl

Reklama

Reklama

Please publish modules in offcanvas position.